Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Garnizon – nowa dzielnica Gdańska

 

Czas czytania: ~3 min


Mieszkania, sklepy, biura, ale i galerie czy pracownie dla młodych twórców – wszystko to znalazło się na terenie kompleksu nowej zabudowy, jaki wyrósł w miejscu dawnych koszar wojskowych. Skala tego przedsięwzięcia oraz jego charakter powodują, że o

 

XArOZvdKHNsGLwOyTz8JkaxmfYCCOCOylMgyZlAJWl3aVZQNERKY3BNiMdx7_garnizon-gdansk01.jpg

Garnizon powstaje na terenie zabytkowego kompleksu dawnych koszar kawalerii przy ul. Słowackiego w Gdańsku. Inwestycja objęła obszar 30 hektarów – inwestor chce nadać jej cechy wielofunkcyjnej dzielnicy miasta. Na terenie dawnych koszar znajduje się siedem obiektów zabytkowych oraz park o powierzchni 2,5 hektara, porośnięty starodrzewem. 

f0zQ4TUQuCTnPiYf1gfE6GIlVJfmm1B81T2UQhzIrxZvYYdL2gxn4Yj7T1Ws_garnizon-gdansk04.jpg

Garnizon można uznać za kolejny przykład rewitalizacji obiektu o zabytkowym charakterze, którego pierwotna funkcja przestała być wykorzystywana. Podobną przemianę ma przejść wkrótce inny, zbudowany na potrzeby wojska teren, czyli Twierdza Modlin; rewitalizacji poddaje się oczywiście także obiekty poprzemysłowe, zamieniając je na muzea czy mieszkania

DjFXQBFz2AwCBhf9onLKwQb0oTaIZcV8GU6VxfVTdQxATopnNuIdkRnNRG8x_garnizon-gdansk05.jpg

Garnizon – to przedsięwzięcie o ogromnej skali. Na terenie zabytkowych koszta otoczone opieką konserwatora obiekty poddawane są pieczołowitym remontom i adaptowane do nowych potrzeb, ale obok nich powstają także nowe budynki. Proces projektowania tego obszaru można podzielić na dwie części: z jednej strony należało opracować takie formy nowej zabudowy, aby korespondowały z charakterem miejsca, z zabytkami tu się znajdującymi. Z drugiej strony nie mniej ważne było przewidzenie tu najróżniejszych funkcji, by spełnił się plan inwestora o powstaniu tu żywej, atrakcyjnej dla szerokiego grona ludzi przestrzeni. 

8VlekdlXomT51LFUptnkwWeSzM1qCyb767tyjy9IP7ipkX8oI7lBvRsYcIAK_garnizon-gdansk06.jpg

Projekt Garnizonu powstał pod kierownictwem architekta Marcina Woyciechowskiego. Mówi on o tym przedsięwzięciu: „Moim marzeniem jest to, aby w przyszłości Garnizon zaistniał jako wielofunkcyjna dzielnica centralna metropolii trójmiejskiej. Z przestrzeniami dla szeroko rozumianego handlu, ale i terenem dla kultury, z miejscami dla edukacji, ale i rozrywki, z budowlami, w których znajdą sobie stanowiska pracy zacne firmy, ale i z obszarami dla artystycznej bohemy, z enklawami do mieszkania, ale i z miejscami rekreacji zarówno duchowej, ruchowej, jak i tej łechczącej podniebienie, a wszystko to dobrze skomunikowane, harmonijnie powiązane zielenią, uliczkami i kameralnymi placami, wspólnie się wspierające i nie przeszkadzające sobie nawzajem." Choć brzmi to jak idealistyczna utopia, prace nad Garnizonem trwają. 

PIcRGSyQqKR2b7rOJzksAeNaKc9R8v59tW5aBOpQuS2JFyhnq4XFZmBsNBPg_garnizon-gdansk07.jpg

Garnizon – to przestrzenie biurowe, handlowe i usługowe, budynki mieszkalne oraz mnóstwo miejsc, przeznaczonych na kulturę – to zarówno galerie czy miejsca na koncerty, jak i przestrzenie do wynajęcia dla artystów jako pracownie czy siedziby przedstawicieli przemysłów kreatywnych. Centrum kulturalne Stary Maneż zostało niedawno uznane jednym z kilku najpiękniejszych budynków w Gdańsku. Pomiędzy starymi i nowymi budynkami powstaje też atrakcyjna przestrzeń publiczna, dostępna dla każdego, oferująca atrakcje w postaci np. koncertów plenerowych, ale i nadająca się do „zwykłego” spędzania czasu, odpoczynku, relaksu. 

DMQ9q9XJol4O6OUMTC6urfk61Roxh4z2YLnxgzoLFWADoBmwufB7FqGOLGLD_garnizon-gdansk08.jpg

Garnizon – to budynki zabytkowe i nowe; te drugie nie udają historycznej zabudowy, mają nowoczesne, nierzadko wręcz dizajnerskie formy. Zróżnicowanie stylu i rodzaju zabudowy jest jednym z elementów, dzięki którym teren ten ma być żywą miejską tkanką, a nie „skansenem”. Czy ten pomysł się sprawdzi przekonamy się pewnie za kilka lat, gdy wszystkie pomysły architekta i inwestora zostaną zrealizowane, a Garnizon zacznie w pełni służyć mieszkańcom. 

AexIGR63sgbsJWd2L0SJt2KFugkAMxYoLLBOy8eH6DgYQP0SLrerB5r00UfA_garnizon-gdansk10.jpg

Garnizon

Lokalizacja: Gdańsk
Inwestor: Grupa Inwestycyjna Hossa
Autor studium i koncepcji zagospodarowania terenu, główny projektant: Marcin Woyciechowski
Wykonawca  generalny: Grupa Inwestycyjna Hossa SA
Powierzchnia zabudowy: 30 ha
Projekt: od 2005
Realizacja: od 2009
Źródło zdjęć: garnizon.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera