Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Garnizon – nowa dzielnica Gdańska

 

Czas czytania: ~3 min


Mieszkania, sklepy, biura, ale i galerie czy pracownie dla młodych twórców – wszystko to znalazło się na terenie kompleksu nowej zabudowy, jaki wyrósł w miejscu dawnych koszar wojskowych. Skala tego przedsięwzięcia oraz jego charakter powodują, że o

 

XArOZvdKHNsGLwOyTz8JkaxmfYCCOCOylMgyZlAJWl3aVZQNERKY3BNiMdx7_garnizon-gdansk01.jpg

Garnizon powstaje na terenie zabytkowego kompleksu dawnych koszar kawalerii przy ul. Słowackiego w Gdańsku. Inwestycja objęła obszar 30 hektarów – inwestor chce nadać jej cechy wielofunkcyjnej dzielnicy miasta. Na terenie dawnych koszar znajduje się siedem obiektów zabytkowych oraz park o powierzchni 2,5 hektara, porośnięty starodrzewem. 

f0zQ4TUQuCTnPiYf1gfE6GIlVJfmm1B81T2UQhzIrxZvYYdL2gxn4Yj7T1Ws_garnizon-gdansk04.jpg

Garnizon można uznać za kolejny przykład rewitalizacji obiektu o zabytkowym charakterze, którego pierwotna funkcja przestała być wykorzystywana. Podobną przemianę ma przejść wkrótce inny, zbudowany na potrzeby wojska teren, czyli Twierdza Modlin; rewitalizacji poddaje się oczywiście także obiekty poprzemysłowe, zamieniając je na muzea czy mieszkania

DjFXQBFz2AwCBhf9onLKwQb0oTaIZcV8GU6VxfVTdQxATopnNuIdkRnNRG8x_garnizon-gdansk05.jpg

Garnizon – to przedsięwzięcie o ogromnej skali. Na terenie zabytkowych koszta otoczone opieką konserwatora obiekty poddawane są pieczołowitym remontom i adaptowane do nowych potrzeb, ale obok nich powstają także nowe budynki. Proces projektowania tego obszaru można podzielić na dwie części: z jednej strony należało opracować takie formy nowej zabudowy, aby korespondowały z charakterem miejsca, z zabytkami tu się znajdującymi. Z drugiej strony nie mniej ważne było przewidzenie tu najróżniejszych funkcji, by spełnił się plan inwestora o powstaniu tu żywej, atrakcyjnej dla szerokiego grona ludzi przestrzeni. 

8VlekdlXomT51LFUptnkwWeSzM1qCyb767tyjy9IP7ipkX8oI7lBvRsYcIAK_garnizon-gdansk06.jpg

Projekt Garnizonu powstał pod kierownictwem architekta Marcina Woyciechowskiego. Mówi on o tym przedsięwzięciu: „Moim marzeniem jest to, aby w przyszłości Garnizon zaistniał jako wielofunkcyjna dzielnica centralna metropolii trójmiejskiej. Z przestrzeniami dla szeroko rozumianego handlu, ale i terenem dla kultury, z miejscami dla edukacji, ale i rozrywki, z budowlami, w których znajdą sobie stanowiska pracy zacne firmy, ale i z obszarami dla artystycznej bohemy, z enklawami do mieszkania, ale i z miejscami rekreacji zarówno duchowej, ruchowej, jak i tej łechczącej podniebienie, a wszystko to dobrze skomunikowane, harmonijnie powiązane zielenią, uliczkami i kameralnymi placami, wspólnie się wspierające i nie przeszkadzające sobie nawzajem." Choć brzmi to jak idealistyczna utopia, prace nad Garnizonem trwają. 

PIcRGSyQqKR2b7rOJzksAeNaKc9R8v59tW5aBOpQuS2JFyhnq4XFZmBsNBPg_garnizon-gdansk07.jpg

Garnizon – to przestrzenie biurowe, handlowe i usługowe, budynki mieszkalne oraz mnóstwo miejsc, przeznaczonych na kulturę – to zarówno galerie czy miejsca na koncerty, jak i przestrzenie do wynajęcia dla artystów jako pracownie czy siedziby przedstawicieli przemysłów kreatywnych. Centrum kulturalne Stary Maneż zostało niedawno uznane jednym z kilku najpiękniejszych budynków w Gdańsku. Pomiędzy starymi i nowymi budynkami powstaje też atrakcyjna przestrzeń publiczna, dostępna dla każdego, oferująca atrakcje w postaci np. koncertów plenerowych, ale i nadająca się do „zwykłego” spędzania czasu, odpoczynku, relaksu. 

DMQ9q9XJol4O6OUMTC6urfk61Roxh4z2YLnxgzoLFWADoBmwufB7FqGOLGLD_garnizon-gdansk08.jpg

Garnizon – to budynki zabytkowe i nowe; te drugie nie udają historycznej zabudowy, mają nowoczesne, nierzadko wręcz dizajnerskie formy. Zróżnicowanie stylu i rodzaju zabudowy jest jednym z elementów, dzięki którym teren ten ma być żywą miejską tkanką, a nie „skansenem”. Czy ten pomysł się sprawdzi przekonamy się pewnie za kilka lat, gdy wszystkie pomysły architekta i inwestora zostaną zrealizowane, a Garnizon zacznie w pełni służyć mieszkańcom. 

AexIGR63sgbsJWd2L0SJt2KFugkAMxYoLLBOy8eH6DgYQP0SLrerB5r00UfA_garnizon-gdansk10.jpg

Garnizon

Lokalizacja: Gdańsk
Inwestor: Grupa Inwestycyjna Hossa
Autor studium i koncepcji zagospodarowania terenu, główny projektant: Marcin Woyciechowski
Wykonawca  generalny: Grupa Inwestycyjna Hossa SA
Powierzchnia zabudowy: 30 ha
Projekt: od 2005
Realizacja: od 2009
Źródło zdjęć: garnizon.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera