Hałas w polskich szkołach powoduje problemy w nauce - wyniki badań - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hałas w polskich szkołach powoduje problemy w nauce

 

Czas czytania: ~2 min


Hałas w polskich szkołach to codzienność. Jak dowodzą badania negatywnie wpływa na zdolność uczenia się. Uczniowie narażeni są na hałas dochodzący nawet do 130 decybeli, podczas gdy dźwięk na poziom 85-90 decybeli może już uszkadzać słuch.

 

Akustyka wnętrz

Hałas niesie za sobą skutki w postaci pogarszającego się samopoczucia i wzmagającej się nadpobudliwości, spadku koncentracji ale przede wszystkim obniżonej sprawność pracy mózgu i przyswajaniu nowych informacji.

 

Badania pamięci pokazują, że zmienne tło dźwiękowe (rozmowy, hałas) zaburza krótkoterminową pamięć związaną z mową, nawet przy niskim i średnim natężeniu. Jednocześnie projekt badawczy przeprowadzony w szkołach podstawowych w Hiszpanii, Holandii i Anglii pokazuje, że wzrost hałasu o zaledwie 20 dB może opóźnić proces czytania u  9, 10-latków nawet o osiem miesięcy.

 

Dlatego też trudno bagatelizować najnowsze doniesienia, które potwierdzają, że istnieje korelacja pomiędzy niskim poziomem uczenia się a salami lekcyjnymi, w których występuje słaby klimat wewnętrzny. Głośny system dzwonków, słaba wentylacja w pomieszczeniu, niewystarczające oświetlenie oraz nadmierny hałas, który panuje pomieszczeniu – wszystko to wpływa negatywnie na wspomniany klimat wewnętrzny.

Akustyka wnętrz

Rozwiązania akustyczne dla szkół

Architekci, dyrektorzy szkół oraz sami rodzice są coraz bardziej świadomi problemu. Otoczenie fizyczne w szkołach ma duży wpływ na dobre samopoczucie i naukę dzieci.

 

Hałas to problem poważnie traktowany także przez specjalistów Rockfon, którzy od lat pracują nad najlepszymi rozwiązaniami akustycznymi dla szkół. Uważają oni, że uczniowie powinni mieć lepsze warunki do nauki i dobrego samopoczucia, dlatego też należy bardziej skoncentrować się na problemach związanych z hałasem w szkołach i sposobach ich rozwiązania.

 

70% spółgłosek nie słychać


Badanie przeprowadzone w ramach angielskiego projektu badawczego pokazuje, że aż do 70% spółgłosek wypowiedzianych przez nauczyciela może nie być słyszanych przez uczniów w klasie o słabej akustyce.

 

Hałas, ruch i aktywność fizyczna są to rzeczy, których nie da się uniknąć w szkole. Dlatego konieczny jest dodatkowy wysiłek, który należy podjąć, aby stworzyć dobre środowisko akustyczne, które sprzyja produktywnej pracy uczniów oraz samej nauce.

 

Artur Pacyna podkreśla znaczenie dobrego klimatu w pomieszczeniach w szkołach:
- Kiedy problemy z hałasem zaczyna wpływać na koncentrację, uczenie się i jest przyczyną nieobecności z powodu choroby, wówczas powinniśmy skupić się na przeanalizowaniu profilu hałasu w szkole, w której uczy się nasze dziecko.

Ciszej aż o 10 dB!

- Jedną z najskuteczniejszych metod na obniżenie hałasu oraz poprawienie zrozumiałości mowy  jest zastosowanie sufitów dźwiękochłonnych. Mogą one obniżyć poziom hałasu nawet aż o 10 dB! – mówi ekspert Rockfon. To rozwiązania sprawdzą się zarówno w szkołach nowych, jak i przy renowacji istniejących obiektów.

 

Źródło: Rockfon


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Sufit

Apartamenty w stylu modernizmu od HRA Architekci
Apartamenty w stylu modernizmu od HRA Architekci

Przedwojenny modernizm w swoim luksusowym wydaniu był inspiracją dla pracowni HRA Architekci opracow ...

Światło dzienne w architekturze
Światło dzienne w architekturze

Światło dzienne to jeden z naturalnych żywiołów architektury, którego umiejętne wykorzystanie ma wpł ...

Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®
Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®

Zapraszamy na webinar firmy VMZINC®, który poświęcony będzie szerokiemu zastosowaniu blachy tytanowo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera