Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


BBGK wygrywają konkurs na technikę prefabrykacji

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej odbył się w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Jak piszą organizatorzy konkursu: „Celem programu Mieszkanie Plus jest obniżenie kosztu produkcji mieszkań na rynku. Stąd potrzeba radykalnego zwiększenia udziału nowoczesnej prefabrykacji, która pozwoli na wzrost efektywności realizowanych inwestycji mieszkaniowych”. Konkurs zorganizowała spółka BGK Nieruchomości we współpracy m.in. z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Stowarzyszeniem Producentów Betonów.

 

BBGK, konkurs architektoniczny, mieszkanie plus

Nowoczesna architektura z prefabrykatów

W konkursie na nową technikę prefabrykacji jury konkursowe nie przyznało pierwszej nagrody. Drugą zdobyła koncepcja biura BBGK Architekci, dla którego praca z prefabrykatami nie jest nowością – to ci projektanci są autorami głośnej realizacji architektonicznej budynku mieszkalnego Sprzeczna 4 w Warszawie.

 

Konkurs miał na celu wyłonienie nowoczesnej techniki prefabrykacji, dzięki której będzie można budować obiekty mieszkalne taniej, szybciej, czyściej, bezpieczniej. Prezes PFR Nieruchomości S.A. Mirosław Barszcz tłumaczy: „Rosnące ceny materiałów budowlanych, a także brak rąk do pracy to bariery z którymi mierzy się nie tylko program Mieszkanie Plus, ale cały rynek.  Dlatego zdecydowaliśmy się ogłosić konkursu na technologię, która naszym zdaniem,  w prosty sposób może rozwiązać te problemy. Prefabrykacja z powodzeniem sprawdza się na rynkach Europy Zachodniej czy w Skandynawii. Wierzę, że może stać się powszechna także w Polsce. Chcemy przenieść rodzimy rynek z epoki mieszkań budowanych w tradycyjnych, drogich technologiach do epoki nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania, ale szybciej i taniej”.

BBGK, konkurs architektoniczny, mieszkanie plus

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Konkurs na technikę prefabrykacji zorganizowany przez BGK Nieruchomości miał dwa etapy; w pierwszym zakwalifikowane do konkursu pracownie m.in. brały udział w warsztatach, w czasie których wraz z inwestorem opracowywano pomysły na projekty. W drugim etapie jury oceniało już stworzone przez wybrane biura koncepcje architektoniczne. Jury oceniało projekty przesłane przez cztery zakwalifikowane wcześniej do konkursu zespoły; sąd konkursowy zdecydował o nieprzyznawaniu pierwszej nagrody. Drugiej miejsce w konkursie ze wskazaniem do realizacji otrzymała warszawska pracownia BBGK Architekci. Trzecie miejsce przyznano firmie Unihouse oddział Unibep z Bielska Podlaskiego. Przyznano także wyróżnienie dla Urba Architects z Krakowa.

BBGK, konkurs architektoniczny, mieszkanie plus

BBGK Architekci otrzymali nagrodę w tym konkursie, bo ich projekt został uznany za najbardziej elastyczny i dostosowany do współczesnych potrzeb i wymagań. W uzasadnieniu werdyktu napisano, że „pracę charakteryzuje duża wrażliwość w kształtowaniu urbanistycznym zabudowy, wysoka skuteczność funkcjonalna i kultura kształtowania środowiska mieszkaniowego”. Projekt BBGK podzielony jest na etapy: w pierwszym tworzone będą poszczególne prefabrykowane elementy, na ich bazie komponowane będą sekcje budynków, a na końcu powstanie z nich finalny budynek.

 

Źródło: bgkn.pl/konkursPrefabrykacja


Podepnij swój artykuł

tagi

Konkurs Architektoniczy, Hot

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera