Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom JRV2 z drewna i betonu ze studia de.materia

 

Czas czytania: ~3 min


Projekt architektoniczny tego domu jednorodzinnego zdeterminowało jego położenie: na stoku skarpy, na pograniczu rezerwatu przyrody, w leśnym otoczeniu. Główny architekt studia de.materia, Adam Wysocki, chciał, aby dom był ukryty od strony ulicy, otwarty na zieleń rezerwatu, wkomponowany w pochyłość skarpy.

 

 JRV2, de.materia, dom jednorodzinny, realizacja architektoniczna
 JRV2, de.materia, dom jednorodzinny, realizacja architektoniczna

Dom JRV2 ze studia de.materia w rozstrzygniętej niedawno edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze” otrzymał Nagrodę Specjalną, ufundowaną Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego. Doceniono w ten sposób wykorzystanie nowoczesnej technologii budowlanej nie tylko jako metody budowy, ale i środka wyrazu. W uzasadnieniu werdyktu zapisano: „Opinia: Do budowy tego ukrytego w skarpie domu użyto zaawansowanych technologii, konstruując warstwowe ściany żelbetowe z betonu samozagęszczalnego, który szczelnie wypełnienia deskowania, otula zbrojenia i zagęszcza się pod własnym ciężarem bez użycia wibratorów. Zazwyczaj stosuje się go przy betonowaniu konstrukcji o znacznym zagęszczeniu zbrojenia np. w płytach fundamentowych wieżowców lub przy wylewaniu skomplikowanych form. Użycie tej technologii przy budowie domu jednorodzinnego i osiągnięta jakość architektury i wykonawstwa budynku budowanego systemem gospodarczym wzbudziło uznanie jury”.

 JRV2, de.materia, dom jednorodzinny, realizacja architektoniczna
 JRV2, de.materia, dom jednorodzinny, realizacja architektoniczna

Projekt architektoniczny wpisany w kształt terenu

Dom JRV2 ze studia de.materia został częściowo wkopany w skarpę. Dzięki temu udało się go zasłonić od strony ulicy, za to otworzyć na zieleń rezerwatu Żurawiniec. Ciekawym rozwiązaniem było ulokowanie garażu… na dachu domu, ponad strefą mieszkalną (w ten sposób udało się uniknąć kłopotliwego, stromego podjazdu). Część mieszkalna została założona na planie litery „T” - to optymalny układ przestrzeni dla wnętrz częściowo „wbitych” w skarpę (najgłębiej umieszczono ślepe pomieszczenie techniczne, w części podziemnej znalazł się także pokój gościnny). Wejście do domu znalazło się na skrzyżowaniu dwóch skrzydeł, z których jedno mieści dzienną z salonem, jadalnią i kuchnią i jest otwarte na zachód, drugie zaś drugie jest ciągiem kolejno uporządkowanych pomieszczeń: garderoba, łazienka i sypialnia, która wychodzi najdalej w stronę zieleni.

 JRV2, de.materia, dom jednorodzinny, realizacja architektoniczna
 JRV2, de.materia, dom jednorodzinny, realizacja architektoniczna

Ważnym elementem tego projektu architektonicznego było opracowanie jego konstrukcji, murów oporowych, które ochroniłyby wnętrze domu przed napierającą na nie skarpą. Przy okazji ich komponowania zdecydowano, aby główny z nich odsunąć od bryły budynku – w ten sposób powstało patio z oknem doświetlającym salon od wschodu.

 

Galeria zdjęć domu jednorodzinnego

Zobacz dom z betonu

Głównym budulcem tej realizacji architektonicznej jest beton. Autorzy projektu piszą: „Wszystkie ściany części mieszkalnej zostały wykonane w technologii betonu architektonicznego (ściana trójwarstwowa typu „sandwich”: beton-ocieplenie-beton). Najpierw powstały ściany konstrukcyjne z betonu architektonicznego, następnie obłożone je warstwą izolacji termicznej, która jednocześnie stanowiła rodzaj szalunku traconego dla kolejnej warstwy betonu. Na ostatnim etapie wylano elewacyjna warstwę betonu w technologii SCC (beton samozagęszczalny)”. Beton jest też najważniejszym środkiem wyrazu w tej bryle architektonicznej. Nie został ukryty, osłonięty – stanowi ważny element wyglądu domu, aby jednak chłód tego materiału nie przytłaczał, „ocieplono” go detalami z drewna, kreując przestrzeń wyrazistą i przyjazną zarazem. Uzupełnieniem jest zielony dach, pomagający wkomponować bryłę architektoniczną w otoczenie.

 

Dom jednorodzinny JRV2 - metryczka realizacji architektonicznej

Lokalizacja: Poznań
Inwestor: Krzysztof Szydłowski
Projektanci: Studio de.materia, główny architekt: Adam Wysocki   

Wykonawca: konstrukcja żelbetowa: Herbud Poznań Sp. z o.o.
Projekt: 2015
Realizacja: 2017
Powierzchnia terenu: 2300 m2
Powierzchnia: 430 m2
Zdjęcia: Tom Kurek

Źródło: studiodemateria.com

Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom Jednorodzinny, Realizacja Architektoniczna, Hot

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera