Projekt architektoniczny przeciwko powodzi w Hamburgu od ZHA - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt architektoniczny przeciwko powodzi

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia Zaha Hadid Architects (ZHA) jest odpowiedzialna za projekt architektoniczny promenady nad rzeką Elbą w Hamburgu. Nie jest to zwykła koncepcja przestrzeni publicznej, ale realizacja architektoniczna, łącząca w sobie walory krajobrazowe z ochroną przeciwpowodziową.

 

Promenada nad rzeką Elbą w Hamburgu

Zaha Hadid Architects w Hamburgu

 

Położony nad morzem Hamburg jest jednym z tych miast, które w obliczu ocieplenia klimatu i podnoszenia się poziomu wód w morzach mogą ucierpieć w pierwszej kolejności. Aby się na to przygotować, miasto realizuje duży projekt modernizacji swojego nabrzeża, w skład którego weszła m.in. budowa długiej na 625 metrów nadrzecznej promenady.

 

Hamburg bywał już ofiarą wielkich powodzi, np. w lutym 1962 roku dach nad głową w wyniku zalania wodą straciło 60 tysięcy osób. Doskonale zdając sobie sprawę ze skali zagrożeń, podjęto próbę zabezpieczenia miasta przed podobnymi kataklizmami. Bazując na najnowszych badaniach hydrologicznych i opierają się o komputerowe symulacje opracowano model tego, jak zabudować nabrzeża, aby woda nie dostała się do miasta.

Promenada nad rzeką Elbą w Hamburgu

Poznaj wyjątkową przestrzeń publiczną

 

Aby nie tworzyć tylko betonowych zasieków, odcinających miasto od wody udało się część zabezpieczeń połączyć projektami przestrzeni publicznych. Najbardziej efektowny z nich opracowali członkowie biura Zaha Hadid Architects.

 

Forma architektoniczna nowej promenady została dopasowana do naturalnego kształtu koryta rzeki. Betonową barierę przeciwpowodziową architekci zintegrowali z miejscami do spacerów, wypoczynku, z punktami widokowymi. Głównym elementem architektonicznym promenady uczyniono rozległe, wijące się ciągi schodów, na których można siedzieć czy leżeć, korzystając z uroków nadrzecznego terenu. Biegi schodów ukształtowano tu na kształt niewielkich amfiteatrów.

 

Minimalistyczna, surowa forma architektoniczna promenady dobrze koresponduje ze zurbanizowanym otoczeniem – nie konkuruje ze zróżnicowaną miejską i portową zabudową, stanowi dla niej tło i nie narzucające się uzupełnienie.

 

Foto: © Piet Niemann, www.zaha-hadid.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla
Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla

W pierwszej połowie listopada 2021 roku miała miejsce konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow (COP26). ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera