Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Patrik Schumacher pozywa spadkobierców Zahy Hadid

 

Czas czytania: ~2 min


Patrik Schumacher, niegdyś najbliższy współpracownik i wspólnik Zahy Hadid, w jej testamencie był zapisany jako jeden z czwórki spadkobierców. W połowie listopada 2018 roku złożył w brytyjskim sądzie pozew przeciwko pozostałym trzem uwzględnionym przez architektkę w dokumencie osobom.

 

Zaha Hadid

Zaha Hadid

Patrik Schumacher

Patrik Schumacher

Zaha Hadid - najsłynniejsza architektka świata

Zmarła w marcu 2016 roku Zaha Hadid byłą bez wątpienia najbardziej znaną architektką świata. Jej projekty i realizacje architektoniczne wzbudzały kontrowersje, niektórzy oceniali je źle, nie można jednak zaprzeczyć, że pochodząca z Iraku Brytyjka posiadała własny, rozpoznawalny styl i w bardzo zmaskulinizowanym zawodzie osiągnęła wysoką pozycję.

Apartamentowiec 520 West 28th, Nowy Jork

Apartamentowiec 520 West 28th, Nowy Jork

Centrum Nauki Phaeno, Wolfsburg

Centrum Nauki Phaeno, Wolfsburg

Śmierć Zahy Hadid była nagła – architektka zmarła na atak serca w wieku zaledwie 66 lat. Stworzona przez nią pracownia działa nadal, wygrywając konkursy na prestiżowe realizacje architektoniczne na całym świecie. Wartość stworzonego przez Hadid wielkiego, międzynarodowego przedsiębiorstwa szacowana jest na 90 milionów dolarów. I te pieniądze stały się zarzewiem konfliktu.

Muzeum MAXXI, Rzym

Muzeum MAXXI, Rzym

Opera w Guangzhou

Opera w Guangzhou

Zaha Hadid jeszcze za życia udziały w swojej pracowni rozdysponowała pomiędzy czwórkę spadkobierców. Są to: jej siostrzenica, Rana Hadid, przyjaciel architektki, artysta, Brian Clarke, deweloper i szef przyznającego Nagrodę Pritzkera Lord Peter Palumbo oraz współpracownik projektantki, Patrik Schumacher. To ten ostatni nie zgadza się z ostatnią wolą swojej dawnej szefowej.

Riverside Museum, Glasgow

Riverside Museum, Glasgow

Dorobek architektoniczny w sądzie

W połowie listopada Patrik Schumacher złożył w sądzie pozew, mający na celu wykreślenie z testamentu Zahy Hadid pozostałej trójki spadkobierców. Ze względu na sławę architektki sprawa szybko stała się głośna, a Schumachera poddano miażdżącej krytyce, nazywając go pazernym egoistą.

Skocznia narciarska Bergisel, Innsbruck

Skocznia narciarska Bergisel, Innsbruck

Dziś architekt tłumaczy się, że pozwem nie chciał przejąć wielkiego majątku Zahy Hadid, ale ustrzec go przed dostaniem się w nieprofesjonalne ręce. Twierdzi, że leży mu na sercu wyłącznie utrzymanie wysokiej pozycji pracowni i dbałość o rozwój i nowe projekty – a o te pozostała trójka spadkobierców nie będzie umiała zadbać.

 

Przepychanka pomiędzy spadkobiercami trwa. Grono przyjaciół Zahy Hadid wystosowało kilka dni temu list otwarty do Patrika Schumachera, apelując, by nie przeciwstawiał się woli zmarłej architektki. Inni bronią Schumachera, twierdząc, że jako jedyny faktycznie da radę utrzymać wysoką międzynarodową pozycję pracowni (co podważają inni, przywołując liczne bardzo kontrowersyjne wystąpienia architekta). Kto ma rację w tym sporze? Czy rzeczywiście chodzi o dobro pracowni, czy o 90 milionów dolarów? Wszystko wskazuje na to, że sprawę rozstrzygnie sąd...

 

Zdjęcia: zaha-hadid.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt, Architektura Zagraniczna, Architektutra

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera