Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biennale Architektury w Wenecji 2020: znamy hasło przewodnie

 

Czas czytania: ~2 min


17. Biennale Architektury w Wenecji rozpocznie się 23 maja i potrwa do 29 listopada 2020 roku. Jak zawsze składać się będzie z wystawy głównej, stworzonej przez zaproszonego do współpracy kuratora, wystaw w narodowych pawilonach, będących odpowiedzią poszczególnych krajów na zadane przez kuratora hasło przewodnie, oraz szeregu wydarzeń towarzyszących.

 

Ważne wydarzenie architektoniczne

 

W 2020 roku kuratorem Biennale Architektury w Wenecji będzie architekt i teoretyk, Hashim Sarkis. Urodził się w 1964 roku w Bejrucie, jednak studiował już w USA - sztuki piękne oraz architekturę na Rhode Island School of Design. Na macierzystej uczelni obronił doktorat z architektury, niedługo później kolejny doktorat – na Harvardzie – zdobył z filozofii. Na wydziale designu Harvardu został profesorem, zaś od 2015 roku wykłada jako profesor na  Massachusetts Institute of Technology.

 
Hashim Sarkis jest także praktykującym architektem. Swoje zawodowe doświadczenie zdobywał m.in. w pracowni Rafaela Moneo, od 1998 roku ma własną pracownię Hashim Sarkis Studios. Ma na swoim koncie realizacje architektoniczne w miastach USA, Libanu, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Chinach. Sarkis kilka razy był jurorem na Biennale Architektury w Wenecji.

Hashim Sarkis

Hashim Sarkis

Odpowiedzialność architekta

 

16 lipca 2019 roku Hashim Sarkis ogłosił hasło przewodnie Biennale Architektury w Wenecji, wokół którego krążyć będzie większość wydarzeń w ramach tej ważnej imprezy. Hasło to brzmi: „How will we live together?” - Jak będziemy razem żyć?”. Słowa te wg kuratora mieszczą w sobie wiele znaczeń, od najbardziej oczywistych, dotyczących przyszłości mieszkalnictwa na naszej planecie w obliczu klęski klimatycznej i kryzysów uchodźczych, przez kwestie robotyzacji, automatyzacji, cyfryzacji, po sprawy tożsamości, wspólnoty i indywidualizmu.

 

Hashim Sarkis uważa, że zawód architekta wiąże się z dużą społeczną odpowiedzialnością. A w dzisiejszych niespokojnych czasach szczególnie ważne jest, aby architekci tworzyli, patrząc w przód, zachowując wrażliwość na sprawy dotyczące zarówno ludzi, jak natury. Jaką odpowiedź na zadany przez kuratora temat znajdą uczestnicy Biennale Architektury w Wenecji dowiemy się w maju przyszłego orku.

 

Źródło:  www.labiennale.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Zagraniczne

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera