Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Daniel Libeskind zaprojektuje Specjalną Strefę Detalu

 

Czas czytania: ~2 min


Specjalna Strefa Detalu – to nowy pomysł dla Łodzi. Wkrótce ma zostać powołana do życia nowa instytucja kultury o nazwie InLodz21, prowadzona przez miasto wspólnie z fundacją Atlas Sztuki, Akademią Sztuk Pięknych i Uniwersytetem Łódzkim, która zajmie się m.in. promowaniem i prezentowaniem architektonicznego dziedzictwa miasta. Służyć ma temu m.in. nowa architektoniczna ikona – gmach, projektu Daniela Libeskinda.

 

Daniel Libeskind, Specjalna Strefa Detalu, projekt architektoniczny

Daniel Libeskind z Łodzi

O tym, że Daniel Libeskind przygotowuje projekty architektoniczne dla Łodzi media informowały już wiele razy, wciąż jednak pomysły te pozostawały w sferze planów. O pomyśle na budowlę, w której promowana miałaby być architektura Łodzi pisaliśmy i my. Teraz możemy potwierdzić: prace nad tym projektem architektonicznym trwają i przybierają coraz bardziej konkretne kształty. Czy Łódź doczeka się wreszcie ikony, zaprojektowanej przez urodzonego tu starchitekta?

Daniel Libeskind, Specjalna Strefa Detalu, projekt architektoniczny
Daniel Libeskind, Specjalna Strefa Detalu, projekt architektoniczny

Poznaj szczegóły projektu architektonicznego

Prezentując kilka dni temu projekt architektoniczny Specjalnej Strefy Detalu, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska mówiła: „Już nie musimy przekonywać nikogo do Łodzi, walczyć o przyciągnięcie biznesu i namawiać do inwestowania, bo Łódź jest widoczna i zyskała markę. Inwestorzy uwierzyli w nią i razem z nami budują nowe dzielnice oraz rewitalizują historyczne obszary miasta. Czas na kolejny krok w jego rozwoju. Potrzebujemy teraz czegoś nowego, czegoś co wyróżni nas na mapie Polski i zwróci uwagę na Łódź także poza granicami kraju. Mamy piękną historię i niezwykłe dziedzictwo architektoniczne, czyli wspaniałe wielkomiejskie kamienice, monumentalne fabryki, fabrykanckie pałace. Łódź zasługuje też na współczesny symbol miasta, współczesną ikonę architektury. Tę ikonę chce zaprojektować jeden z najbardziej znanych na świecie architektów. W dodatku związany z Łodzią, bo tu się urodził i wychował”.

Daniel Libeskind, Specjalna Strefa Detalu, projekt architektoniczny

Specjalna Strefa Detalu wg projektu architektonicznego Daniela Libeskinda ma stanąć na rogu ulic Wschodniej i Jaracza. Gmach – utrzymany w typowym dla Libeskinda stylu dekonstruktywizmu – będzie pierwszym ze stale powiększającego się zbioru obiektów, które docelowo wspólnie utworzą oplatającą miasto sieć placówek kulturalnych. Jak zapewnia Hanna Zdanowska, projekt ma być w stałej rozbudowie – będą mogły do niego dołączać kolejne instytucje, firmy, nawet osoby prywatne, wszyscy zainteresowani rozwijaniem wiedzy o Łodzi. Projekt architektoniczny Daniela Libeskinda ma być gestem, który nagłośni tę inicjatywę, iskrą, która rozpali ogień zainteresowania.

 

Źródło: uml.lodz.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera