Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polski pawilon na EXPO 2020 - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Znamy wyniki konkursu architektonicznego na polski pawilon na EXPO 2020 w Dubaju! Budynek, w którym prezentowana będzie ekspozycja, reklamująca nasz kraj, zaprojektuje znana warszawska pracownia WXCA. Za udział Polski w wystawach światowych EXPO odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) i to właśnie ta instytucja organizowała konkurs architektoniczny.

 

polski pawilon na EXPO 2020, projekt architektoniczny

I nagroda: WXCA

Zobacz realizacje architektoniczne WXCA

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt polskiego pawilonu na wystawie EXPO 2020 w Dubaju zdobyła warszawska pracownia WXCA. Są to architekci, którzy w krótkim czasie stali się znani za sprawą kilku ważnych projektów i realizacji architektonicznych. Pierwszym ich ważnym dokonaniem był pawilon na terenie Miejsca Pamięci w Palmirach. Nie mniej istotną realizacją architektoniczną WXCA jest Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Teraz architektów z WXCA pochłaniają prace na budowie Muzeum Historii Polski  i Muzeum Wojska Polskiego. Ponadto WXCA projektują warszawskie bulwary, ale i obiekty we Wrocławiu czy w Kielcach.

Wyniki konkursu architektonicznego na polski pawilon na EXPO 2020 w Dubaju ogłoszono 5 października 2018 roku. Chęć udziału w nim zgłosiło 68 polskich i zagranicznych pracowni architektonicznych. Do konkursu zostało zakwalifikowanych 55 podmiotów. Finalnie prace złożyło 30 zespołów. Jak można się dowiedzieć z informacji prasowej organizatora, sąd konkursowy oceniał prace w oparciu o cztery kryteria: atrakcyjność rozwiązań architektonicznych, ekspozycji wewnętrznej dla wszystkich grup zwiedzających wystawę i zagospodarowania terenu przyległego oraz ich zgodność z wymogami Organizatora Wystawy;

czytelność i zbieżność pracy konkursowej, w tym w szczególności treści ekspozycji, z wytycznymi konkursu; funkcjonalność proponowanych rozwiązań wnętrz budynku projektowanego oraz zagospodarowania terenu przyległego; realność i ekonomika proponowanych rozwiązań technicznych na etapie budowy, eksploatacji, rozbiórki oraz zaproponowanego w pracy konkursowej sposobu ponownego wykorzystania budynku lub jego elementów.

 

Poznaj wyniki konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt polskiego pawilonu na wystawie EXPO 2020 w Dubaju zdobył zespół w składzie: Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Anna Dobek, Ania Majewska, Michal Czerwinski. Przy stworzeniu zwycięskiego projektu architektonicznego biuro WXCA współpracowało także z pracowniami Bellprat Partner i Vivid Vision. „Pawilon będzie nie tylko atrakcyjnym opakowaniem dla interesującej ekspozycji wewnętrznej, ale również samoistnym nośnikiem promocyjnym wielu wywodzących się z Polski nowoczesnych technologii” – zmówił podczas ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego Komisarz Generalny Sekcji Polski i prezes PAIH Tomasz Pisula. Projekt architektoniczny WXCA zakłada powstanie pawilonu o nieregularnej bryle, skomponowanej z kilku mniejszych, kubicznych elementów i rozszerzającej się ku górze. Nietypowa, lekka konstrukcja pawilonu ma odpowiadać idei mobilności i zrównoważonego rozwoju, czyli wątkom przewodnim tzw. koncepcji tematycznej udziału Polski w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju. Koordynatorka projektu EXPO 2020 Monika Dyląg-Sajór mówiła o zwycięskim projekcie architektonicznym: „Zdyscyplinowana konstrukcja Pawilonu jest jego niezaprzeczalną wartością.  Praca pozwala na wielofunkcyjne wykorzystanie Pawilonu jako nośnika przekazu informacji i wydarzeń informacyjno-artystycznych. To także świetna oprawa wszelkich  imprez związanych z wystawą EXPO 2020”.

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt polskiego pawilonu na EXPO 2020 w Dubaju przyznano zespołowi w składzie: JAZ+Architekci oraz Paweł Lipiński, Marcin Fejcak i Kalina Piłat.

Trzecie miejsce zdobył projekt autorstwa zespołu 307kilo + R&D. Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawował SARP.

Źródło: paih.gov.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursów Architektonicznych, Projekt Architektoniczny

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera