Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stirling Prize 2019 – znamy finalistów konkursu

 

Czas czytania: ~3 min


Stirling Prize – to nagroda architektoniczna przyznawana przez brytyjskie stowarzyszeni architektów - Royal Institute of British Architects RIBA. Jak co roku spośród dziesiątków nowo powstałych budowli w całej wielkiej Brytanii Wybierana jest ta jedna – najlepsza.

 

Na razie poznaliśmy finalistów tego konkursu architektonicznego, sześć budynków, spośród których w październiku 2019 roku zostanie ogłoszony ten jeden – doceniony za ciekawą formę architektoniczną, ale i funkcjonalność, rozwiązania ekologiczne, dostępność. Poznajmy sześć obiektów, zakwalifikowanych na krótką listę Stirling Prize 2019.

 

Ważny konkurs architektoniczny

Cork House – to projekt architektoniczny zespołu w składzie: Matthew Barnett Howland, Dido Milne, Oliver Wilton. To dom, który architekci zaprojektowali sami dla sienie na wpisanym do rejestru zabytków terenie dawnego młyna z XIX wieku. Co wyróżnia ten budynek? Jego nietypowa forma architektoniczna z dzielonym, wysokim dachem – współczesna odpowiedź na tradycyjne formy zabudowy wiejskiej. Ale przede wszystkim budulec: dom został zbudowany z korka, z którego wykonano także jego elewacje.

Stirling Prize 2019, konkurs architektonicxny

Cork House

Goldsmith Street, kolejny finalista Stirling Prize 2019, to dzieło Mikhaila Richesa i Cathy Hawley, realizacja architektoniczna powstała na zlecenie władz miasta Norwich. To kameralne osiedle mieszkaniowe, w którego formach nietrudno doszukać się nawiązań do typowej dla Wielkiej Brytanii wiktoriańskiej zabudowy mieszkalnej. W tym wypadku jednak architekci nie kopiowali historycznych brył, a stworzyli ich nowoczesne odpowiedniki.

Stirling Prize 2019, konkurs architektonicxny

Goldsmith Street

Poznaj najlepsze projekty architektoniczne

London Bridge Station, projekt pracowni Grimshaw, został doceniony zarówno ze względu na swoją rolę w sieci miejskiej infrastruktury, jak i za rozwiązania czysto architektoniczne. Co ciekawe, bardzo daleko idąca modernizacja jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w mieście odbywała się bez konieczności wyłączania stacji z użytkowania!

Stirling Prize 2019, konkurs architektonicxny

London Bridge Station

Rogers Stirk Harbour + Partners są odpowiedzialni za kolejny nominowany do Stirling Prize 2019  projekt architektoniczny. To zbudowany w Moray w Szkocji pawilon, będący połączeniem centrum obsługi turystów destylarnią słynnej, produkowanej w regionie whiskey. Częściowo wkopany w ziemię budynek nakryty falującym, zielonym dachem został starannie wpisany w krajobraz tak, aby nie zaburzać i nie dominować nad naturalnym pejzażem.

Stirling Prize 2019, konkurs architektonicxny

The Macallan Distillery and Visitor Experience

Nevill Holt Opera, dzieło pracowni Witherford Watson Mann Architects, to nowoczesna placówka kulturalna, wkomponowana w zabytkowy gmach. Bardzo nowoczesna sala widowiskowa została wykonana z użyciem bardzo tradycyjnych materiałów, cegły i drewna, a wszystko po to, by lepiej korespondować a kamiennymi, zamkowymi budowlami, w sąsiedztwie których powstała. Obiekt znajduje się w Leicestershire, w centralnej Anglii.

Stirling Prize 2019, konkurs architektonicxny

Nevill Holt Opera

Wśród sześciu budynków - finalistów, ubiegających się o Stirling Prize 2019 znajduje się także The Weston, Yorkshire Sculpture Park, projekt architektoniczny biura Feilden Fowles Architects. To pawilon, zbudowany na terenie pochodzącego z XVIII wieku parku, w którym od 1977 roku organizowane są liczne wystawy plenerowe, głównie prezentacje rzeźb. Na fali rosnącej popularności tego miejsca zbudowano tu budynek do obsługi turystów z galerią sztuki. Prosty, surowy, kamienny dobrze komponuje się z krajobrazem, nie stanowi też konkurencji dla prezentowanych tu rzeźb.

Stirling Prize 2019, konkurs architektonicxny

The Weston, Yorkshire Sculpture Park

Źródło: architecture.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny, Realizacje Zagraniczne, Nagroda Architektoniczna, Nagrody Architektoniczne

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działające poprzez nakładanie materiałów, z ...

SGGW będzie większe
SGGW będzie większe

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisał umowę z wykonawcą. Tym sam ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera