Modulo House – sposób na tani budynek mieszkalny od Jacka Krupy - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Modulo House – sposób na tani budynek mieszkalny

 

Czas czytania: ~2 min


Architekt Jacek Krupa opracował koncepcję, która mogłaby się stać realną alternatywą wobec skomercjalizowanego i poddawanego różnych spekulacjom rynku mieszkaniowego. Modulo House – to projekt niewielkiego, taniego w budowie i w eksploatacji domu energooszczędnego, który łatwo jest rozbudowywać.

 

Modulo House czyli tani budynek mieszkalny
Czarny Modulo House czyli tani budynek mieszkalny

Architektura modułowa

Architektura modułowa – to temat, który coraz częściej pochłania projektantów, zajmujących się zarówno projektowaniem domów (zobacz projekt domu na małej działce)  czy poszukujących sposobu na nowoczesne, wygodne formy zamieszkiwania (zobacz biodomek), jak znanych dizajnerów i duże firmy inżynieryjne (zobacz multiply).

Modulo House czyli tani budynek mieszkalny
Projekt wnętrza Modulo House czyli taniego budynku mieszkalnego

Jacek Krupa także zajął się tematem domu modułowego. Jak sam mówi, z powodów osobistych: „Szukałem sposobu na zbudowanie niewielkiego, energooszczędnego domu jak najmniejszym kosztem. Rozwiązanie to powinno być na tyle przemyślane i elastyczne aby mogło ewoluować, mówiąc wprost dom powinien dać się rozbudować w przyszłości. Szukałem takiego rozwiązania w projektach gotowych ale żaden z nich nie przypadł mi do gustu. Dlatego sam postanowiłem zaprojektować dom dla siebie”. Tak powstał pomysł Modulo House, bryły, która nietrudno powiększyć o kolejne – podobne – moduły. W swoim podstawowym wariancie Modulo House wymaga działki o powierzchni min. 35m2, bo ma wymiary 7,1 m x 4,9 m (co daje 35m2 zabudowy). Jego kalenica sięga wysokości 7,5 m. Autor projektu architektonicznego wylicza: „Powierzchnia użytkowa parteru z antresolą wynosi 42,8 m2, z czego 4,4 m2 to łazienka, 22,8 m2 to salon z aneksem kuchennym i 2,3 m2 to hol. Wysokość sufitu wynosi 2,65 m. Powierzchnia użytkowa może się zwiększyć nawet do 56 m2 po zabudowie całego poddasza. Przy rozbudowie domu do wersji v_3 powierzchnia użytkowa może zwiększyć się aż dwukrotnie”.

Projekt wnętrza Modulo House czyli taniego budynku mieszkalnego
Projekt wnętrza Modulo House czyli taniego budynku mieszkalnego

Modulo House ma prostą formę pozbawioną podnoszących kosztu budowy elementów. Budynek zaprojektowany został w technologi szkieletowej – to drewniana konstrukcja wypełniona materiałem izolacyjnym. Ogrzewanie budynku oraz wody możliwe jest dzięki pompie ciepła, wentylacja jest mechaniczna z odzyskiem ciepła. Niezwykle ważnym elementem tego projektu architektonicznego jest jego wnętrze. Wykonane przede wszystkim z ciepłego, jasnego drewna jest wyjątkowo racjonalnie i funkcjonalnie zaplanowane z wbudowanymi szafami, gotową zabudową kuchni i łazienki czy antresolą.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu domu

Zobacz tani dom jednorodzinny

Jak mówi autor projektu architektonicznego, Jacek Krupa: „Modulo nie jest domem, który buduje się na zapas myśląc, że lepiej wybudować teraz większy dom bo w przyszłości powiększy się rodzina więc dom już będzie. Filozofia modulo jest zupełnie odwrotna. Modulo House jest domem na tu i teraz i ma służyć swoim użytkownikom w tej chwili i zaspokajać ich wszystkie bieżące potrzeby. Gdy te potrzeby się zmieniają, rodzina się powiększa wtedy dom również może się zwiększyć wraz z nią”.

 

Źródło: modulohouse.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Budynek Mieszkalny, Projekt Architektoniczny, Projekt Domu

Architektura z kontenerów
Architektura z kontenerów

Scandinavia Marine – taką nazwę nosi hotel, działający od kilku tygodni w miejscowości Zator w wojew ...

Projekt modernizacji budynku dla dobra mieszkańców
Projekt modernizacji budynku dla dobra mieszkańców

Trwa XXIV edycja ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w., którego celem, jak pisz ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera