Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hashim Sarkis kuratorem Biennale Architektury w Wenecji 2020

 

Czas czytania: ~2 min


Hashim Sarkis został wybrany kuratorem kolejnej edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji w 2020 roku. 20 grudnia 2018 roku nazwisko to ogłosił członek zarządu Biennale w Wenecji, Paolo Baratta.

 

Hashim Sarkis, Biennale Architektury w Wenecji 2020

Hashim Sarkis, fot. Bryce Vickmark

Jak wygląda Biennale w Wenecji

Rola kuratora tej najważniejszej architektonicznej imprezy świata jest niezwykle istotna. Osoba taka jest odpowiedzialna za szeroko później na świecie omawianą wystawę główną, opracowuje też hasło przewodnie kolejnej edycji Biennale, które staje się bazą dla prezentacji w pawilonach narodowych, a także inspiracją dla wielu wydarzeń towarzyszących.

 

Kurator Biennale Architektury w Wenecji jest więc najważniejszą osobą, która odpowiada za kształt całego wydarzenia. Co ważniejsze – hasłem przewodnim powinna dawać do myślenia, animować międzynarodową refleksję na temat architektury, inspirować do przemyśleń. Co ważne, hasło Biennale musi być zarazem uniwersalne – aby mogły na nie odpowiedzieć kraje o różnej kulturze, sytuacji ekonomicznej, pozycji architektury.  

 

Amerykański naukowiec i architekt

Kuratorem 17. Biennale Architektury w Wenecji w 2020 roku będzie Hashim Sarkis, urodzony w 1964 roku w Bejrucie, od lat 80.mieszkający i pracujący w USA architekt. Praca zawodowa Sarkisa biegnie od początku dwoma torami: od 1998 roku architekt prowadzi własną pracownię Hashim Sarkis Studios (HSS), jednak od ukończenia studiów najwięcej energii architekt poświęca pracy na uczelniach. Przez wiele lat był wykładowcą na Harvardzie, od 2015 roku jest dziekanem Wydziału Architektury i Urbanistyki  Massachusetts Institute of Technology (MIT). Sarkis brał już udział w weneckim Biennale – w 2010 roku był współtwórcą pawilonu Albanii, w 2014 – USA.

 

Mówi się, że po porażce tegorocznego Biennale jego władze zdecydowały się sięgnąć po osobą o dużym intelektualnym zapleczu. Biennale w 2018 roku, które tworzył kuratorki – architektki z Irlandii, Yvonne Farrell i Shelley McNamara, uznano za nieudane, nudne, pozbawione głębszej refleksji, będące raczej banalnym przeglądem projektów niż bodźcem do szerokiej debaty o kondycji architektury.
Czy Hashim Sarkis taką refleksję pobudzi?

 

fot. Bryce Vickmark

Źródło: www.labiennale.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna, Architekt

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera