Pracownia Bulanda i Mucha dla Wedla - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bulanda i Mucha dla Wedla

 

Czas czytania: ~1 min


Warszawska fabryka zakładów E. Wedel znajduje się w prestiżowej lokalizacji: niedaleko Wisły, w centrum stołecznej dzielnicy Praga, w sąsiedztwie zabytkowego Parku Skaryszewskiego. Mimo że współczesny trend nakazywałby przeniesienie produkcji gdzieś poza miasto, w starej fabryce wciąż produkowane są słodkości.

 

Warszawska fabryka Wedla, Wedel, Bulanda i Mucha, projekt architektoniczny

Stara nowa fabryka

Co więcej, warszawska fabryka Wedla ma właśnie zostać przebudowana. Znajdujące się na jej tyłach, w bezpośrednim sąsiedztwie parku nieużywane od jakiegoś czasu silosy są właśnie rozbierane. Ma jej zastąpić nowy budynek, który projektuje znane biuro Bulanda i Mucha Architekci, laureaci Honorowej Nagrody SARP z 2015 roku

 

Projekt architektoniczny nowego budynku dla fabryki Wedla wyłoniono w drodze konkursu architektonicznego. To znacząca inwestycja. Z jednej strony nieużywane, zaniedbane i mało urodziwe silosy zamienią się dzięki niej w nowoczesny obiekt produkcyjny. Z drugiej strony ma się powiększyć oferta turystyczna fabryki. Dziś można ją zwiedzać, po powstaniu nowego budynku będzie można ją także odwiedzić, aby skosztować czekoladowych specjałów w pijalni, umieszczonej na dachu. Ma tam powstać także taras widokowy, z którego podziwiać będzie można imponującą panoramę miasta i rzeki.

 

Bryła architektoniczna koło parku

Ale na tym nie koniec. Obiekt musi być starannie zaprojektowany, zamyka bowiem perspektywę w Parku Skaryszewskim, jednym z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych terenów zielonych w Warszawie.  Nowy budynek ma poprawić widok na fabrykę – teraz spacerujący po parku widzą podniszczone zabudowania przemysłowe, za kilka lat część z nich ma być zastąpiona nową bryłą o jasnych, oświetlonych elewacjach, lekkiej formie i nowoczesnym wyglądzie wcale nie kojarzącym się z obiektem przemysłowym. Choć w nowym obiekcie ma być prowadzona produkcja słodyczy – poza przeszklonymi dwoma najwyższymi piętrami, dostępnymi dla każdego.

 

Źródło: facebook.com/BIMArchitekci, wedel.pl

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Hot

Najlepsza architektura Małopolski
Najlepsza architektura Małopolski

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza – to konkurs architektoniczny organizow ...

Dom Zerokosztowy - prezentacja online
Dom Zerokosztowy - prezentacja online

Nowe realizacje to już stały cykl prezentacji online organizowany przez Grupę Sztuka Architektury. T ...

Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?
Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?

Architektura bez barier to temat kolejnego webinarium architektonicznego firmy Schüco, które odbędzi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera