Architekt Bjarke Ingels i jego poglądy na architekturę - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bjarke Ingels i jego poglądy na architekturę

 

Czas czytania: ~2 min


Bjarke Ingels przyjeżdża do Warszawy, bo być może w stolicy realizowany będzie jeden z jego kolejnych projektów. Założyciel pracowni BIG zaprojektował kompleks zabudowy przy ulicy Towarowej, który w jego opinii ma znów się stać żywym, miejskim kwartałem o zróżnicowanych funkcjach. Duński architekt znany jest z prospołecznego i proekologicznego podejścia do projektowania.

 

Znany duński architekt

Kariera Bjarke Ingelsa rozwija się dynamicznie – warto pamiętać, że architekt jest niewiele po czterdziestce. Jest postacią bardzo medialną – chętnie wygłasza prelekcje i wykłady, sam produkuje też filmy ze swoimi prezentacjami, w których coraz chętniej wykorzystuje także animacje. Tak samo potrafi ująć publiczność na Harvardzie czy Yale, jak podczas występów telewizyjnych. Projektant ma nawet na koncie statystowanie w słynnym serialu „Gra o tron”…

 

A co poza występowaniem w mediach i przedstawianiem swoich koncepcji architektonicznych cechuje Bjarke Ingelsa? Dorobek projektanta i jego biura BIG jest bardzo duży, a każdy z ich projektów jest oryginalny i niepowtarzalny. Ingels nie boi się eksperymentów i przełamywania schematów, ma niebanalne podjecie do architektury, w której na pierwszy plan zawsze stara się wysuwać komfort użytkowników – kwestie społeczne, integracja, współistnienie różnych grup – to dla architekta ważne cechy projektów.

 

Projekty dla ludzi

Najwięcej rozgłosu zdobyły projekty mieszkaniowe biura BIG i samego Bjarke Ingelsa – może dlatego, że dotyczą wielu ludzi, a ponadto są reakcją na zmieniający się dynamicznie sposób życia ludzi na Zachodzie.  VM, The Mountain czy The 8 House, projekty mieszkaniowe zrealizowane w Kopenhadze są wciąż jednymi z punktów odniesienia dla wielu współczesnych architektów. To miejsca przyjazne, pełne przestrzeni wspólnych, dopasowane do potrzeb ludzi na wszystkich etapach życia: młodszych i starszych, rodzin i osób samotnych. Architektura tych osiedli, choć efektowna, wynika przede wszystkim z funkcji i z chęci zapewnienia wszystkim dostępu do światła, powietrza i dobrego widoku, bez podziału na lepsze i gorsze mieszkania.

 

Zobacz The 8 House

Zobacz The Mountain

Zobacz VM House

Projektowane przez BIG i Ingelsa budynki są przyjazne środowisku, czasem w szalony sposób. To Ingels zaprojektował stok narciarski na dachu spalani śmieci, zaprojektował też niezwykłe wały przeciwpowodziowe, które miałyby chronić Manhattan przed wodą, napędzaną do miasta przez huragany.

 

Czy przygotowywany dla Warszawy projekt Bjarke Inglesa będzie tak samo wizjonerski, innowacyjny i prospołeczny?


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Realizacja Architektoniczna, Realizacje Zagraniczne, Obiekty Zagraniczne, Słynny Architekt

Nowoczesny dom dostępny
Nowoczesny dom dostępny

RE: Joshua Tree House – to projekt architektoniczny pracowni REFORM Architekt Marcina Tomaszewskiego ...

Architektura z kontenerów
Architektura z kontenerów

Scandinavia Marine – taką nazwę nosi hotel, działający od kilku tygodni w miejscowości Zator w wojew ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera