Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Ieoh Ming Pei - zdobywca Nagrody Pritzkera

 

Czas czytania: ~2 min


Ieoh Ming Pei urodził się w 1917 roku w Kantonie; wychowywał się w Szanghaju i Hong Kongu, w 1935 roku przeprowadził się ostatecznie do USA. Rozpoczął studia architektoniczne na University of Pennsylvania, szybko jednak przeniósł się na słynną uczelnię Massachusetts Institute of Technology. Nie był jednak do końca zadowolony z ściśle technicznego profilu szkoły, ciągnęło go także do sztuk pięknych, które studiował hobbystycznie (gdy już dorobił się majątku został znanym na świecie kolekcjonerem sztuki abstrakcyjnej).

 

Ieoh Ming Pei, słynny architekt, znany architekt

Architektura modernistyczna

W młodości architekt był zafascynowany Le Corbusierem, poznał Waltera Gropiusa i Marcela Breuera, silnie nasiąkał więc ideami modernizmu. Pierwsze realizacje architektoniczne Pei’a pochodzą z drugiej połowy lat 40. Widać w nich doskonale echo architektury Ludwiga Mies van der Rohe i innych modernistów; bryłami tymi rządzi geometryczny porządek, dominują stal i szkło. W 1955 roku Pei założył własną pracownię, zaczął projektować gmachy użyteczności publicznej (zamawiane przez amerykańskie uczelnie czy instytucje), wtedy też postanowił projektować w bardziej odważny sposób,  nie powtarzać form swoich mistrzów, ale iść naprzód i szukać bardziej nowoczesnych brył.

 

I tak wyrobił swój własny język architektoniczny, w którym do końca widać będzie modernistyczny ład, podporządkowanie prostej geometrii, liniom prostym, jednak formy, jakie z użyciem tych motywów kreował Pei są na wskroś oryginalne. Amerykański architekt chińskiego pochodzenia nie bał się dużych brył, wyrazistych kształtów, materiałów, uważanych wtedy na „niestosowne”. Każda z realizacji architektonicznych Pei’a jest inna – w jednych tworzył ciężkie formy z betonu, w innych szukał lekkości w szkle. Nie bał się eksperymentować, odchodzić od tradycyjnych form, łączyć ze sobą pozornie nie pasujące bryły.

 

Zobacz bryły architektoniczne zdobywcy Nagrody Pritzkera

Już w 1983 roku otrzymał Nagrodę Pritzkera, która uhonorowała całokształt jego twórczości. Swoje najbardziej znane dzieło Pei zaprojektował niedługo po odebraniu „architektonicznego Nobla”. W 1984 roku prezydent Francji ogłosił, że słynny Luwr rozbuduje amerykański architekt. Gdy świat zobaczył szklaną piramidę, ustawioną na dziedzińcu barokowego pałacu królewskiego natychmiast podniosły się głosy oburzenia. Za skandal uznano zbudowanie nowoczesnej bryły w otoczeniu cennego zabytku. Czy dziś, patrząc na piramidę w Luwrze czujemy oburzenie?

Źródło zdjęć: Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Słynny Architekt, Architektura Zagraniczna, Realizacje Zagraniczne

Granaria – apartamenty z widokiem
Granaria – apartamenty z widokiem

Choć przez dekady nie udawało się zagospodarować tego miejsce, w ostatnich latach, na naszych oczach ...

Pierwszy w Polsce pokaz filmu Moriyama-San oraz dyskusja
Pierwszy w Polsce pokaz filmu Moriyama-San oraz dyskusja

6 lutego 2020 o godz.17:30 podczas Forum Designu&Architektury (IGLICA, pawilon nr 11) organizowanego ...

Modułowe miasto przyszłości
Modułowe miasto przyszłości

Zobaczcie projekt architektoniczny, stworzony przez pracownię EFFEKT Architects i laboratorium desig ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera