Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sprzeczna 4 – rudzielec z prefabrykatów

 

Czas czytania: ~2 min


Sprzeczna 4 – to wielorodzinny budynek, mieszczący nieco ponad 50 mieszkań. Powstał na pustej działce przy niewielkiej, praskiej uliczce Sprzecznej. Wielkim walorem tej okolicy jest położenie: obok stacji II linii metra, niedaleko ruchliwej ulicy Targowej, dworca, budowanej obwodnicy.

 

iEFmSWgQSwUXgbvkPOgzujyqGKlIEHEVf1W0RItOC0XRySmgIJI5WSHKumaU_sprzeczna17jpg.JPG
GOG5dO9a8arQUcJSpD4WIy8lCHbVpqG79ESyBQRKgoqFG5LFO4U3OTH0bTt1_sprzeczna16jpg.JPG

Sprzeczna 4 – to dzieło pracowni BBGK, która ma na koncie kilka bardzo głośnych realizacji. Z pewnością najbardziej znaną z nich jest Muzeum Katyńskie, które znalazło się w finałowej piątce obiektów nominowanych do Mies van der Rohe Award. Sam budynek Sprzeczna 4 także zdobył już wiele nagród – w konkursie Polski Cement w Architekturze czy w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy.

ECGTqPV0xjb2QqLqh12BGHouDwhXjIxGRmivikJa2BJkCEMrhQBZzd4YVSAG_sprzeczna15jpg.JPG
1yqrWi55NcYIdcnl1DSnPNUyHMztTN1AIHV1FWjkWFjF27KI3y8qlq4bsyC1_sprzeczna11jpg.JPG

Sprzeczna 4 powstała na zamówienie fabryki produkującej prefabrykaty. Miała być pokazową realizacją, udowadniającą, że budownictwo z elementów prefabrykowanych może być zróżnicowane, oryginalne, ciekawe, niebanalne. Sprzeczna 4 miała ostatecznie zerwać z mitem wielkiej płyty i stać się niejako drogowskazem ku przyszłości, w której prefabrykacja stanie się cenioną, równoprawną metodą budowania (w Skandynawii  90%  budynków powstaje z prefabrykatów!). Z gotowych, wykonanych w fabryce elementów buduje się szybciej, czyściej, bezpieczniej, nierzadko również taniej. A budynki z tej technologii nie są ani banalne, ani monotonne.

VFuDlKivByCdq6yxMIDeOSArow1YiopWzPAYLxo7yLmXhbiZWd9IPDQt91Gn_sprzeczna05jpg.JPG
V39onAO8mwss3JggMuS5fSp8V9Zacbd0yXMyo68LeWnyZCSTbA53RqXe3lRg_sprzeczna07jpg.JPG

Sprzeczna 4 powstała w niecałe pięć miesięcy. Jest bardzo starannie zaprojektowanym budynkiem, a o jakości tej architektury może świadczyć również fakt, że mieszkania tu sprzedały się błyskawicznie, a wiele z nich kupili… znani architekci. Projektanci z BBGK budynek mieszkalny przy Sprzecznej 4 zaprojektowali z barwionego na czerwono betonu. Szary beton jest natomiast widoczny we wnętrzach domu, w holu czy na klatce schodowej. Obecność tego wyrazistego materiału jest częściowo podyktowana formą prefabrykatów, jednak to architekci zdecydowali się nie tynkować ścian, uznając beton nie tylko za oryginalny, ale i trwały, wytrzymały, łatwy w utrzymaniu. Elementem charakterystycznym i wyróżniającym uczyniono tu dwa działa sztuki – grafiki, odciśnięte w betonie. Jedną jest zaprojektowana przez Dawida Ryskiego Syrenka na fasadzie, drugą – abstrakcyjna panorama Warszawy, projektu Edgara Bąka i znajdująca się w holu wejściowym do budynku.

diMw2qfpO2XGtlguiSTnh9NjwMShWUlUS0nLC8yaKh1o3ynaTi1HVTnlkpSV_sprzeczna13jpg.JPG

Sprzeczna 4 posiada charakterystyczną fasadę o trójkątnie wciętych balkonach. Jej kształt zdeterminował układ działki oraz wymóg planu miejscowego, nakazujący odtworzenie pierzei ulicy. Postawiony krótszym bokiem do ulicy dom wypełnia działkę w głąb; po obu jego stronach znajdują się tereny także przeznaczone pod nową zabudowę. Czy będą dopasowane do tego jakże charakterystycznego obiektu?

 

Budynek mieszkalny Sprzeczna 4

Lokalizacja: Warszawa, ul. Sprzeczna 4

Inwestor: Budizol sp. z o.o.

Projektanci: BBGK Architekci, Jan Belina Brzozowski, Konrad Grabowiecki, Wojciech Kotecki, Emilia Sobańska, Katarzyna Najberg

Wykonawca: Budizol sp. z o.o.

Realizacja: 2017

 

BBGK Architekci
Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Architektoniczne

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera