Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura, która szkodzi zdrowiu

 

Czas czytania: ~3 min


Architektka Ann Sussman i profesor na wydziale urbanistyki i planowania przestrzennego Tufts University, Justin Hollander wydali niedawno książkę pt. „Cognitive Architecture: Designing for How We Respond to the Built Environment”. Tom jest zbiorem badań i analiz dotyczących tego, jak form architektoniczne oddziałują na ludzką psychikę. Wnioski, do jakich doszli, są dość ponure.

 

Ann Sussman, architektura świata

Hong Kong

Ann Sussman, architektura świata

Hong Kong

Autorzy udowadniają, że współcześni architekci w obliczu wyścigu na innowacje, skalę, ilość, technologię stracili wrażliwość na ludzkie potrzeby – ale nie te fizyczne, a psychiczne. Ann Sussman i Justin Hollander starają się pokazać, że do współczesnego projektowania należy bezwzględnie włączyć badania neurologiczne i psychologiczne, w przeciwnym razie architektura zacznie jeszcze poważniej szkodzić ludziom.

Ann Sussman, architektura świata

Eunápolis, Brazylia

Amerykańscy badacze zauważają, że choć XXI wiek został już okrzyknięty erą biologii (tak jak XIX był epoką inżynierii, a XX – chemii), na wiele z biologicznych aspektów nie zwracamy wcale uwagi. Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach architekci nieustannie inspirują się naturą – jednak wzorce te są przetwarzane na technologie budowlane, nie służą ludzkiej wrażliwości, potrzebom duchowym, emocjom.

Ann Sussman, architektura świata

Glasgow

Autorzy książki stwierdzają, że światowe miasta coraz bardziej się do siebie upodabniają – wszędzie budowane są właściwie jednakowe wieżowce, biurowce, osiedla, a siedziby banków, kawiarnie, sieciowe sklepy i hotele w każdym zakątku świata są po prostu identyczne! To nie może się skończyć dobrze, zdają się wieścić autorzy książki. Ta jednolitość form zaburza ludzką percepcję, jednakowość budynków i wnętrz wygasza naszą wrażliwość, gubimy się, tracimy orientację, bo miasta w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Polsce, Chinach, w Albanii, Egipcie, Dubaju naprawdę coraz mniej różnią się pomiędzy sobą.

Kolejny problem, jaki dostrzegają Ann Sussman i Justin Hollander – to monotonia. Ciągnące się przez całe dzielnice kwartały jednakowej, monotonnej,niebywale nudnej zabudowy wyjątkowo źle wpływa na ludzką psychikę – już dawno udowodniono to badaniami naukowymi. Z podobnych badań, analizujących ludzką psychikę wiemy z całą pewnością, że człowiek dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje różnorodności, zmiennych pejzaży, zróżnicowanych bodźców. Współczesna architektura, ta wśród której najczęściej przebywamy, dostarcza ich coraz mniej. To szkodzi – nie tylko powoduje nudę, znużenie, ale i stępia zmysły, zmniejsza wrażliwość, zobojętnia nie tylko na walory architektury, ale i otoczenie w ogóle.

Ann Sussman, architektura świata

Suzhou, Chiny

Do bardzo podobnych wniosków doszedł Colin Ellard, neuropsycholog, badający wpływ urbanistyki i architektury na ludzką psychikę. Okazało się, że ujednolicona miejska zabudowa męczy i nudzi, zaś podekscytowanie budzić może obiekt nieszczególnie ładny, za to pełen zróżnicowanych punktów usługowych, barów, sklepów, małych, ale bardzo się między sobą różniących. Identyczne wnioski przyniosły badania Colleen Merrifield i Jamesa Danckerta, amerykańskich psychologów, którzy analizowali fale mózgowe ludzi, wystawionych na działanie obrazów nudnych, smutnych i ciekawych. Są psychiatrzy, którzy nudne, nie pobudzające neurologicznie otoczenie łączą ze wzrostem występowania ADHD u dzieci! Brendan Walker z University of Nottingham swoimi badaniami udowadniał, że ludzie wystawieni na pozytywne, zróżnicowane bodźce estetyczne są mniej materialistyczni, chętniej pomagają innym, są też bardziej cierpliwi. Charles Montgomery, w książce „Happy City: Transforming Our Through Urban Design” pokazał swoje wyniki badań nad kilkoma nowojorskimi dzielnicami. Wyraźnie pokazał, że ludzie są bardziej szczęśliwi w bałaganie, chaosie, w przestrzeni mniej nawet zadbanej, ale bardziej zróżnicowanej.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Książka O Architekturze, Książki O Architekturze

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera