Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Fabryka Pełna Życia – projekt architektoniczny nowego centrum Dąbrowy Górniczej

 

Czas czytania: ~3 min


Fabryka Pełna Życia - to nazwa wielkiego przedsięwzięcia, które ma szansę znacząco odmienić nie tylko wygląd centrum Dąbrowy Górniczej, ale i poprawić atrakcyjność tej okolicy. Wkrótce ogłoszony ma być międzynarodowy konkurs architektoniczny na szczegółowy projekt tego terenu – a wytyczną dla architektów ma być koncepcja funkcjonalno-przestrzenna, opracowana przez Tomasza Hliniaka.

 

Tomasz Hliniak, Fabryka Pełna Życia
Tomasz Hliniak, Fabryka Pełna Życia

Fabryka Pełna Życia – to projekt architektoniczny o dużej skali. Obejmuje zarówno budowę nowych obiektów o różnych funkcjach, rewitalizację zabytków poprzemysłowych, jak i stworzenie placów i przestrzeni publicznych. Pod niektórymi względami ta koncepcja architektoniczna może przypominać np. gdański Garnizon, jednak ze względu na lokalizację i rangę w skali miasta może okazać się znacznie ważniejszym i trudniejszym. 

Tomasz Hliniak, Fabryka Pełna Życia
Tomasz Hliniak, Fabryka Pełna Życia

Nowe życie fabryki

Fabryka Pełna Życia ma powstać na terenie po Dąbrowskiej Fabryce Maszyn „Defum”. Ma objąć zarówno rewitalizację kilku pofabrycznych obiektów, jak budowę nowych gmachów. Przy okazji przemiany terenu w nowe centrum miasta  zmienić swoje oblicze ma Plac Wolności; przy okazji tej realizacji ma być założonych także kilka nowych zieleńców i przestrzeni publicznych. Ta ambitna koncepcja architektoniczna ma przyczynić się do powstania prawdziwego Centrum Dąbrowy, miasta, które nie ma tradycyjnego rynku, a kojarzone jest głównie z przemysłem.

Tomasz Hliniak, Fabryka Pełna Życia
Tomasz Hliniak, Fabryka Pełna Życia

Architekt Tomasz Hliniak opracował koncepcję funkcjonalno-przestrzenną Fabryki Pełnej Życia we współpracy nie tylko z władzami miasta, ale przede wszystkim z mieszkańcami. „Naszym celem było, i nadal jest, przeprowadzenie procesu przemian wspólnie z mieszkańcami i dla mieszkańców. W 2017 r. rozpoczęliśmy realizację, pionierskiego na skalę kraju, procesu szerokiej partycypacji społecznej. Wyniki wszelkich form konsultacji, m.in. warsztaty, badania ankietowe, spotkania z mieszkańcami, spacery badawcze, konsultacje społeczne, zlecone przez władze miasta pogłębione analizy obszarów szczegółowych objętych rewitalizacją modelową, tzw. prototypowanie rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych itp. - brane były pod uwagę w pracach na każdym etapie realizacji” – opowiadał „Dziennikowi Zachodniemu” Wojciech Czyżewski, przewodniczący zespołu ds. Fabryki Pełnej Życia.

Tomasz Hliniak, Fabryka Pełna Życia
Tomasz Hliniak, Fabryka Pełna Życia

Poznaj pomysł na centrum Dąbrowy Górniczej

Fabryka Pełna Życia – to projekt architektoniczny, zakładający powstanie bardzo zróżnicowanej zabudowy. Architekt Tomasz Hliniak wpisał w niego zarówno wieżowce, jak budynki mieszkalne czy handlowo-usługowe. W projekcie architektonicznym znalazł się nawet zadaszony plac. Wizja budowy Fabryki Pełnej Życia realizowana jest już od dłuższego czasu – choć do realizacji jeszcze daleka droga, już teraz mieszkańcy mogli barć udział nie tylko w konsultacjach, ale i różnych imprezach kulturalnych i rozrywkowych, mających „przywrócić” ten teren miastu, niejako przypomnieć mieszkańcom o jego istnieniu i jego walorach.

Pomysłodawcy Fabryki Pełnej Życia szukają inwestorów i partnerów do zrealizowania swojej urbanistycznej i architektonicznej wizji. Punktem wyjścia jest opracowana przez  Tomasza Hliniaka koncepcja zagospodarowania tego terenu, która miała na celu „dobre zbilansowanie i odnalezienie złotego środka pomiędzy atrakcyjnymi otwartymi przestrzeniami publicznymi, zaplanowanymi wcześniej obiektami, a przestrzeniami, które mogą być skomercjalizowane przy jednoczesnym utrzymaniu własności przez miasto”. Przedsięwzięcie powstania Fabryki Pełnej Życia – to wizja ambitna i niełatwa z realizacji. Na pewno warto przyglądać się kolejnym jej etapom – pierwszym będzie międzynarodowy konkurs architektoniczny, zorganizowany we współpracy z SARP.

 

Fabryka Pełna Życia - metryczka proejktu architektonicznego

Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Autor koncepcji funkcjonalno-przestrzennej: Hliniak Architekci - Tomasz Hliniak
Projekt: 2018

Źródło: fabrykapelnazycia.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny

Drewniany dom na Warmii
Drewniany dom na Warmii

W urokliwej okolicy wsi Cerkiewnik na Warmii wznosi się parterowy dom o powierzchni 75 mkw, który st ...

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera