Polski pawilon na EXPO 2020 od WXCA - wyniki konkursu architektonicznego - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polski pawilon na EXPO 2020 - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Znamy wyniki konkursu architektonicznego na polski pawilon na EXPO 2020 w Dubaju! Budynek, w którym prezentowana będzie ekspozycja, reklamująca nasz kraj, zaprojektuje znana warszawska pracownia WXCA. Za udział Polski w wystawach światowych EXPO odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) i to właśnie ta instytucja organizowała konkurs architektoniczny.

 

polski pawilon na EXPO 2020, projekt architektoniczny

I nagroda: WXCA

Zobacz realizacje architektoniczne WXCA

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt polskiego pawilonu na wystawie EXPO 2020 w Dubaju zdobyła warszawska pracownia WXCA. Są to architekci, którzy w krótkim czasie stali się znani za sprawą kilku ważnych projektów i realizacji architektonicznych. Pierwszym ich ważnym dokonaniem był pawilon na terenie Miejsca Pamięci w Palmirach. Nie mniej istotną realizacją architektoniczną WXCA jest Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Teraz architektów z WXCA pochłaniają prace na budowie Muzeum Historii Polski  i Muzeum Wojska Polskiego. Ponadto WXCA projektują warszawskie bulwary, ale i obiekty we Wrocławiu czy w Kielcach.

Wyniki konkursu architektonicznego na polski pawilon na EXPO 2020 w Dubaju ogłoszono 5 października 2018 roku. Chęć udziału w nim zgłosiło 68 polskich i zagranicznych pracowni architektonicznych. Do konkursu zostało zakwalifikowanych 55 podmiotów. Finalnie prace złożyło 30 zespołów. Jak można się dowiedzieć z informacji prasowej organizatora, sąd konkursowy oceniał prace w oparciu o cztery kryteria: atrakcyjność rozwiązań architektonicznych, ekspozycji wewnętrznej dla wszystkich grup zwiedzających wystawę i zagospodarowania terenu przyległego oraz ich zgodność z wymogami Organizatora Wystawy;

czytelność i zbieżność pracy konkursowej, w tym w szczególności treści ekspozycji, z wytycznymi konkursu; funkcjonalność proponowanych rozwiązań wnętrz budynku projektowanego oraz zagospodarowania terenu przyległego; realność i ekonomika proponowanych rozwiązań technicznych na etapie budowy, eksploatacji, rozbiórki oraz zaproponowanego w pracy konkursowej sposobu ponownego wykorzystania budynku lub jego elementów.

 

Poznaj wyniki konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt polskiego pawilonu na wystawie EXPO 2020 w Dubaju zdobył zespół w składzie: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Anna Dobek, Ania Majewska, Michal Czerwinski. Przy stworzeniu zwycięskiego projektu architektonicznego biuro WXCA współpracowało także z pracowniami Bellprat Partner i Vivid Vision. „Pawilon będzie nie tylko atrakcyjnym opakowaniem dla interesującej ekspozycji wewnętrznej, ale również samoistnym nośnikiem promocyjnym wielu wywodzących się z Polski nowoczesnych technologii” – zmówił podczas ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego Komisarz Generalny Sekcji Polski i prezes PAIH Tomasz Pisula. Projekt architektoniczny WXCA zakłada powstanie pawilonu o nieregularnej bryle, skomponowanej z kilku mniejszych, kubicznych elementów i rozszerzającej się ku górze. Nietypowa, lekka konstrukcja pawilonu ma odpowiadać idei mobilności i zrównoważonego rozwoju, czyli wątkom przewodnim tzw. koncepcji tematycznej udziału Polski w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju. Koordynatorka projektu EXPO 2020 Monika Dyląg-Sajór mówiła o zwycięskim projekcie architektonicznym: „Zdyscyplinowana konstrukcja Pawilonu jest jego niezaprzeczalną wartością.  Praca pozwala na wielofunkcyjne wykorzystanie Pawilonu jako nośnika przekazu informacji i wydarzeń informacyjno-artystycznych. To także świetna oprawa wszelkich  imprez związanych z wystawą EXPO 2020”.

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt polskiego pawilonu na EXPO 2020 w Dubaju przyznano zespołowi w składzie: JAZ+Architekci oraz Paweł Lipiński, Marcin Fejcak i Kalina Piłat.

Trzecie miejsce zdobył projekt autorstwa zespołu 307kilo + R&D. Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawował SARP.

Źródło: paih.gov.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursów Architektonicznych, Projekt Architektoniczny

Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla
Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla

W pierwszej połowie listopada 2021 roku miała miejsce konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow (COP26). ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera