Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polski pawilon na Biennale Architektury w Wenecji 2016

 

Czas czytania: ~2 min


Znamy projekt, który zostanie zrealizowany w polskim pawilonie podczas rozpoczynającego się w maju 2016 roku Biennale Architektury w Wenecji.

 

05XepENWcsXpnKc8yDt0NWrC6B6KqUnUvhOsYbQhjW0fDsJbt1GAm6hjFpxQ_pawilon-polonia.jpg

Biennale Architektury w Wenecji 2016 rozpocznie się 28 maja. Od tego dnia aż do 27 listopada zwiedzający będą mogli oglądać wystawę główną oraz prezentacje w pawilonach narodowych. Główna wystawa Biennale w 2016 roku będzie przygotowana przez chilijskiego architekta, Alejandro Aravenę i odnosić się będzie do sformułowanego przez niego hasła „Raport z frontu”.

Biennale Architektury w Wenecji – to wystawa główna oraz prezentacje narodowe. Wystawę w polskim pawilonie za każdym razem przygotowuje inny zespół kuratorów, których propozycje wybierane są w drodze konkursu. Jak do tej pory największym sukcesem Polski w Biennale była nagroda Złotego Lwa, przyznana polskiemu pawilonowi w 2008 roku.

1 października 2015 roku jury wybrało projekt, który będzie reprezentował Polskę podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku. Zgłoszone propozycje oceniało powołane przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską jury w składzie: Michał Duda, Sławomir Gzell, Marlena Happach, Donata Jaworska, Marcin Kwietowicz, Dorota Leśniak, Jarosław Lubiak, Marcin Mostafa, Włodzimierz Mucha, Piotr Nawara, Ewa P. Porębska, Maciej Siuda, Małgorzata Tomczak, Aleksandra Wasilkowska, Hanna Wróblewska.

Decyzją jury w pawilonie polskim na Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku zaprezentowana zostanie wystawa, przygotowana przez Dominikę Janicką i Michała Gdaka z Institute of Design Kielce. Ekspozycja będzie nosić tytuł „Podwójna fasada”, a jej celem jest zwrócenie uwagi na nieobecny w debacie architektonicznej problem warunków pracy pracowników budowlanych oraz postawienie kwestii świadomości etycznych aspektów produkcji architektury. Jak piszą o swoim projekcie sami autorzy: „Praca ma na celu rozpoznanie i ujawnienie potencjalnych nadużyć praw pracowniczych podczas procesu budowlanego. Autorzy projektu postulują praktyki analogiczne do standardów „fair trade” w innych dziedzinach produkcji i świadomego wyboru konsumenta architektury. Praca ma wymiar uniwersalny”.

Jury konkursu na projekt wystawy polskiej na Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku wybrało również projekt rezerwowy. To propozycja pt. „Proste historie”, której autorami są Roman Rutkowski, Paul Cetnarski, Wojciech Mazan, Rafał Śliwa i Marta Kowalczyk.

W przeciągu miesiąca od ogłoszenia wyników uruchomiona zostanie strona internetowa poświęcona projektom konkursowym, których koncepcje oraz streszczenia scenariuszy zostaną, zgodnie z założeniami regulaminu konkursu, upublicznione. Jednocześnie w Zachęcie odbędzie się spotkanie wokół projektów konkursowych w którym udział weźmie m.in. zwycięski zespół kuratorski a także członkowie jury.

Wszystkie informacje znaleźć można na stronie: zacheta.art.pl/page/view/147/wystawy-pawilon-polski-w-wenecji


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera