Twórcza Twarda 2018 – wyniki konkursu architektonicznego - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Twórcza Twarda – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Twórcza Twarda – tak będzie się nazywało nowe centrum kultury, jakie powstanie w centrum Warszawy. Właśnie rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt obiektu, który ma być zrealizowany na działce, odzyskanej niedawno przez miasto w ramach weryfikacji niezgodnych z prawem procesów reprywatyzacyjnych.

 

Na projekt architektoniczny obiektu o nazwie Twórcza Twarda władze Warszawy ogłosiły konkurs. Pierwszą nagrodę otrzymała w nim pracownia Kalata Architekci, która jest odpowiedzialna m.in. za projekt nowego wcielenia Pawilonu Zodiak. „Temat był trudny, a miejsce przy ul. Twardej z dawnym gimnazjum i boiskiem w sąsiedztwie synagogi Nożyków, ciekawe. Musieliśmy wybrać jak najlepszy projekt, zarazem taki, który pozwoli na realizację dużego obiektu kultury, o bogatym i zróżnicowanym programie, przy określonych środkach z budżetu miasta” - tłumaczy Marek Mikos, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

 

Konkurs architektoniczny dla Warszawy

Twórcza Twarda – to obiekt architektoniczny, który ma służyć różnym grupom odbiorców. „Chcemy, aby znacznie wykraczał poza funkcjonalność zwykłego domu kultury. Unikalne rozwiązania architektoniczne, wiele otwartych przestrzeni idealnych do spotkań i przede wszystkim bogata oferta sprawią, że będzie to miejsce nie tylko pobudzające kreatywność, ale także pełniące funkcję miastotwórczą” - podkreśla  Krzysztof Czubaszek, burmistrz dzielnicy Śródmieście. To dlatego w regulaminie konkursu tak samo dużo uwagi poświęcono kwestiom funkcjonalnym, jak architektonicznym. Twórcza Twarda ma być atrakcyjna ze względu na swoją ofertę, ale i z powodu samej architektury.

 

Twócza Twarda ma się stać miejscem działania dwóch placówek kulturalno-oświatowych: Domu Kultury „Śródmieście” oraz Młodzieżowego Domu Kultury „Muranów” im. C.K. Norwida. Znajdą się tam m.in.: pracownie tematyczne, sale muzyczne, teatralne, zaplecze techniczne, pomieszczenia biurowe, kawiarenka i sala widowiskowa na około 330 miejsc.

 

Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt architektoniczny obiektu kultury o nazwie Twórcza Twarda otrzymała pracownia Kalata Architekci ( Szymon Kalata, Eliza Kalata oraz Architekt ETH SIA Anna Jach). Ich propozycja – to zwarta, spora bryła, która dzięki zróżnicowaniu wysokości wpisuj się w tkankę miasta, a jednocześnie oferuje spore możliwości co do stworzenia zewnętrznych tarasów. Od strony synagogi Nożyków architekci przewidzieli taras z kinem letnim i ogrodem warzywnym, na dachu wyższej części gmachu miałoby powstać boisko i skatepark. Budynek otrzymał też podcienia – dzięki nim budynek wydaje się lżejszy, a ich przeszklenie otworzy wnętrze gmachu na ulice, budując wrażenie otwartości. Elewacje budynku w swoim projekcie architektonicznym autorzy zdecydowali się pokryć betonowymi żyletkami, elementem architektonicznym doskonale znanym w Warszawie, choćby z obiektów, projektowanych przez Marka Leykama, czy współcześnie przez JEMS Architekci. Na ścianach Twórczej Twardej żyletki mają mieć wielobarwne boki.

 

Zobacz nagrodzone projekty architektoniczne

Na konkurs architektoniczny na projekt obiektu o nazwie Twórcza Twarda nadesłano 32 prace. Oceniało je siedmioosobowe jury, które poza pierwszą postawiło przyznać także inne nagrody.


Drugą nagrodę w tym konkursie architektonicznym otrzymał projekt pracowni inicjatywa projektowa sp. z o.o. z Warszawy (zespół z składzie: Piotr Straszak, Mikołaj Zdanowski, Szymon Chwazik, Iwona Pawlak, Magdalena Walczak).

Trzecią nagrodę zdobył Jakub Heciak Architekt z Kielc (zespół autorski: Jakub Heciak, Magdalena Wojnowska-Heciak, Grzegorz Krzemień).

W konkursie architektonicznym przyznano także cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je pracownie: AMC – Andrzej Chołdzyński Sp. z o.o. Warszawa; Pracownia Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska Warszawa; OVO Grąbczewscy Architekci Katowice; M.O.C. Architekci Sp. z o.o. sp.k. Katowice.

 

Źródło: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Centrum Izabelina – wyniki konkursu architektonicznego
Centrum Izabelina – wyniki konkursu architektonicznego

17 września 2021 roku Gmina Izabelin oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich ogł ...

BIM a architektura zrównoważona
BIM a architektura zrównoważona

Technologia cyfrowego modelowania budynków - BIM nie tylko pozwala na bardziej skuteczną i szybszą p ...

Praktyczny wymiar zrównoważonej architektury. Nowoczesna stolarka z PVC-U. Webinarium Schüco
Praktyczny wymiar zrównoważonej architektury. Nowoczesna stolarka z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco, które tym razem będzie poświęcone nowoczesne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera