Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Warunki akustyczne vs dbałość o design

 

Czas czytania: ~2 min


Nie od dziś wiadomo, że hałas wpływa negatywnie na nasze samopoczucie i produktywność - dowodzą to międzynarodowe badania. Architekci muszą sobie odpowiedzieć na pytanie jak pogodzić kształtowanie odpowiednich warunków akustycznych z dbałością o design wnętrz, przy jednoczesnym zachowaniu właściwości termicznych użytych materiałów. Co jest nie lada wyzwaniem.

 

Akustyka czy termika?

Masa termiczna to w dużym skrócie właściwość materiału określająca jego zdolność do absorbowania, magazynowania i późniejszego uwalniania energii. Materiały o wysokiej masie termicznej efektywnie wchłaniają nadmiar ciepła, gdy robi się gorąco, z kolei przy spadku temperatury równie efektywnie je uwalniają. Zastosowanie takich materiałów w budynkach przyczynia się pozytywnie do jego energooszczędności, w konsekwencji spadku kosztów związanych z jego ogrzewaniem i chłodzeniem. Tradycyjne rozwiązania akustyczne, czyli pełne sufity modułowe nie pozwalały na efektywne wykorzystanie masy termicznej budynku w wyniku cieplnego odizolowania jednego z najważniejszych w tym sensie jego elementu - żelbetowego stropu, ograniczając, a praktycznie uniemożliwiając swobodną wymianę ciepła. Nowoczesne systemy dźwiękochłonne likwidują problem wyboru pomiędzy efektywnością termiczną a komfortem akustycznym pomieszczenia.

Rockfon, sufit dżwiękochłonny, akustyka wnętrz, płyty akustyczne, płyty dzwiękochłonne

Akustyka wnętrza

Rozwiązaniem alternatywnym dla sufitów podwieszanych są wyspy akustyczne i pochłaniacze przestrzenne typu baffle. Badania przeprowadzone w Duńskim Uniwersytecie Technicznym wykazały, że  pokrycie 50-80% sufitu pionowymi płytami daje zbliżone efekty pochłaniania dźwięku do pokrycia stropu mineralnymi płytami sufitowymi, od ściany do ściany. Zastosowanie pochłaniaczy przestrzennych nie ma istotnego wpływu na wykorzystanie masy termicznej stropu. Można więc zapewnić komfort akustyczny pomieszczenia, zachowując energetyczną korzyść wynikającą z wykorzystania masy termicznej stropu budynku.

Fe8om5k50uCjTNb24AdzzfsKMhfcAOn3fmiTlafiqEG25kKZU3mNeysHG3h8_large-frydenberg-skole-044jpg.jpg

Baffle stanowią estetyczny element wystroju wnętrz. Dają wielką swobodę projektowania. Kolorowe płyty np. mogą wyznaczać strefy, czy ciągi komunikacyjne. Przestrzenne pochłaniacze z wełny mineralnej umożliwiają łatwy dostęp do instalacji i systemów zamontowanych pod stropem.

kE8GQk5OavQglZF3Eic9Wl1mY0hZ945AuGMT4eR23Tfu6hpa4v9fPGq0n1BS_jeroboam-1238jpg.jpg

Profile T24 konstrukcji nośnej mogą być mocowane bezpośrednio do stropu za pomocą uchwytów bezpośredniego montażu lub podwieszane przy użyciu wieszaków - z możliwością regulacji wysokości. W zależności od wymagań projektowych dopuszcza się także mocowanie indywidualne pochłaniaczy za pomocą wieszaków, linek z haczykiem i innych zawiesi. Grubość wszystkich płyt montowanych w systemie T24 wynosi 50 mm, a ich podstawowe wymiary (L x H) to: 1200x600, 450x1200, 1200x300 [mm].

txzIze7MXrT9RLV6JsI3pVZcVaSsug7j2m0nKdRwFqeKH9UVMW5TXdavi1zC_berufsschule-25jpg.jpg

Pochłaniacze przestrzenne to idealne rozwiązanie do pomieszczeń, w których nie ma możliwości montażu tradycyjnych sufitów podwieszanych, a architektom zależy na zachowaniu kubatury pomieszczenia, czy wykorzystaniu masy termicznej stropu. Ze względu na łatwość i szybkość montażu są także stworzone do modernizacji istniejących budynków, bez konieczności wyłączenia ich z użytkowania.

 

Źródło: Rockfon


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Sufit, Akustyka

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera