Poradnik ciepłego domu. Część 4: elewacja w pianie od Weber - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Poradnik ciepłego domu. Część 4: elewacja w pianie

 

Czas czytania: ~2 min


Styropian i wełna mineralna to materiały, które są najczęściej wybierane do ocieplenia budynków, zarówno tych nowych jak i tych odnawianych. Warto wiedzieć, że są jeszcze inne możliwości. Systemy ociepleń ETICS oparte na płytach z piany rezolowej sprawdzą się wszędzie tam, gdzie izolacja ma być wyjątkowo cienka, a jednocześnie efektywna i wydajna. Oto czwarta część poradnika dotycząca systemowych rozwiązań do ocieplenia budynków na bazie piany rezolowej.

 

weber, system ociepleń, klej elewacyjny, klej do systemu ociepleń, piana rezolowa

Jak pokazują badania ponad 80% wszystkich ociepleń budynków w Polsce wykonuje się na tanim i sprawdzonym styropianie. Kolejne kilkanaście procent należy do niepalnej wełny mineralnej, którą ociepla się głównie budynki wysokie. Sporadycznie do poprawy izolacji termicznej budynków używa się także płyt korkowych lub cementowo-włóknowych. Pytanie zatem gdzie w tym wszystkim jest miejsce na pianę rezolową? I – idąc krok dalej – czemu służy taki system ociepleń oparty na pianie rezolowej jak weber.therm LAMBDA?

 

Ocieplenie budynku pianą

Ocieplenie na pianie rezolowej tym różni się od systemów opartych na innych materiałach termoizolacyjnych, że ma bezkonkurencyjnie niski współczynnik przewodzenia ciepła, co pozwala zmniejszyć grubość ocieplenia niemal o połowę w porównaniu do standardowych materiałów.

 

Izolacje wykonane na takich materiałach jak styropian czy wełna mineralna mogą mieć grubość nawet powyżej 20 cm. Tymczasem zastosowanie płyt rezolowych pozwala znacznie zredukować grubość docieplenia przy jednoczesnym zachowaniu takich samych parametrów cieplnych ściany. Niewielka grubość całego systemu przekłada się w praktyce na możliwość stosowania wszędzie tam, gdzie brak miejsca na klasyczne ocieplenie o standardowej grubości. Dotyczy to takich powierzchni jak np. budynki z małym okapem, ościeża okienne i drzwiowe, balkony czy loggie, czyli wszędzie tam gdzie liczy się każdy centymetr.

 

Mimo niewielkiej grubości, piana rezolowa stanowi niezwykle efektywny i skuteczny materiał ociepleniowy. Ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, bo jej współczynnik przewodzenia ciepła wynosi zaledwie 0,020-0,021 W/m*K.

 

Niska lambda w systemie

Podobnie jak ocieplenie na styropianie czy wełnie, również piana rezolowa do skutecznej termoizolacji potrzebuje systemowych partnerów. Podstawowym systemem ociepleń Weber opartym na pianie rezolowej jest weber.therm LAMBDA.. System ten bazuje na płytach weber PH930, ale nie spełniałby swoich funkcji, gdyby nie odpowiednio dobrane kleje, łączniki, siatki, płyny gruntujące i tynki. Wszystkie te komponenty tworzą spójny, certyfikowany system gwarantujący skuteczność i bezpieczeństwo użytkowania.

 

System weber.therm LAMBDA występuje w trzech odmianach: CLASSIC, RENO i CERAMIC. Odmiana Classic jest przeznaczona do ocieplania ścian zewnętrznych, które nie były jeszcze izolowane przed utratą ciepła, natomiast odmiana RENO zapewnia pogrubianie istniejącego ocieplenia, jeżeli nie spełnia ono aktualnych wymagań cieplnych. Z kolei weber.therm LAMBDA CERAMIC pozwala na mocowanie do systemu ociepleniowego płytek ceramicznych. W tym przypadku należy użyć dwóch dodatkowych produktów wpisanych do całościowego systemu tj. cienkowarstwowego kleju weber ZP418 oraz fugi weber ZK557.

 

Źródło: Weber

Więcej informacji znajdziesz na stronie Weber


Podepnij swój artykuł

tagi

Ocieplenie Domu, Technologie

Nowy projekt dworca w Olsztynie
Nowy projekt dworca w Olsztynie

Dworzec Olsztyn Główny w swojej obecnej postaci powstał w 1971 roku. Ma formę modernistycznego pawil ...

Architektura z kontenerów
Architektura z kontenerów

Scandinavia Marine – taką nazwę nosi hotel, działający od kilku tygodni w miejscowości Zator w wojew ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera