Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekty architektoniczne na stulecie Bauhausu

 

Czas czytania: ~2 min


Szkołę Bauhaus Walter Gropius założył wiosną 1919 roku w Weimarze. W tym niemieckim mieście nauczająca wielu rzemiosł od architektury po grafikę użytkową szkoła istniała do 1925 roku, kiedy to została przeniesiona do Dessau, w którym to mieście działa przez kolejne osiem lat. 1933 roku Bauhaus został zamknięty, bo w chwili dojścia do władzy Hitlera twórcy i główni nauczyciele Bauhausu (poza Walterem Gropiusem to m.in. Ludwig Mies van der Rohe) byli zmuszeni wyjechać z Niemiec.

 

Bauhaus – jego wpływ na świat

Mimo że szkoła Bauhaus nie istniała zbyt długo, wywarła kolosalny wpływ na współczesną architekturę oraz wzornictwo praktycznie na całym świecie. Nic więc dziwnego, że w roku jubileuszowym, w którym obchodzone jest stulecie jej powstania, odbywać się będą dziesiątki imprez i wydarzeń na wiele sposobów honorujących znaczenie Bauhausu, jej twórców i wychowanków.

 

Jednym z wydarzeń, które pozostaną w naszej przestrzeni na długo, będzie otwarcie dwóch muzeów, pokazujących dwa etapy istnienia szkoły w dwóch miastach, a także losy związanych z nią ludzi. Jedno 6 kwietnia 2019 roku zostanie otwarte w Weimarze, drugie we wrześniu tego roku ma być oddane do użytku w Dessau. Projekt architektoniczny pierwszego z nich opracował berliński architekt Heike Hanada, drugi obiekt będzie dziełem biura addenda architects (González Hinz Zabala).

 

Zobacz projekty architektoniczne muzeów

Muzeum Bauhausu w Weimarze, opowiadające historię pierwszego etapu działania szkoły, pomieści wiele cennych eksponatów, na podstawie których widz będzie mógł poznać fundamenty modernizmu, narodziny stylu, który zrewolucjonizował światową architekturę. Heike Hanada, autor projektu architektonicznego muzeum, niejako oddał głos eksponatom, tworząc dla nich budynek o formie niezwykle prostej, surowej, wręcz minimalistycznej. W tej bryle nietrudno się będzie można doszukać inspiracji modernizmem. 

Bauhaus Museum w Dessau będzie miało nieco inny charakter. Sami architekci nazywają tę bryłę architektoniczną „uniesionym stalowym blokiem w czarnej powłoce”. Rzeczywiście, gmach muzeum będzie swoistym „czarnym pudłem”, które będzie sprawiało wrażenie lewitowania za sprawą całkowicie przeszklonego parteru. I znów – czarna, surowa forma architektoniczna ma być wyrazem szacunku dla tego, co w muzeum będzie prezentowane. W przeszklonej części muzeum, przeznaczonej na wystawy czasowe, pojawić się ma także zieleń, nieco „oswajająca” ciemną i zimną bryłę architektoniczną.

Foto: bauhausmuseumweimar.de, bauhaus-dessau.de


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera