Stirling Prize 2019 - konkurs architekoniczny na finisażu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stirling Prize 2019 – znamy finalistów konkursu

 

Czas czytania: ~3 min


Stirling Prize – to nagroda architektoniczna przyznawana przez brytyjskie stowarzyszeni architektów - Royal Institute of British Architects RIBA. Jak co roku spośród dziesiątków nowo powstałych budowli w całej wielkiej Brytanii Wybierana jest ta jedna – najlepsza.

 

Na razie poznaliśmy finalistów tego konkursu architektonicznego, sześć budynków, spośród których w październiku 2019 roku zostanie ogłoszony ten jeden – doceniony za ciekawą formę architektoniczną, ale i funkcjonalność, rozwiązania ekologiczne, dostępność. Poznajmy sześć obiektów, zakwalifikowanych na krótką listę Stirling Prize 2019.

 

Ważny konkurs architektoniczny

Cork House – to projekt architektoniczny zespołu w składzie: Matthew Barnett Howland, Dido Milne, Oliver Wilton. To dom, który architekci zaprojektowali sami dla sienie na wpisanym do rejestru zabytków terenie dawnego młyna z XIX wieku. Co wyróżnia ten budynek? Jego nietypowa forma architektoniczna z dzielonym, wysokim dachem – współczesna odpowiedź na tradycyjne formy zabudowy wiejskiej. Ale przede wszystkim budulec: dom został zbudowany z korka, z którego wykonano także jego elewacje.

Stirling Prize 2019, konkurs architektonicxny

Cork House

Goldsmith Street, kolejny finalista Stirling Prize 2019, to dzieło Mikhaila Richesa i Cathy Hawley, realizacja architektoniczna powstała na zlecenie władz miasta Norwich. To kameralne osiedle mieszkaniowe, w którego formach nietrudno doszukać się nawiązań do typowej dla Wielkiej Brytanii wiktoriańskiej zabudowy mieszkalnej. W tym wypadku jednak architekci nie kopiowali historycznych brył, a stworzyli ich nowoczesne odpowiedniki.

Stirling Prize 2019, konkurs architektonicxny

Goldsmith Street

Poznaj najlepsze projekty architektoniczne

London Bridge Station, projekt pracowni Grimshaw, został doceniony zarówno ze względu na swoją rolę w sieci miejskiej infrastruktury, jak i za rozwiązania czysto architektoniczne. Co ciekawe, bardzo daleko idąca modernizacja jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w mieście odbywała się bez konieczności wyłączania stacji z użytkowania!

Stirling Prize 2019, konkurs architektonicxny

London Bridge Station

Rogers Stirk Harbour + Partners są odpowiedzialni za kolejny nominowany do Stirling Prize 2019  projekt architektoniczny. To zbudowany w Moray w Szkocji pawilon, będący połączeniem centrum obsługi turystów destylarnią słynnej, produkowanej w regionie whiskey. Częściowo wkopany w ziemię budynek nakryty falującym, zielonym dachem został starannie wpisany w krajobraz tak, aby nie zaburzać i nie dominować nad naturalnym pejzażem.

Stirling Prize 2019, konkurs architektonicxny

The Macallan Distillery and Visitor Experience

Nevill Holt Opera, dzieło pracowni Witherford Watson Mann Architects, to nowoczesna placówka kulturalna, wkomponowana w zabytkowy gmach. Bardzo nowoczesna sala widowiskowa została wykonana z użyciem bardzo tradycyjnych materiałów, cegły i drewna, a wszystko po to, by lepiej korespondować a kamiennymi, zamkowymi budowlami, w sąsiedztwie których powstała. Obiekt znajduje się w Leicestershire, w centralnej Anglii.

Stirling Prize 2019, konkurs architektonicxny

Nevill Holt Opera

Wśród sześciu budynków - finalistów, ubiegających się o Stirling Prize 2019 znajduje się także The Weston, Yorkshire Sculpture Park, projekt architektoniczny biura Feilden Fowles Architects. To pawilon, zbudowany na terenie pochodzącego z XVIII wieku parku, w którym od 1977 roku organizowane są liczne wystawy plenerowe, głównie prezentacje rzeźb. Na fali rosnącej popularności tego miejsca zbudowano tu budynek do obsługi turystów z galerią sztuki. Prosty, surowy, kamienny dobrze komponuje się z krajobrazem, nie stanowi też konkurencji dla prezentowanych tu rzeźb.

Stirling Prize 2019, konkurs architektonicxny

The Weston, Yorkshire Sculpture Park

Źródło: architecture.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny, Realizacje Zagraniczne, Nagroda Architektoniczna, Nagrody Architektoniczne

Rozbudowa szkoły w śląskim stylu z Autorskiej Pracowni Projektowej Manecki
Rozbudowa szkoły w śląskim stylu z Autorskiej Pracowni Projektowej Manecki

„Nowoczesna bryła w śląskim stylu” – takimi słowami można opisać projekt Autorskiej Pracowni Projekt ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera