Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Plac pod Neptunem - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Plac pod Neptunem w Gdańsku – to kolejna z przestrzeni publicznych w polskich miastach, która ma się zmienić na lepsze. W styczniu 2019 roku ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania przestrzeni publicznej przy ul. Biskupiej. Dzięki niemu teren ów ma szansę stać się sporą atrakcją i dla mieszkańców, i dla turystów.

 

Niebanalna przestrzeń publiczna

Wyniki konkursu architektonicznego na projekt gdańskiego Placu pod Neptunem mają być punktem wyjścia do stworzenia nowej, ciekawej, atrakcyjnej, przyjaznej przestrzeni publicznej. Podobnych przedsięwzięć realizuje się w Polsce coraz więcej (European Prize for Urban Public Space) – nowe przestrzenie publiczne zdobią niezwykłe rzeźby, inne mają formę terenów rekreacyjnych  – wszystkie powstają z myślą o użytkownikach.

 

Wyniki konkursu architektonicznego w Gdańsku dotyczyły terenu zwanego placem pod Neptunem na Biskupiej Górce. Miejsce posiada wielki potencjał: jest ciekawie położone na skarpie, pełne zieleni, posiada element charakterystyczny w postaci budynku dawnego Schroniska Młodzieżowego im. Paula Benekego z widoczną z daleka wieżą, ozdobnymi rzygaczami czy rzeźbą Neptuna zdobiącą narożnik gmachu.

Rozciąga się stąd także piękny widok na Gdańsk. Do tej pory miejsce nie było jednak właściwie zagospodarowane. W ramach  Gminnego Programu Rewitalizacji przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, w ramach których wyłoniono najbardziej dla mieszkańców potrzebne i atrakcyjne funkcje i rozwiązania. Mieszkańcy wskazali to miejsce jako teren „szczególnie dla nich istotny, z którego chętnie by korzystali, gdyby został odpowiednio zagospodarowany”. Jak podkreśla odpowiedzialne za całe przedsięwzięcie Biuro Rozwoju Gdańska „wypracowane podczas tych spotkań propozycje zostały następnie w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania tej przestrzeni i stanowiły jedno z kryteriów oceny nadesłanych prac”.

 

Poznaj wyniki konkursu architektonicznego

Teraz poznaliśmy wyniki tego konkursu architektonicznego. Spośród wszystkich nadesłanych prac jury za najlepszą uznało propozycję, nadesłaną przez pracownię Krawczyk Ustupski Architekci Sp. z o.o. Sąd konkursowy docenił ekologiczne podejście architektów, których wizja w najmniejszym stopniu ingeruje w istniejące ukształtowanie terenu. Pozytywnie oceniono pojawienie się budek lęgowych dla ptaków czy siedlisk dla owadów, oryginalność zaproponowanej małej architektury i mebli miejskich. Za atut uznano  również kładkę widokową (chociaż sąd konkursowy zalecił modyfikację jej wielkości i miejsca usytuowania).

Drugą nagrodę w konkursie otrzymał projekt pracowni Garden Concept Architekci Krajobrazu W. Januszczyk P. Szkołut, a trzecią Arkon Atelier. Przy okazji ogłoszenia wyników tego konkursu architektonicznego zapowiedziano trzy kolejne konkursy dotyczące koncepcji zagospodarowania wybranych przestrzeni publicznych: w Nowym Porcie, na Oruni i Starym Przedmieściu.

Źródło: brg.gda.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera