Polacy na krótkiej liście konkursu World Architecture Festival - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polacy na krótkiej liście World Architecture Festival

 

Czas czytania: ~2 min


World Architecture Festival – to jedna z ważniejszych imprez architektonicznych na świecie. Jej tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 4 - 6 grudnia w Amsterdamie. Jak co roku poza wykładami, konferencjami, debatami i spotkaniami ogłoszone zostaną wyniki konkursu o tytuł World Building of the Year.

 

Walka projektów architektonicznych z całego świata o tytuł Budynku Roku World Architecture Festival zawsze odbywa się etapami. Ze zgłoszonych realizacji i projektów wybierana jest najpierw tzw. krótka lista, a obiekty pogrupowane są w kategorie tematyczne (osobno obiekty zrealizowane, osobno projekty na przyszłość). Z tego grona jury wybiera laureata – najlepszy budynek roku. Warto pamiętać, że w 2016 roku ów laur trafił w ręce Roberta Koniecznego za szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy.

 

Kilka dni temu organizatorzy World Architecture Festival ogłosili krótką listę obiektów, zakwalifikowanych do konkursu w tegorocznej edycji festiwalu. Znalazły się na niej 534 obiekty podzielone na 33 kategorie; osobno zakwalifikowano budynki zrealizowane, osobno projekty architektoniczne. W gronie zakwalifikowanym na krótką listę znalazło się sześć projektów z Polski – trzy z grona już powstałych obiektów i trzy koncepcje na przyszłość.

 

Na krótkiej liście obiektów architektonicznych wybranych do konkursu World Architecture Festival znalazła się obsypana już wieloma nagrodami siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (proj. BAAS arquitectura + Grupa 5 Architekci + Małeccy Biuro Projektowe). Ten obiekt architektoniczny startuje w konkursie w kategorii "Uczelnie wyższe i placówki badawcze". Aż dwa polskie budynki znalazły się na krótkiej liście w kategorii "Produkcja energii i recykling". Są to: magazyn farmaceutyczny i biurowiec firmy Bialmed w Piszu, projekt pracowni 3XA oraz Wodny Park Tychy, dzieło biura TKHolding.

World Architecture Festival

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

World Architecture Festival

Magazyn farmaceutyczny i biurowiec firmy Bialmed w Piszu

World Architecture Festival

Wodny Park Tychy

Wśród "Future projects" – obiektów, które na razie pozostają na papierze – na krótką listę  World Architecture Festival trafił projekt architektoniczny pracowni Kuryłowicz & Associates – wizja Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, która miałaby powstać na Wyspie św. Jerzego. W tym gronie znalazł się także projekt architektoniczny przedszkola 3.0 typu smart HUB, które we Wrocławiu zaprojektowała Pracownia Architektoniczna oraz Dział Badań i Rozwoju firmy W.P.I.P. , a także projekt architektoniczny dworca autobusowego w Lublinie, dzieło biura Tremend.

World Architecture Festival

Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego

World Architecture Festival

Przedszkole 3.0 typu smart HUB

World Architecture Festival

Dworzec autobusowy w Lublinie

Źródło: worldarchitecturefestival.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Architektoniczy, Hot

Projekt modernizacji budynku dla dobra mieszkańców
Projekt modernizacji budynku dla dobra mieszkańców

Trwa XXIV edycja ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w., którego celem, jak pisz ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

Pracownia Analog z nagrodą Architizer A+Awards
Pracownia Analog z nagrodą Architizer A+Awards

Międzynarodowy konkurs Architizer A+Awards miał w tym roku swoją ósmą edycję. Jego organizatorzy szc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera