Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Daniel Libeskind zaprojektuje Specjalną Strefę Detalu

 

Czas czytania: ~2 min


Specjalna Strefa Detalu – to nowy pomysł dla Łodzi. Wkrótce ma zostać powołana do życia nowa instytucja kultury o nazwie InLodz21, prowadzona przez miasto wspólnie z fundacją Atlas Sztuki, Akademią Sztuk Pięknych i Uniwersytetem Łódzkim, która zajmie się m.in. promowaniem i prezentowaniem architektonicznego dziedzictwa miasta. Służyć ma temu m.in. nowa architektoniczna ikona – gmach, projektu Daniela Libeskinda.

 

Daniel Libeskind, Specjalna Strefa Detalu, projekt architektoniczny

Daniel Libeskind z Łodzi

O tym, że Daniel Libeskind przygotowuje projekty architektoniczne dla Łodzi media informowały już wiele razy, wciąż jednak pomysły te pozostawały w sferze planów. O pomyśle na budowlę, w której promowana miałaby być architektura Łodzi pisaliśmy i my. Teraz możemy potwierdzić: prace nad tym projektem architektonicznym trwają i przybierają coraz bardziej konkretne kształty. Czy Łódź doczeka się wreszcie ikony, zaprojektowanej przez urodzonego tu starchitekta?

Daniel Libeskind, Specjalna Strefa Detalu, projekt architektoniczny
Daniel Libeskind, Specjalna Strefa Detalu, projekt architektoniczny

Poznaj szczegóły projektu architektonicznego

Prezentując kilka dni temu projekt architektoniczny Specjalnej Strefy Detalu, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska mówiła: „Już nie musimy przekonywać nikogo do Łodzi, walczyć o przyciągnięcie biznesu i namawiać do inwestowania, bo Łódź jest widoczna i zyskała markę. Inwestorzy uwierzyli w nią i razem z nami budują nowe dzielnice oraz rewitalizują historyczne obszary miasta. Czas na kolejny krok w jego rozwoju. Potrzebujemy teraz czegoś nowego, czegoś co wyróżni nas na mapie Polski i zwróci uwagę na Łódź także poza granicami kraju. Mamy piękną historię i niezwykłe dziedzictwo architektoniczne, czyli wspaniałe wielkomiejskie kamienice, monumentalne fabryki, fabrykanckie pałace. Łódź zasługuje też na współczesny symbol miasta, współczesną ikonę architektury. Tę ikonę chce zaprojektować jeden z najbardziej znanych na świecie architektów. W dodatku związany z Łodzią, bo tu się urodził i wychował”.

Daniel Libeskind, Specjalna Strefa Detalu, projekt architektoniczny

Specjalna Strefa Detalu wg projektu architektonicznego Daniela Libeskinda ma stanąć na rogu ulic Wschodniej i Jaracza. Gmach – utrzymany w typowym dla Libeskinda stylu dekonstruktywizmu – będzie pierwszym ze stale powiększającego się zbioru obiektów, które docelowo wspólnie utworzą oplatającą miasto sieć placówek kulturalnych. Jak zapewnia Hanna Zdanowska, projekt ma być w stałej rozbudowie – będą mogły do niego dołączać kolejne instytucje, firmy, nawet osoby prywatne, wszyscy zainteresowani rozwijaniem wiedzy o Łodzi. Projekt architektoniczny Daniela Libeskinda ma być gestem, który nagłośni tę inicjatywę, iskrą, która rozpali ogień zainteresowania.

 

Źródło: uml.lodz.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny

Muszla Gdynia najlepszym budynkiem w mieście
Muszla Gdynia najlepszym budynkiem w mieście

10 lutego 2020 roku podczas uroczystej gali Rada Miasta Gdyni przyznała nagrody w konkursie architek ...

Niezwykła przebudowa kamienicy
Niezwykła przebudowa kamienicy

Wzniesiony w latach 70. budynek biurowy architekci z pracowni greenGO i ARCH-E zmienili w nowoczesne ...

Galeria obiektów nominowanych w Plebiscycie Polska Architektura 2019
Galeria obiektów nominowanych w Plebiscycie Polska Architektura 2019

Trwa głosowanie w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2019. Wśród nominowanych w tym roku obiektów s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera