Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dworzec Roku 2018 - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


„Dworzec Roku 2018” - to właściwie konkurs architektoniczny. Oceniana jest w nim jakość rozwiązań architektonicznych, zastosowanych na polskich dworcach podczas remontów, modernizacji, przebudów, które od kilku lat są realizowane przez zarządzającą stacjami kolejowymi spółkę PKP. W tym roku odbyła się jego pierwsza edycja.

 

Dworzec Roku 2018, wyniki konkursu architektonicznego

Dworce – to te obiekty architektoniczne, które w ostatnich latach szczególnie wyraźnie zmieniły się na lepsze. Wiele ze stacji przeszło remonty i modernizacje, dzięki którym stały się nie tylko bardziej przyjazne, ale i wygodniejsze w użytku czy po prostu ładniejsze. Opisywaliśmy wiele z takich inwestycji – np. w Bydgoszczy, Sopocie czy Łodzi.

Dworzec Roku 2018, wyniki konkursu architektonicznego

Najlepsza architektura dworcowa

„Dworzec Roku 2018” - to konkurs architektoniczny organizowany przez  Fundację ProKolej i Fundację Grupy PKP. Jego celem jest oczywiście wyróżnienie najładniejszych dworców kolejowych w Polsce. Jak podkreślają organizatorzy konkursu, służy on „promocji transportu kolejowego, zebraniu i propagowaniu dobrych praktyk w obsłudze podróżnych oraz promowaniu nowoczesnych i funkcjonalnych obiektów użyteczności publicznej”. W tym roku konkurs zorganizowano po raz pierwszy.  Wpłynęły na niego 104 zgłoszenia, odnoszące się do 32 dworców. Jak można przeczytać w założeniach konkursu, audytorzy, którzy oceniali nadesłane zgłoszenia, brali pod uwagę szereg elementów, zarówno architektonicznych, jak funkcjonalnych: „m.in. wielkość i zagospodarowanie, wykorzystanie i jakość przestrzeni publicznej, funkcjonalność, przejrzystość i logikę rozplanowania poszczególnych stref, udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności, walory architektoniczne, innowacje i wykorzystanie technologii przyjaznych środowisku, czystość holu dworcowego, stref oczekiwania, toalet, dojść na perony i peronów, profesjonalizm osób sprzątających, obsługę podróżnych w kasach i punktach informacyjnych, dostępne kanały dystrybucji biletów, czas oczekiwania i dostępność biletów na zatrzymujące się pociągi, wygodę i dostępność ciągów komunikacyjnych, oświetlenie i ogrzewanie, zgodność peronów i taboru, integrację z miastem i różnymi środkami transportu, ilość miejsc siedzących, oraz usługi dostępne na dworcu”.

Dworzec Roku 2018, wyniki konkursu architektonicznego

Poznaj wyniki konkursu architektonicznego

W finale konkursu „Dworzec Roku 2018” znalazło się dziesięć dworców: Bielsko-Biała, Bydgoszcz Główna, Gdynia Główna, Kartuzy, Katowice, Toruń Główny, Tarnów, Warszawa Centralna, Wągrowiec, Wrocław Główny. Stacje osobno oceniało pięcioosobowe jury, osobno internauci – czyli realni użytkownicy dworców. W głosowaniu publiczności oddano w sumie prawie 5 tysięcy głosów, w tym 509 padło na dworzec w Bielsku Białej, 603 na ten w Wągrowcu, 757 na Bydgoszcz Główną oraz 1664 na Kartuzy. Tym samym nagrodę publiczności otrzymał ten ostatni.

Dworzec Roku 2018, wyniki konkursu architektonicznego

Który z polskich dworców zwyciężył w pierwszej edycji konkursu „Dworzec Roku”? Jury za najpiękniejszą i najbardziej funkcjonalną polską stację uznało dworzec w Wągrowcu. „Wągrowiec wydawał się udatnie zaprojektowanym zespołem węzła przesiadkowego w małym mieście, rozwiązanym ze znaczną dozą myślenia perspektywicznego. Stanowi ono przesłanie dla odpowiedzialnych czynników, wzywające do odtworzenia sieci transportu publicznego w stopniu odpowiadającym potrzebom coraz bardziej ruchliwego społeczeństwa” - mówił podczas ogłoszenia wyników członek jury, profesor Politechniki Łódzkiej, Jacek Wesołowski.

 

W konkursie „Dworzec Roku 2018” zdecydowano się główną nagrodę przyznać stacji w Wągrowcu, doceniając także jej architekturę – w tym bardzo udane połączenie historycznego budynku z nowoczesnymi rozwiązaniami.  Bo w 2015 roku budynek przeszedł nie tylko remont, ale i rozbudowę. Projekt modernizacji dworca w Wągrowcu przygotował zespół architektów w składzie - Joanna Kapturczak, Michał Kapturczak oraz Anita Horowska. W wyniku prac do istniejącego budynku dostawiono nowy pawilon, który choć nowoczesny, pasuje doskonale, szanuje bowiem swoje starsze sąsiedztwo.

 

Źródło informacji i zdjęć: dworzecroku.pl, facebook.com/dworzecroku


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera