Sir David Adjaye w Design Museum w Londynie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sir David Adjaye w Design Museum w Londynie

 

Czas czytania: ~2 min


Sir David Adjaye – to pochodzący w Ghany brytyjski architekt, praktyk i teoretyk, którego twórczość trudno zaszufladkować. Adjaye nie tylko stara się tworzyć projekty architektoniczne, stanowiące odpowiedź na wiele wyzwań współczesności, ale i wprowadza do debaty publicznej wiele wątków, związanych z etyką zawodową architektów, ich powinnościami w skomercjalizowanym i zglobalizowanym świecie.

 

David Adjaye, Design Museum, znany architekt

Gwangju River Reading Room,fot. Kyungsub Shin

Wystawa projektów architektonicznych

Od 2 lutego do 5 maja 2019 roku w londyńskim Design Museum można oglądać wystawę pt. „David Adjaye: Making Memory”, poświęconą realizacjom architektonicznym Brytyjczyka, związanym z pamięcią, z honorowaniem bohaterów i przekazywaniem wiedzy o przeszłości. Adjaye jest bowiem przekonany, że architektura jest doskonałym narzędziem do opowiadania historii.

David Adjaye, Design Museum, znany architekt

National Cathedral of Ghana,fot.Adjaye Associates

Sir David Adjaye ma w swoim dorobku sporo realizacji architektonicznych, powstałych jako swoiste pomniki, jako miejsca, w których przeszłość prezentowana jest młodym pokoleniom. Na wystawie w Londynie można zobaczyć siedem z nich. Zdaniem architekta pomniki to nie tylko statyczne obiekty, posągi, tablice pamiątkowe czy rzeźby, ale również dynamiczne, złożone przestrzenie, które mogą pełnić wiele funkcji i oddziaływać także formą architektoniczną.

David Adjaye, Design Museum, znany architekt

Smithsonian National Museum of African American History and Culture,fot.Brad Feinknopf

Zobacz niezwykłe realizacje architektoniczne

Siedem z prezentowanych na wystawie realizacji architektonicznych Adjaye wybrał sam. Wśród nich znalazło się szeroko opisywane Smithsonian National Museum of African American History and Culture oddany do użytku w 2016 roku w Waszyngtonie, pierwsza tego typu placówka w USA, opowiadająca historię czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

David Adjaye, Design Museum, znany architekt

UK Holocaust Memorial and Learning Centre,fot.Adjaye Associates & Ron Arad Architects

Gwangju River Reading Room – to kolejny obiekt z wystawy, zbudowany w koreańskim mieście Gwangju. To pomnik i biblioteka w jednym, symboliczna konstrukcja, upamiętniająca ofiary straszliwej masakry, dokonanej w 1980 roku na demonstrantach, protestujących przeciwko wojskowej dyktaturze. W Design Museum zobaczyć można także projekt architektoniczny National Cathedral of Ghana, niezwykłej budowli, która ma być świątynią nie tylko religii, ale i demokracji, tradycji, relacji społecznych. Budowla o efektownej formie architektonicznej ma być lokalną ikoną, ale jednocześnie przyciągać, intrygować i integrować.

David Adjaye, Design Museum, znany architekt

Sclera Pavilion,fot. Leonardo Finotti

Wśród pokazanych na wystawie obiektów znalazł się także fragment pawilonu „Sclera”, zbudowanego w 2008 roku na Festiwal Designu w Londynie we współpracy ze Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC). Oryginalnie ów obiekt architektoniczny (inspirowany strukturą ludzkiego oka) powstał jako przestrzeń publiczna, która ma jednocześnie uspokajać i podnosić na duchu.

 

Zgodnie z koncepcją Sir Davida Adjaye, pawilon miał pełnić rolę miejskiego pomnika, który uświadamia odwiedzającym, że by lepiej zrozumieć świat, warto nieco zwolnić tempo. Pawilon zbudowano z użyciem drewna z amerykańskiego tulipanowca, drzewa, które rośnie niezwykle szybko, jest wydajne i odporne, dobrze spełnia więc warunki budulców ekologicznych i ekonomicznych. Dla Adjaye było to dość ważne w tym projekcie, podobnie jak fakt, że ciepłe, przyjazne drewno doskonale nadaje się jako budulce pawilonu, który ma dawać wytchnienie, uspokojenie, przyjemność obcowania z naturą.

 

Źródło: designmuseum.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Wystawa Architektury, Architekt

Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie
Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie

7 maja 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w d ...

Prefabrykacja w architekturze
Prefabrykacja w architekturze

Po okresie zniechęcenia do prefabrykacji spowodowanej doświadczeniami okresu PRL, w tej chwili wraca ...

Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?
Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?

Co jest ważne? Współczynnik U, komfort użytkowania czy wpływ docieplenia na trwałość przegrody? Proj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera