Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hashim Sarkis kuratorem Biennale Architektury w Wenecji 2020

 

Czas czytania: ~2 min


Hashim Sarkis został wybrany kuratorem kolejnej edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji w 2020 roku. 20 grudnia 2018 roku nazwisko to ogłosił członek zarządu Biennale w Wenecji, Paolo Baratta.

 

Hashim Sarkis, Biennale Architektury w Wenecji 2020

Hashim Sarkis, fot. Bryce Vickmark

Jak wygląda Biennale w Wenecji

Rola kuratora tej najważniejszej architektonicznej imprezy świata jest niezwykle istotna. Osoba taka jest odpowiedzialna za szeroko później na świecie omawianą wystawę główną, opracowuje też hasło przewodnie kolejnej edycji Biennale, które staje się bazą dla prezentacji w pawilonach narodowych, a także inspiracją dla wielu wydarzeń towarzyszących.

 

Kurator Biennale Architektury w Wenecji jest więc najważniejszą osobą, która odpowiada za kształt całego wydarzenia. Co ważniejsze – hasłem przewodnim powinna dawać do myślenia, animować międzynarodową refleksję na temat architektury, inspirować do przemyśleń. Co ważne, hasło Biennale musi być zarazem uniwersalne – aby mogły na nie odpowiedzieć kraje o różnej kulturze, sytuacji ekonomicznej, pozycji architektury.  

 

Amerykański naukowiec i architekt

Kuratorem 17. Biennale Architektury w Wenecji w 2020 roku będzie Hashim Sarkis, urodzony w 1964 roku w Bejrucie, od lat 80.mieszkający i pracujący w USA architekt. Praca zawodowa Sarkisa biegnie od początku dwoma torami: od 1998 roku architekt prowadzi własną pracownię Hashim Sarkis Studios (HSS), jednak od ukończenia studiów najwięcej energii architekt poświęca pracy na uczelniach. Przez wiele lat był wykładowcą na Harvardzie, od 2015 roku jest dziekanem Wydziału Architektury i Urbanistyki  Massachusetts Institute of Technology (MIT). Sarkis brał już udział w weneckim Biennale – w 2010 roku był współtwórcą pawilonu Albanii, w 2014 – USA.

 

Mówi się, że po porażce tegorocznego Biennale jego władze zdecydowały się sięgnąć po osobą o dużym intelektualnym zapleczu. Biennale w 2018 roku, które tworzył kuratorki – architektki z Irlandii, Yvonne Farrell i Shelley McNamara, uznano za nieudane, nudne, pozbawione głębszej refleksji, będące raczej banalnym przeglądem projektów niż bodźcem do szerokiej debaty o kondycji architektury.
Czy Hashim Sarkis taką refleksję pobudzi?

 

fot. Bryce Vickmark

Źródło: www.labiennale.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura Zagraniczna, Architekt

Osiedle Kwadrat – projekt AP Szczepaniak
Osiedle Kwadrat – projekt AP Szczepaniak

Osiedle Kwadrat – to jedna z nowszych realizacji architektonicznych pracowni AP Szczepaniak. Dwa ośm ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera