Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Cesar Pelli

 

Czas czytania: ~2 min


Cesar Pelli urodził się 12 października 1926 roku w mieście San Miguel de Tucumán, w północnej części Argentyny. W 1949 roku skończył studia na wydziale architektury miejscowego uniwersytetu, i od razu zaczął pracę projektanta. Jednak już trzy lata później zdecydował się kontynuować naukę na podyplomowych studiach architektonicznych na University of Illinois School of Architecture.

 

Cesar Pelli, realizacje architektoniczne

Trzeba przyznać, że miał szczęście: tuż po zakończeniu studiów trafił na 10 lat do pracowni Eero Saarinena, jednego z ciekawszych architektów tamtego czasu, autora słynnego terminala TWA na lotnisku im. JFK w Nowym Jorku czy pomnika Gateway Arch w St. Louis. W latach 70. Pelli pracował w kolejnych biurach architektonicznych, w których powstawały jego pierwsze znane realizacje.

 

Poznaj życiorys autora znanych wieżowców

Co ciekawe, własną pracownię Pelli założył dopiero w połowie lat 80. Zanim to nastąpiło miał już na koncie projekty architektoniczne dziś uznawane za ważne punkty w jego zawodowym dorobku. Do takich obiektów zalicza się oddany do użytku w 1975 roku gmach Pacific Design Center w Zachodnim Hollywood w Kalifornii (budynek potocznie zwany jest „błękitnym wielorybem). Mniej więcej w tym samym czasie Pelli został dziekanem Yale School of Architecture, gdzie uczył przez kolejne lata.

 

Cesar Pelli w ciągu swojego dość długiego życia zawodowego stworzył dziesiątki projektów architektonicznych budynków uczelnianych, bibliotek, siedzib mniejszych i większych firm czy banków, a także domów mieszkalnych. Jednak do historii architektury przejdzie przede wszystkim jako autor wieżowców, głównie biurowych, które projektował w najróżniejszych zakątkach świata – od USA, przez Europę, po Daleki Wschód.

Cesar Pelli, realizacje architektoniczne

Pacific Design Center, Los Angeles

Zobacz projekty architektoniczne słynnego architekta

Choć jego najgłośniejsze dzieło – 452-metrowe Petronas Towers w Kuala Lumpur (w latach 1998 – 2004 najwyższy budynek świata) zostało oddane do użytku w 1999 roku, już w 1991 Pelli został przez American Institute of Architects okrzyknięty najbardziej wpływowym współczesnym architektem w USA, w 1995 roku ta sama organizacja przyznała mu Złoty Medal. To oczywiście tylko niewielki procent wszystkich nagród, jakie zdobył architekt. Mówi się, że nie przyznanie mu Nagrody Pritzkera było wielkim niedopatrzeniem.

Cesar Pelli, realizacje architektoniczne

Petronas Towers, Kuala Lumpur

Cesar Pelli, realizacje architektoniczne

Petronas Towers, Kuala Lumpur

Cesar Pelli, realizacje architektoniczne

Petronas Towers, Kuala Lumpur

W latach 1987 – 91 powstała wieża One Canada Square na Canary Wharf w Londynie. Ów projekt architektoniczny Cesara Pelliego nie tylko zapoczątkował rozwój jednej z obecnie największych i najważniejszych dzielnic biznesowych na świecie, ale i stał się symbolem nowych czasów, wzorem dla wielu podobnych siedzib wielkich korporacji i instytucji finansowych. Pelli projektował wieżowce w Hong Kongu, Szanghaju, Chicago, Abu Dhabi czy San Francisco. Miał też kilka realizacji architektonicznych w Europie – w Hadze czy kilku miastach w Hiszpanii.

 

Zobacz galerię zdjęć realizacji architektonicznych

Choć dorobek zawodowy Pelliego zdominowały górujące nad każdym wieżowce, sam architekt we wspomnieniach bliskich i pracowników jawi się jako osoba wyjątkowo miła, pełna ciepła, łatwo się zaprzyjaźniająca. A najbardziej lubiły architekta podobno… dzieci jego pracowników, bawiące się z nim przy każdej okazji.

 

Źródło zdjęć: Wikimedia.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Słynny Architekt, Architekt, Realizacje Architektoniczne

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera