Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biennale Architektury w Wenecji 2020: znamy hasło przewodnie

 

Czas czytania: ~2 min


17. Biennale Architektury w Wenecji rozpocznie się 23 maja i potrwa do 29 listopada 2020 roku. Jak zawsze składać się będzie z wystawy głównej, stworzonej przez zaproszonego do współpracy kuratora, wystaw w narodowych pawilonach, będących odpowiedzią poszczególnych krajów na zadane przez kuratora hasło przewodnie, oraz szeregu wydarzeń towarzyszących.

 

Ważne wydarzenie architektoniczne

 

W 2020 roku kuratorem Biennale Architektury w Wenecji będzie architekt i teoretyk, Hashim Sarkis. Urodził się w 1964 roku w Bejrucie, jednak studiował już w USA - sztuki piękne oraz architekturę na Rhode Island School of Design. Na macierzystej uczelni obronił doktorat z architektury, niedługo później kolejny doktorat – na Harvardzie – zdobył z filozofii. Na wydziale designu Harvardu został profesorem, zaś od 2015 roku wykłada jako profesor na  Massachusetts Institute of Technology.

 
Hashim Sarkis jest także praktykującym architektem. Swoje zawodowe doświadczenie zdobywał m.in. w pracowni Rafaela Moneo, od 1998 roku ma własną pracownię Hashim Sarkis Studios. Ma na swoim koncie realizacje architektoniczne w miastach USA, Libanu, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Chinach. Sarkis kilka razy był jurorem na Biennale Architektury w Wenecji.

Hashim Sarkis

Hashim Sarkis

Odpowiedzialność architekta

 

16 lipca 2019 roku Hashim Sarkis ogłosił hasło przewodnie Biennale Architektury w Wenecji, wokół którego krążyć będzie większość wydarzeń w ramach tej ważnej imprezy. Hasło to brzmi: „How will we live together?” - Jak będziemy razem żyć?”. Słowa te wg kuratora mieszczą w sobie wiele znaczeń, od najbardziej oczywistych, dotyczących przyszłości mieszkalnictwa na naszej planecie w obliczu klęski klimatycznej i kryzysów uchodźczych, przez kwestie robotyzacji, automatyzacji, cyfryzacji, po sprawy tożsamości, wspólnoty i indywidualizmu.

 

Hashim Sarkis uważa, że zawód architekta wiąże się z dużą społeczną odpowiedzialnością. A w dzisiejszych niespokojnych czasach szczególnie ważne jest, aby architekci tworzyli, patrząc w przód, zachowując wrażliwość na sprawy dotyczące zarówno ludzi, jak natury. Jaką odpowiedź na zadany przez kuratora temat znajdą uczestnicy Biennale Architektury w Wenecji dowiemy się w maju przyszłego orku.

 

Źródło:  www.labiennale.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacje Zagraniczne

Projekt domu, który się starzeje od PL.architekci
Projekt domu, który się starzeje od PL.architekci

PL.architekci stworzyli projekt architektoniczny domu jednorodzinnego dla bardzo świadomych i otwart ...

Webinarium ROCKWOOL: Efektowna i odporna fasada nowoczesnego budynku wielorodzinnego
Webinarium ROCKWOOL: Efektowna i odporna fasada nowoczesnego budynku wielorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Pierwszy w Polsce pokaz filmu Moriyama-San oraz dyskusja
Pierwszy w Polsce pokaz filmu Moriyama-San oraz dyskusja

6 lutego 2020 o godz.17:30 podczas Forum Designu&Architektury (IGLICA, pawilon nr 11) organizowanego ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera