Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dworzec Roku 2018 - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


„Dworzec Roku 2018” - to właściwie konkurs architektoniczny. Oceniana jest w nim jakość rozwiązań architektonicznych, zastosowanych na polskich dworcach podczas remontów, modernizacji, przebudów, które od kilku lat są realizowane przez zarządzającą stacjami kolejowymi spółkę PKP. W tym roku odbyła się jego pierwsza edycja.

 

Dworzec Roku 2018, wyniki konkursu architektonicznego

Dworce – to te obiekty architektoniczne, które w ostatnich latach szczególnie wyraźnie zmieniły się na lepsze. Wiele ze stacji przeszło remonty i modernizacje, dzięki którym stały się nie tylko bardziej przyjazne, ale i wygodniejsze w użytku czy po prostu ładniejsze. Opisywaliśmy wiele z takich inwestycji – np. w Bydgoszczy, Sopocie czy Łodzi.

Dworzec Roku 2018, wyniki konkursu architektonicznego

Najlepsza architektura dworcowa

„Dworzec Roku 2018” - to konkurs architektoniczny organizowany przez  Fundację ProKolej i Fundację Grupy PKP. Jego celem jest oczywiście wyróżnienie najładniejszych dworców kolejowych w Polsce. Jak podkreślają organizatorzy konkursu, służy on „promocji transportu kolejowego, zebraniu i propagowaniu dobrych praktyk w obsłudze podróżnych oraz promowaniu nowoczesnych i funkcjonalnych obiektów użyteczności publicznej”. W tym roku konkurs zorganizowano po raz pierwszy.  Wpłynęły na niego 104 zgłoszenia, odnoszące się do 32 dworców. Jak można przeczytać w założeniach konkursu, audytorzy, którzy oceniali nadesłane zgłoszenia, brali pod uwagę szereg elementów, zarówno architektonicznych, jak funkcjonalnych: „m.in. wielkość i zagospodarowanie, wykorzystanie i jakość przestrzeni publicznej, funkcjonalność, przejrzystość i logikę rozplanowania poszczególnych stref, udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności, walory architektoniczne, innowacje i wykorzystanie technologii przyjaznych środowisku, czystość holu dworcowego, stref oczekiwania, toalet, dojść na perony i peronów, profesjonalizm osób sprzątających, obsługę podróżnych w kasach i punktach informacyjnych, dostępne kanały dystrybucji biletów, czas oczekiwania i dostępność biletów na zatrzymujące się pociągi, wygodę i dostępność ciągów komunikacyjnych, oświetlenie i ogrzewanie, zgodność peronów i taboru, integrację z miastem i różnymi środkami transportu, ilość miejsc siedzących, oraz usługi dostępne na dworcu”.

Dworzec Roku 2018, wyniki konkursu architektonicznego

Poznaj wyniki konkursu architektonicznego

W finale konkursu „Dworzec Roku 2018” znalazło się dziesięć dworców: Bielsko-Biała, Bydgoszcz Główna, Gdynia Główna, Kartuzy, Katowice, Toruń Główny, Tarnów, Warszawa Centralna, Wągrowiec, Wrocław Główny. Stacje osobno oceniało pięcioosobowe jury, osobno internauci – czyli realni użytkownicy dworców. W głosowaniu publiczności oddano w sumie prawie 5 tysięcy głosów, w tym 509 padło na dworzec w Bielsku Białej, 603 na ten w Wągrowcu, 757 na Bydgoszcz Główną oraz 1664 na Kartuzy. Tym samym nagrodę publiczności otrzymał ten ostatni.

Dworzec Roku 2018, wyniki konkursu architektonicznego

Który z polskich dworców zwyciężył w pierwszej edycji konkursu „Dworzec Roku”? Jury za najpiękniejszą i najbardziej funkcjonalną polską stację uznało dworzec w Wągrowcu. „Wągrowiec wydawał się udatnie zaprojektowanym zespołem węzła przesiadkowego w małym mieście, rozwiązanym ze znaczną dozą myślenia perspektywicznego. Stanowi ono przesłanie dla odpowiedzialnych czynników, wzywające do odtworzenia sieci transportu publicznego w stopniu odpowiadającym potrzebom coraz bardziej ruchliwego społeczeństwa” - mówił podczas ogłoszenia wyników członek jury, profesor Politechniki Łódzkiej, Jacek Wesołowski.

 

W konkursie „Dworzec Roku 2018” zdecydowano się główną nagrodę przyznać stacji w Wągrowcu, doceniając także jej architekturę – w tym bardzo udane połączenie historycznego budynku z nowoczesnymi rozwiązaniami.  Bo w 2015 roku budynek przeszedł nie tylko remont, ale i rozbudowę. Projekt modernizacji dworca w Wągrowcu przygotował zespół architektów w składzie - Joanna Kapturczak, Michał Kapturczak oraz Anita Horowska. W wyniku prac do istniejącego budynku dostawiono nowy pawilon, który choć nowoczesny, pasuje doskonale, szanuje bowiem swoje starsze sąsiedztwo.

 

Źródło informacji i zdjęć: dworzecroku.pl, facebook.com/dworzecroku


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera