Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak odświeżyć elewację przy użyciu farby fasadowej?

 

Czas czytania: ~3 min


Szybki lifting domu można uzyskać dzięki odmalowaniu elewacji. Ale jakich farb fasadowych użyć, jak przygotować powierzchnię pod malowanie i jakie efekty WOW można wykreować na elewacji? Oto krótki poradnik.

 

weber, farba na elewację, farba do elewacji, tynk na elewację

Farby fasadowe – dużo możliwości

Wybór typów i kolorystyki farb elewacyjnych jest bardzo duży. Jak połapać się w tym gąszczu i jaką farbę wybrać? Zacznijmy od rodzaju farby, która nie tylko powinna zdobić naszą elewację, ale również chronić ją i konserwować.

Do najpopularniejszych farb elewacyjnych na rynku należą farby akrylowe, których bazą jest organiczna żywica akrylowa. Ten rodzaj farby tworzy na elewacji powłokę o bardzo wysokiej odporności na warunki atmosferyczne, w tym na promieniowanie UV. Dzięki temu farby akrylowe bardzo długo utrzymują swój pierwotny kolor.

 

Elewacyjna farba silikonowa, która zawiera m.in. polimery krzemoorganiczne, ma właściwości hydrofobowe. W praktyce oznacza to, że elewacja nie „łapie” brudu czy kurzu i ma możliwość „samooczyszczenia” się pod wpływem wody deszczowej. Mikroporowata struktura farb silikonowych zapewnia też dyfuzję pary wodnej ze ścian. Dodatkowo farba silikonowa świetnie wiąże z podłożem, także na elewacjach starszych obiektów pokrytych tradycyjnymi tynkami.

 

Trzecim najczęściej spotykanym typem farb fasadowych, są farby silikatowe. Farby te zawierają szkło potasowe, pigmenty i wypełniacze mineralne. Są bardzo trwałe, bo w efekcie reakcji chemicznych wyjątkowo solidnie wiążą z podłożem. Farby silikatowe mają ograniczoną możliwość zastosowania, bowiem nie sprawdzą się do malowania podłoży organicznych.

 

Farba fasadowa i tynk

Tynkować czy malować? Oto jest pytanie. Choć kolorowe tynki cienkowarstwowe nie wymagają malowania, to jeśli chcemy odświeżyć elewację, lub zmienić jej kolor, musimy wybrać odpowiednią farbę elewacyjną dostosowaną do rodzaju tynku.

Co do zasady rodzaj farby dobieramy do rodzaju tynku czyli farbę akrylową do tynku akrylowego, farbę silikonową do tynku silikonowego itd. W przypadku elewacji wcześniej niemalowanych, z tynkami mineralnymi, cementowymi czy cementowo-wapiennymi, najlepszym rozwiązaniem jest użycie farb silikatowych, które skutecznie zabezpieczą przed brudem i trwale zwiążą z podłożem.

 

Farba wybrana, czas na podłoże

Niezależnie od tego na jaką farbę elewacyjną się zdecydujemy, przed rozpoczęciem liftingu fasady należy sprawdzić jej stan. Jeśli ściany pokrywają pękające i odpadające tynki, trzeba je naprawić lub skuć. Jeśli warstwę nowej farby elewacyjnej chcemy nałożyć na już istniejącą farbę, ta ostatnia nie może się odspajać czy pylić. Gdy stara farba łuszczy się miejscowo, należy ją usunąć i w miejscach, które były naprawiane nałożyć dodatkową warstwę farby fasadowej. W sytuacji gdy stara farba jest uszkodzona na całej elewacji, trzeba ją w całości usunąć, np. metodą piaskowania.

 

Przed malowaniem należy również dokładnie oczyścić fasadę z zanieczyszczeń: osadów, kurzu, pleśni czy innych wykwitów. Zwykłe zabrudzenia w postaci kurzu czy sadzy można łatwo zlikwidować myjąc ściany wodą pod ciśnieniem. Kiedy na elewacji pojawią się algi czy pleśnie, trzeba sięgnąć po specjalne preparaty na bazie biocydów, który z łatwością poradzi sobie z objawami korozji biologicznej.

 

Ostatnim etapem przygotowawczym przed docelowym malowaniem, jest zagruntowanie elewacji płynem gruntującym. Tynków organicznych nie trzeba gruntować, ale mineralne, które nie były wcześniej malowane, tak.

 

Malujemy – upiększamy – podziwiamy

Wybór farby, sprawdzenie tynków, ocena i ewentualne naprawy podłoża, gruntowanie – tych kilka etapów wystarczy, by dotrzeć do ekscytującego momentu zmiany wyglądu elewacji.

 

Przemalowanie całej fasady lub jej fragmentów to idealny sposób na „nowe otwarcie” i świeże spojrzenie na przestrzeń, w której żyjemy i która nas otacza. Weber radzi i zachęca: wejdź w nowy sezon, z nowym kolorem fasady Twojego domu!

 

Źródło: Weber

Więcej informacji znajdziesz na stronie Weber


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Elewacja, Technologie

Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego
Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego

27 maja 2024 roku Miasto Bielsko-Biała i bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrz ...

Filiżanki na rynku w Ćmielowie
Filiżanki na rynku w Ćmielowie

Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera