Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Komunikacyjne w Zakopanem od Urba Architects

 

Czas czytania: ~2 min


Centrum Komunikacyjne w Zakopanem oraz Centrum Przesiadkowe w Kuźnicach – to dwa projekty architektoniczne, które odmienić mają obraz systemu komunikacji w stolicy polskich Tatr. Dzięki tym dwóm inwestycjom mieszkańcom i turystom ma być łatwiej przemieszczać się po górskim kurorcie.

 

Dworzec w Zakopanem, Urba Architects

Architektura transportowa

Wraz z napływem funduszy europejskich oraz z rosnącą świadomością lokalnych władz na temat wartości, jaką jest dobrze zorganizowany transport w regionie, w Polsce powstało wiele projektów architektonicznych różnego rodzaju węzłów komunikacyjnych czy centrów przesiadkowych. Jednym z pierwszych, który wyróżniał się także architekturą był Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy MPK-PKP we Wrocławiu – Maślicach; później wiele pochlebnych opinii zebrał m..in. węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim. Czy inwestycja w Zakopanem do nich dołączy?

Dworzec w Zakopanem, Urba Architects

Projekt architektoniczny Centrum Komunikacyjnego w Zakopanem stworzyła pracownia Urba Architects. Ich koncepcja obejmuje modernizację istniejącego dworca i połączenie go z nowym, rozbudowanym obiektem, a także opracowanie Centrum Przesiadkowego w Kuźnicach.

Dworzec w Zakopanem, Urba Architects

Poznaj komunikacyjny projekt architektoniczny dla Zakopanego

Nowoczesne Centrum Komunikacyjne w Zakopanem składać się będzie z wyremontowanych budynków dworca, parkingu Park and Ride oraz nowoczesnego centrum komunikacji kolejowej i autobusowej. W Kuźnicach natomiast, przy dolnej stacji kolejowej na Kasprowy Wierch, powstanie centrum przesiadkowe. Wszystkie elementy tego rozbudowanego, innowacyjnego projektu architektonicznego mają być przyjazne i uwzględniać potrzeby zarówno osób przemieszczających się samochodem, koleją, autobusami, jak rowerami czy pieszo.

Dworzec w Zakopanem, Urba Architects

Jaki będzie nowy dworzec z Zakopanem wg Urba Architects?

„Zabytkowy budynek dworca kolejowego zostanie odnowiony i przekształcony w wielofunkcyjny obiekt, który będzie wizytówką miasta i regionu” - mówi Piotr Knez z Urba Architects, współautor projektu architektonicznego Centrum Komunikacyjnego. Ta inwestycja obejmie nie tylko modernizację istniejących obiektów, ale także rozbudowę systemu drogowego czy kolejowego. Projekt przygotowaliśmy tak, aby uporządkować ruch komunikacji lokalnej oraz miejskiej, zwiększyć bezpieczeństwo i zmniejszyć emisję spalin” - podkreśla Piotr Knez z Urba Architects. Trzypoziomowy parking powinien wyeliminować problem parkowania aut w okolicy, odnowiony dworzec zachęci do jeżdżenia koleją czy autobusami. Dzięki rozbudowie centrum przesiadkowego w Kuźnicach będzie można skorzystać z kolejki linowej na Kasprowy Wierch, rowerów elektrycznych, wyjść pieszo na szlak, dojechać autobusem miejskim, busem, dorożką lub zjechać na nartach. Przystanki zostaną umieszczone pod ziemią – dzięki czemu pasażerowie nie będą już moknąć ani marznąć w oczekiwaniu na środek transportu.

Dworzec w Zakopanem, Urba Architects

Prace przy realizacji tego projektu architektonicznego rozpoczną się w 2019, a zakończą w 2021 roku. Wartość inwestycji to 52 miliony złotych, z czego aż 33 miliony udało się Zakopanemu pozyskać z Funduszy Europejskich.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera