Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sir David Adjaye w Design Museum w Londynie

 

Czas czytania: ~2 min


Sir David Adjaye – to pochodzący w Ghany brytyjski architekt, praktyk i teoretyk, którego twórczość trudno zaszufladkować. Adjaye nie tylko stara się tworzyć projekty architektoniczne, stanowiące odpowiedź na wiele wyzwań współczesności, ale i wprowadza do debaty publicznej wiele wątków, związanych z etyką zawodową architektów, ich powinnościami w skomercjalizowanym i zglobalizowanym świecie.

 

David Adjaye, Design Museum, znany architekt

Gwangju River Reading Room,fot. Kyungsub Shin

Wystawa projektów architektonicznych

Od 2 lutego do 5 maja 2019 roku w londyńskim Design Museum można oglądać wystawę pt. „David Adjaye: Making Memory”, poświęconą realizacjom architektonicznym Brytyjczyka, związanym z pamięcią, z honorowaniem bohaterów i przekazywaniem wiedzy o przeszłości. Adjaye jest bowiem przekonany, że architektura jest doskonałym narzędziem do opowiadania historii.

David Adjaye, Design Museum, znany architekt

National Cathedral of Ghana,fot.Adjaye Associates

Sir David Adjaye ma w swoim dorobku sporo realizacji architektonicznych, powstałych jako swoiste pomniki, jako miejsca, w których przeszłość prezentowana jest młodym pokoleniom. Na wystawie w Londynie można zobaczyć siedem z nich. Zdaniem architekta pomniki to nie tylko statyczne obiekty, posągi, tablice pamiątkowe czy rzeźby, ale również dynamiczne, złożone przestrzenie, które mogą pełnić wiele funkcji i oddziaływać także formą architektoniczną.

David Adjaye, Design Museum, znany architekt

Smithsonian National Museum of African American History and Culture,fot.Brad Feinknopf

Zobacz niezwykłe realizacje architektoniczne

Siedem z prezentowanych na wystawie realizacji architektonicznych Adjaye wybrał sam. Wśród nich znalazło się szeroko opisywane Smithsonian National Museum of African American History and Culture oddany do użytku w 2016 roku w Waszyngtonie, pierwsza tego typu placówka w USA, opowiadająca historię czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

David Adjaye, Design Museum, znany architekt

UK Holocaust Memorial and Learning Centre,fot.Adjaye Associates & Ron Arad Architects

Gwangju River Reading Room – to kolejny obiekt z wystawy, zbudowany w koreańskim mieście Gwangju. To pomnik i biblioteka w jednym, symboliczna konstrukcja, upamiętniająca ofiary straszliwej masakry, dokonanej w 1980 roku na demonstrantach, protestujących przeciwko wojskowej dyktaturze. W Design Museum zobaczyć można także projekt architektoniczny National Cathedral of Ghana, niezwykłej budowli, która ma być świątynią nie tylko religii, ale i demokracji, tradycji, relacji społecznych. Budowla o efektownej formie architektonicznej ma być lokalną ikoną, ale jednocześnie przyciągać, intrygować i integrować.

David Adjaye, Design Museum, znany architekt

Sclera Pavilion,fot. Leonardo Finotti

Wśród pokazanych na wystawie obiektów znalazł się także fragment pawilonu „Sclera”, zbudowanego w 2008 roku na Festiwal Designu w Londynie we współpracy ze Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC). Oryginalnie ów obiekt architektoniczny (inspirowany strukturą ludzkiego oka) powstał jako przestrzeń publiczna, która ma jednocześnie uspokajać i podnosić na duchu.

 

Zgodnie z koncepcją Sir Davida Adjaye, pawilon miał pełnić rolę miejskiego pomnika, który uświadamia odwiedzającym, że by lepiej zrozumieć świat, warto nieco zwolnić tempo. Pawilon zbudowano z użyciem drewna z amerykańskiego tulipanowca, drzewa, które rośnie niezwykle szybko, jest wydajne i odporne, dobrze spełnia więc warunki budulców ekologicznych i ekonomicznych. Dla Adjaye było to dość ważne w tym projekcie, podobnie jak fakt, że ciepłe, przyjazne drewno doskonale nadaje się jako budulce pawilonu, który ma dawać wytchnienie, uspokojenie, przyjemność obcowania z naturą.

 

Źródło: designmuseum.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wystawa Architektury, Architekt

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera