Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Polny od 81.waw.pl

 

Czas czytania: ~ 2 min


Projekt architektoniczny Domu Polnego powstał w pracowni 81.waw.pl. Zgodnie z wolą inwestora, bryła domu została opracowana tak, aby budynek oddzielony był od ulicy i żeby stapiał się z otaczającym krajobrazem, w którym dominują pola.

 

81.waw.pl, projekt domu
81.waw.pl, projekt domu

Dom w relacji z otoczeniem

Dom Polny nie jest pierwszą realizacją architektoniczną w dorobku pracowni 81.waw.pl, która jest reakcją na zastany kontekst. Tak postąpili architekci, opracowując bryłę domu jednorodzinnego w otoczeniu lasu, taki jest dom – pawilon czy dom horyzontalny.

81.waw.pl, projekt domu

Dom Polny składa się z dwóch brył architektonicznych. Różni je sposób opracowania elewacji: pierwsza została obłożona kamieniem polnym, drugą stanowi biały, parterowy pawilon. Zestawione razem tworzą pozbawioną monotonii całość. W części kamiennej zlokalizowano pomieszczenia techniczne i gospodarcze, w białym pawilonie znalazła się strefa dzienna i pokoje domowników. Tę bryłę od ulicy osłonięto za pomocą porośniętego zielenią garażu oraz ciągnących się od niego w dwóch kierunkach kamiennych murków, dających poczucie prywatności i ciszy.

81.waw.pl, projekt domu

Zobacz projekt architektoniczny z kamienia

Kamienna elewacja tej realizacji architektonicznej miała lepiej wpisać dom w otaczający krajobraz. Nie bez znaczenia był też fakt, że polne kamienie są materiałem naturalnym, a więc przyjaznym, bliskim człowiekowi. Architekci za pomocą „wysunięcia” dachu poza obręb elewacji stworzyli także osłonę tarasu, dzięki czemu można z niego korzystać także w deszczowe dni. Kolejnym pomysłem formalnym wyło wyodrębnienie z bryły strefy wejścia. Dokonano tego za pomocą obłożenia wejścia i wjazdu do garażu wielkogabarytowymi gładkimi płytami w kolorze czarnym, które kontrastują z mocną fakturą kamienia i dają wrażenie swoistego passe-partout.

81.waw.pl, projekt domu

O ile od strony drogi Dom Polny wydaje się zamknięty i zasłonięty przed wzrokiem innych, jego przeciwległa – południowa część jest w dużym stopniu przeszklona, szeroko otwarta na pola za domem. Część dzienna domu ma formę lekkiego, przeszklonego pawilonu, zupełnie inną od kamiennych ścian strefy wejścia.

 

Źródło: 81.waw.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny , Projekt Domu

Skurusundet Ravine House — architektura skał i powietrza
Skurusundet Ravine House — architektura skał i powietrza

W skalistym wąwozie niedaleko szwedzkiej cieśniny Skurusundet, w miejscu o trudnej topografii i boga ...

Rusza budowa Teatru Muzycznego w Poznaniu
Rusza budowa Teatru Muzycznego w Poznaniu

30 maja 2025 roku Teatr Muzyczny w Poznaniu podpisał umowę z generalnym wykonawcą nowej siedziby. No ...

Drewniany Pawilon Polski na Expo 2025 w Osace
Drewniany Pawilon Polski na Expo 2025 w Osace

Od 13 kwietnia do 13 października 2025 roku w Osace trwa wystawa Expo. Znalazł się tam i polski pawi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera