Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sprzeczna 4 – rudzielec z prefabrykatów

 

Czas czytania: ~2 min


Sprzeczna 4 – to wielorodzinny budynek, mieszczący nieco ponad 50 mieszkań. Powstał na pustej działce przy niewielkiej, praskiej uliczce Sprzecznej. Wielkim walorem tej okolicy jest położenie: obok stacji II linii metra, niedaleko ruchliwej ulicy Targowej, dworca, budowanej obwodnicy.

 

iEFmSWgQSwUXgbvkPOgzujyqGKlIEHEVf1W0RItOC0XRySmgIJI5WSHKumaU_sprzeczna17jpg.JPG
GOG5dO9a8arQUcJSpD4WIy8lCHbVpqG79ESyBQRKgoqFG5LFO4U3OTH0bTt1_sprzeczna16jpg.JPG

Sprzeczna 4 – to dzieło pracowni BBGK, która ma na koncie kilka bardzo głośnych realizacji. Z pewnością najbardziej znaną z nich jest Muzeum Katyńskie, które znalazło się w finałowej piątce obiektów nominowanych do Mies van der Rohe Award. Sam budynek Sprzeczna 4 także zdobył już wiele nagród – w konkursie Polski Cement w Architekturze czy w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy.

ECGTqPV0xjb2QqLqh12BGHouDwhXjIxGRmivikJa2BJkCEMrhQBZzd4YVSAG_sprzeczna15jpg.JPG
1yqrWi55NcYIdcnl1DSnPNUyHMztTN1AIHV1FWjkWFjF27KI3y8qlq4bsyC1_sprzeczna11jpg.JPG

Sprzeczna 4 powstała na zamówienie fabryki produkującej prefabrykaty. Miała być pokazową realizacją, udowadniającą, że budownictwo z elementów prefabrykowanych może być zróżnicowane, oryginalne, ciekawe, niebanalne. Sprzeczna 4 miała ostatecznie zerwać z mitem wielkiej płyty i stać się niejako drogowskazem ku przyszłości, w której prefabrykacja stanie się cenioną, równoprawną metodą budowania (w Skandynawii  90%  budynków powstaje z prefabrykatów!). Z gotowych, wykonanych w fabryce elementów buduje się szybciej, czyściej, bezpieczniej, nierzadko również taniej. A budynki z tej technologii nie są ani banalne, ani monotonne.

VFuDlKivByCdq6yxMIDeOSArow1YiopWzPAYLxo7yLmXhbiZWd9IPDQt91Gn_sprzeczna05jpg.JPG
V39onAO8mwss3JggMuS5fSp8V9Zacbd0yXMyo68LeWnyZCSTbA53RqXe3lRg_sprzeczna07jpg.JPG

Sprzeczna 4 powstała w niecałe pięć miesięcy. Jest bardzo starannie zaprojektowanym budynkiem, a o jakości tej architektury może świadczyć również fakt, że mieszkania tu sprzedały się błyskawicznie, a wiele z nich kupili… znani architekci. Projektanci z BBGK budynek mieszkalny przy Sprzecznej 4 zaprojektowali z barwionego na czerwono betonu. Szary beton jest natomiast widoczny we wnętrzach domu, w holu czy na klatce schodowej. Obecność tego wyrazistego materiału jest częściowo podyktowana formą prefabrykatów, jednak to architekci zdecydowali się nie tynkować ścian, uznając beton nie tylko za oryginalny, ale i trwały, wytrzymały, łatwy w utrzymaniu. Elementem charakterystycznym i wyróżniającym uczyniono tu dwa działa sztuki – grafiki, odciśnięte w betonie. Jedną jest zaprojektowana przez Dawida Ryskiego Syrenka na fasadzie, drugą – abstrakcyjna panorama Warszawy, projektu Edgara Bąka i znajdująca się w holu wejściowym do budynku.

diMw2qfpO2XGtlguiSTnh9NjwMShWUlUS0nLC8yaKh1o3ynaTi1HVTnlkpSV_sprzeczna13jpg.JPG

Sprzeczna 4 posiada charakterystyczną fasadę o trójkątnie wciętych balkonach. Jej kształt zdeterminował układ działki oraz wymóg planu miejscowego, nakazujący odtworzenie pierzei ulicy. Postawiony krótszym bokiem do ulicy dom wypełnia działkę w głąb; po obu jego stronach znajdują się tereny także przeznaczone pod nową zabudowę. Czy będą dopasowane do tego jakże charakterystycznego obiektu?

 

Budynek mieszkalny Sprzeczna 4

Lokalizacja: Warszawa, ul. Sprzeczna 4

Inwestor: Budizol sp. z o.o.

Projektanci: BBGK Architekci, Jan Belina Brzozowski, Konrad Grabowiecki, Wojciech Kotecki, Emilia Sobańska, Katarzyna Najberg

Wykonawca: Budizol sp. z o.o.

Realizacja: 2017

 

BBGK Architekci
Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacje Architektoniczne

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera