Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Twórcza Twarda – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Twórcza Twarda – tak będzie się nazywało nowe centrum kultury, jakie powstanie w centrum Warszawy. Właśnie rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt obiektu, który ma być zrealizowany na działce, odzyskanej niedawno przez miasto w ramach weryfikacji niezgodnych z prawem procesów reprywatyzacyjnych.

 

Na projekt architektoniczny obiektu o nazwie Twórcza Twarda władze Warszawy ogłosiły konkurs. Pierwszą nagrodę otrzymała w nim pracownia Kalata Architekci, która jest odpowiedzialna m.in. za projekt nowego wcielenia Pawilonu Zodiak. „Temat był trudny, a miejsce przy ul. Twardej z dawnym gimnazjum i boiskiem w sąsiedztwie synagogi Nożyków, ciekawe. Musieliśmy wybrać jak najlepszy projekt, zarazem taki, który pozwoli na realizację dużego obiektu kultury, o bogatym i zróżnicowanym programie, przy określonych środkach z budżetu miasta” - tłumaczy Marek Mikos, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

 

Konkurs architektoniczny dla Warszawy

Twórcza Twarda – to obiekt architektoniczny, który ma służyć różnym grupom odbiorców. „Chcemy, aby znacznie wykraczał poza funkcjonalność zwykłego domu kultury. Unikalne rozwiązania architektoniczne, wiele otwartych przestrzeni idealnych do spotkań i przede wszystkim bogata oferta sprawią, że będzie to miejsce nie tylko pobudzające kreatywność, ale także pełniące funkcję miastotwórczą” - podkreśla  Krzysztof Czubaszek, burmistrz dzielnicy Śródmieście. To dlatego w regulaminie konkursu tak samo dużo uwagi poświęcono kwestiom funkcjonalnym, jak architektonicznym. Twórcza Twarda ma być atrakcyjna ze względu na swoją ofertę, ale i z powodu samej architektury.

 

Twócza Twarda ma się stać miejscem działania dwóch placówek kulturalno-oświatowych: Domu Kultury „Śródmieście” oraz Młodzieżowego Domu Kultury „Muranów” im. C.K. Norwida. Znajdą się tam m.in.: pracownie tematyczne, sale muzyczne, teatralne, zaplecze techniczne, pomieszczenia biurowe, kawiarenka i sala widowiskowa na około 330 miejsc.

 

Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt architektoniczny obiektu kultury o nazwie Twórcza Twarda otrzymała pracownia Kalata Architekci ( Szymon Kalata, Eliza Kalata oraz Architekt ETH SIA Anna Jach). Ich propozycja – to zwarta, spora bryła, która dzięki zróżnicowaniu wysokości wpisuj się w tkankę miasta, a jednocześnie oferuje spore możliwości co do stworzenia zewnętrznych tarasów. Od strony synagogi Nożyków architekci przewidzieli taras z kinem letnim i ogrodem warzywnym, na dachu wyższej części gmachu miałoby powstać boisko i skatepark. Budynek otrzymał też podcienia – dzięki nim budynek wydaje się lżejszy, a ich przeszklenie otworzy wnętrze gmachu na ulice, budując wrażenie otwartości. Elewacje budynku w swoim projekcie architektonicznym autorzy zdecydowali się pokryć betonowymi żyletkami, elementem architektonicznym doskonale znanym w Warszawie, choćby z obiektów, projektowanych przez Marka Leykama, czy współcześnie przez JEMS Architekci. Na ścianach Twórczej Twardej żyletki mają mieć wielobarwne boki.

 

Zobacz nagrodzone projekty architektoniczne

Na konkurs architektoniczny na projekt obiektu o nazwie Twórcza Twarda nadesłano 32 prace. Oceniało je siedmioosobowe jury, które poza pierwszą postawiło przyznać także inne nagrody.


Drugą nagrodę w tym konkursie architektonicznym otrzymał projekt pracowni inicjatywa projektowa sp. z o.o. z Warszawy (zespół z składzie: Piotr Straszak, Mikołaj Zdanowski, Szymon Chwazik, Iwona Pawlak, Magdalena Walczak).

Trzecią nagrodę zdobył Jakub Heciak Architekt z Kielc (zespół autorski: Jakub Heciak, Magdalena Wojnowska-Heciak, Grzegorz Krzemień).

W konkursie architektonicznym przyznano także cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je pracownie: AMC – Andrzej Chołdzyński Sp. z o.o. Warszawa; Pracownia Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska Warszawa; OVO Grąbczewscy Architekci Katowice; M.O.C. Architekci Sp. z o.o. sp.k. Katowice.

 

Źródło: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Efektowny zakład
Efektowny zakład

„Podstawą do opracowania koncepcji projektowej były ograniczenia” – mówią członkowie zespołu pracown ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera