Polacy na krótkiej liście konkursu World Architecture Festival - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polacy na krótkiej liście World Architecture Festival

 

Czas czytania: ~2 min


World Architecture Festival – to jedna z ważniejszych imprez architektonicznych na świecie. Jej tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 4 - 6 grudnia w Amsterdamie. Jak co roku poza wykładami, konferencjami, debatami i spotkaniami ogłoszone zostaną wyniki konkursu o tytuł World Building of the Year.

 

Walka projektów architektonicznych z całego świata o tytuł Budynku Roku World Architecture Festival zawsze odbywa się etapami. Ze zgłoszonych realizacji i projektów wybierana jest najpierw tzw. krótka lista, a obiekty pogrupowane są w kategorie tematyczne (osobno obiekty zrealizowane, osobno projekty na przyszłość). Z tego grona jury wybiera laureata – najlepszy budynek roku. Warto pamiętać, że w 2016 roku ów laur trafił w ręce Roberta Koniecznego za szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy.

 

Kilka dni temu organizatorzy World Architecture Festival ogłosili krótką listę obiektów, zakwalifikowanych do konkursu w tegorocznej edycji festiwalu. Znalazły się na niej 534 obiekty podzielone na 33 kategorie; osobno zakwalifikowano budynki zrealizowane, osobno projekty architektoniczne. W gronie zakwalifikowanym na krótką listę znalazło się sześć projektów z Polski – trzy z grona już powstałych obiektów i trzy koncepcje na przyszłość.

 

Na krótkiej liście obiektów architektonicznych wybranych do konkursu World Architecture Festival znalazła się obsypana już wieloma nagrodami siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (proj. BAAS arquitectura + Grupa 5 Architekci + Małeccy Biuro Projektowe). Ten obiekt architektoniczny startuje w konkursie w kategorii "Uczelnie wyższe i placówki badawcze". Aż dwa polskie budynki znalazły się na krótkiej liście w kategorii "Produkcja energii i recykling". Są to: magazyn farmaceutyczny i biurowiec firmy Bialmed w Piszu, projekt pracowni 3XA oraz Wodny Park Tychy, dzieło biura TKHolding.

World Architecture Festival

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

World Architecture Festival

Magazyn farmaceutyczny i biurowiec firmy Bialmed w Piszu

World Architecture Festival

Wodny Park Tychy

Wśród "Future projects" – obiektów, które na razie pozostają na papierze – na krótką listę  World Architecture Festival trafił projekt architektoniczny pracowni Kuryłowicz & Associates – wizja Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, która miałaby powstać na Wyspie św. Jerzego. W tym gronie znalazł się także projekt architektoniczny przedszkola 3.0 typu smart HUB, które we Wrocławiu zaprojektowała Pracownia Architektoniczna oraz Dział Badań i Rozwoju firmy W.P.I.P. , a także projekt architektoniczny dworca autobusowego w Lublinie, dzieło biura Tremend.

World Architecture Festival

Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego

World Architecture Festival

Przedszkole 3.0 typu smart HUB

World Architecture Festival

Dworzec autobusowy w Lublinie

Źródło: worldarchitecturefestival.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Architektoniczy, Hot

Stary wiatrak zyskuje nowe życie
Stary wiatrak zyskuje nowe życie

W okolicach Lubartowa znajduje się stary młyn, który został przemieniony w okazały dom mieszkalny. H ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera