Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt architektoniczny przeciwko powodzi

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia Zaha Hadid Architects (ZHA) jest odpowiedzialna za projekt architektoniczny promenady nad rzeką Elbą w Hamburgu. Nie jest to zwykła koncepcja przestrzeni publicznej, ale realizacja architektoniczna, łącząca w sobie walory krajobrazowe z ochroną przeciwpowodziową.

 

Promenada nad rzeką Elbą w Hamburgu

Zaha Hadid Architects w Hamburgu

 

Położony nad morzem Hamburg jest jednym z tych miast, które w obliczu ocieplenia klimatu i podnoszenia się poziomu wód w morzach mogą ucierpieć w pierwszej kolejności. Aby się na to przygotować, miasto realizuje duży projekt modernizacji swojego nabrzeża, w skład którego weszła m.in. budowa długiej na 625 metrów nadrzecznej promenady.

 

Hamburg bywał już ofiarą wielkich powodzi, np. w lutym 1962 roku dach nad głową w wyniku zalania wodą straciło 60 tysięcy osób. Doskonale zdając sobie sprawę ze skali zagrożeń, podjęto próbę zabezpieczenia miasta przed podobnymi kataklizmami. Bazując na najnowszych badaniach hydrologicznych i opierają się o komputerowe symulacje opracowano model tego, jak zabudować nabrzeża, aby woda nie dostała się do miasta.

Promenada nad rzeką Elbą w Hamburgu

Poznaj wyjątkową przestrzeń publiczną

 

Aby nie tworzyć tylko betonowych zasieków, odcinających miasto od wody udało się część zabezpieczeń połączyć projektami przestrzeni publicznych. Najbardziej efektowny z nich opracowali członkowie biura Zaha Hadid Architects.

 

Forma architektoniczna nowej promenady została dopasowana do naturalnego kształtu koryta rzeki. Betonową barierę przeciwpowodziową architekci zintegrowali z miejscami do spacerów, wypoczynku, z punktami widokowymi. Głównym elementem architektonicznym promenady uczyniono rozległe, wijące się ciągi schodów, na których można siedzieć czy leżeć, korzystając z uroków nadrzecznego terenu. Biegi schodów ukształtowano tu na kształt niewielkich amfiteatrów.

 

Minimalistyczna, surowa forma architektoniczna promenady dobrze koresponduje ze zurbanizowanym otoczeniem – nie konkuruje ze zróżnicowaną miejską i portową zabudową, stanowi dla niej tło i nie narzucające się uzupełnienie.

 

Foto: © Piet Niemann, www.zaha-hadid.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Cedrowy dom pod Montrealem
Cedrowy dom pod Montrealem

Pośród kanadyjskich czerwonych klonów pracownia Ravi Handa Architect zrealizowała swój projekt domku ...

Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna
Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna

Zintegrowany z planem miasta Wilna i popularnym placem publicznym przylegającym do terenu, supernowo ...

Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Krajobraz
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera