Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polski pawilon na Biennale Architektury w Wenecji 2016

 

Czas czytania: ~2 min


Znamy projekt, który zostanie zrealizowany w polskim pawilonie podczas rozpoczynającego się w maju 2016 roku Biennale Architektury w Wenecji.

 

05XepENWcsXpnKc8yDt0NWrC6B6KqUnUvhOsYbQhjW0fDsJbt1GAm6hjFpxQ_pawilon-polonia.jpg

Biennale Architektury w Wenecji 2016 rozpocznie się 28 maja. Od tego dnia aż do 27 listopada zwiedzający będą mogli oglądać wystawę główną oraz prezentacje w pawilonach narodowych. Główna wystawa Biennale w 2016 roku będzie przygotowana przez chilijskiego architekta, Alejandro Aravenę i odnosić się będzie do sformułowanego przez niego hasła „Raport z frontu”.

Biennale Architektury w Wenecji – to wystawa główna oraz prezentacje narodowe. Wystawę w polskim pawilonie za każdym razem przygotowuje inny zespół kuratorów, których propozycje wybierane są w drodze konkursu. Jak do tej pory największym sukcesem Polski w Biennale była nagroda Złotego Lwa, przyznana polskiemu pawilonowi w 2008 roku.

1 października 2015 roku jury wybrało projekt, który będzie reprezentował Polskę podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku. Zgłoszone propozycje oceniało powołane przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską jury w składzie: Michał Duda, Sławomir Gzell, Marlena Happach, Donata Jaworska, Marcin Kwietowicz, Dorota Leśniak, Jarosław Lubiak, Marcin Mostafa, Włodzimierz Mucha, Piotr Nawara, Ewa P. Porębska, Maciej Siuda, Małgorzata Tomczak, Aleksandra Wasilkowska, Hanna Wróblewska.

Decyzją jury w pawilonie polskim na Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku zaprezentowana zostanie wystawa, przygotowana przez Dominikę Janicką i Michała Gdaka z Institute of Design Kielce. Ekspozycja będzie nosić tytuł „Podwójna fasada”, a jej celem jest zwrócenie uwagi na nieobecny w debacie architektonicznej problem warunków pracy pracowników budowlanych oraz postawienie kwestii świadomości etycznych aspektów produkcji architektury. Jak piszą o swoim projekcie sami autorzy: „Praca ma na celu rozpoznanie i ujawnienie potencjalnych nadużyć praw pracowniczych podczas procesu budowlanego. Autorzy projektu postulują praktyki analogiczne do standardów „fair trade” w innych dziedzinach produkcji i świadomego wyboru konsumenta architektury. Praca ma wymiar uniwersalny”.

Jury konkursu na projekt wystawy polskiej na Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku wybrało również projekt rezerwowy. To propozycja pt. „Proste historie”, której autorami są Roman Rutkowski, Paul Cetnarski, Wojciech Mazan, Rafał Śliwa i Marta Kowalczyk.

W przeciągu miesiąca od ogłoszenia wyników uruchomiona zostanie strona internetowa poświęcona projektom konkursowym, których koncepcje oraz streszczenia scenariuszy zostaną, zgodnie z założeniami regulaminu konkursu, upublicznione. Jednocześnie w Zachęcie odbędzie się spotkanie wokół projektów konkursowych w którym udział weźmie m.in. zwycięski zespół kuratorski a także członkowie jury.

Wszystkie informacje znaleźć można na stronie: zacheta.art.pl/page/view/147/wystawy-pawilon-polski-w-wenecji


Podepnij swój artykuł

tagi

Biała hala nie tylko dla kibiców
Biała hala nie tylko dla kibiców

Hala widowiskowo-sportowa w Puławach, której powstanie było jedną z największych inwestycji w mieści ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera