Zmarł Charles Jencks - znany architekt - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Charles Jencks

 

Czas czytania: ~3 min


Charles Jencks urodził się w 1939 roku w Baltimore, w stanie Maryland. W 1961 roku ukończył studia z dziedziny sztuki i literatury angielskiej na Harvardzie, później kontunował studia z architektury na Harvard Graduate School of Design. W 1965 roku przeprowadził się do Wielkiej Brytanii, w 1970 obronił doktorat na University College w Londynie.

 

Charles Jencks

Poznaj życiorys ważnego badacza

W 1973 roku Charles Jencks opublikował książkę pt. „Modern Movements in Architecture” (po polsku wydana jako „Architektura późnego modernizmu”). To analiza architektonicznego dorobku drugiej połowy XX wieku w krajach Zachodu. Jencks był krytyczny wobec filozofii modernizmu, wobec uporządkowującej wszystko urbanistyki i monotonnej architektury. Niedługo później autor wydał kolejną książkę, „The Language of Post-Modern Architecture” (w Polsce wydana pt. „Architektura postmodernistyczna”). To w niej padają słynne słowa: „Architektura modernistyczna umarła w St. Louis w stanie Missouri 15 lipca 1972 roku, o godzinie 15.32 (mniej więcej), kiedy to niesławne osiedle Pruitt-Igoe, a raczej kilka jego wielkopłytowych bloków, otrzymało końcowy coup de grâce za pomocą dynamitu”, które są wyraźną krytyką modernizmu, a zarazem rzetelną analizą stylu, który powstał w opozycji do niego.

 

Charles Jencks wydał wiele książek, te dwie stanowią kanon literatury dotyczącej dziejów architektury. Jencks uczył studentów, jeździł z wykładami, był niezwykle cenionym autorytetem, badaczem, którego analizy i opinie były ważne (mówi się, że jego wizyta w Warszawie w 1980 roku miała ogromny wpływ na rozwój architektury postmodernistycznej w Polsce). Jencks był w Polsce kilka razy, bronił także przed rozbiórką dworca w Katowicach.

 

Architektura modernizmu i ogrody

Około roku 2000 Charles Jencks zaczął interesować się projektowaniem ogrodów (choć posiadał architektoniczne wykształcenie nie projektował raczej budynków, zajmował się teorią architektury. W dziedzinie architektury krajobrazu jednak połączył analizy badawcze z projektowaniem – a inspiracją do tego była jego druga żona, Maggie Keswick, która kiedyś poprosiła go o… zaprojektowanie przydomowego zieleńca.

 

Maggie Keswick zmarła na raka w 1995 roku. Po jej śmierci Charles Jencks założył fundację Maggie's Cancer Caring Centres., która od ponad 20 lat buduje w całej Wielkiej Brytanii (a także poza nią) sieć obiektów o nazwie Maggie’s Center. To niewielkie budynki, w których powstają ośrodki pomocy dla chorych i i ich rodzin, gdzie można otrzymać wsparcie od psychologów, lekarzy, ale i innych chorych i ich bliskich. Każdy z budynków Maggie’s Center jest inny, dopasowany do krajobrazu, do potrzeb, zawsze zintegrowany z zielenią. Wiele z nich projektowali światowej sławy architekci (Zaha Hadid, Richard Rogers, Frank Gehry, Norman Foster).

 

TEORIE I MANIFESTY ARCHITEKTURY WSPÓŁCZESNEJ, wyd. II, to książka wydana pod redakcją Charles'a Jencks'a. Pozycja ta jest spójnym i przemyślanym wyborem tekstów najważniejszych myślicieli oraz praktyków architektury współczesnej. Drugie, będące podstawą polskiego tłumaczenia wydanie książki prezentuje także najnowsze trendy w teorii architektury.

 

Kup książkę architektoniczną w naszej księgarni KSA24 TEORIE I MANIFESTY ARCHITEKTURY WSPÓŁCZESNEJ


Podepnij swój artykuł

tagi

Słynny Architekt

Dom przełamany z pracowni S3NS Architektura
Dom przełamany z pracowni S3NS Architektura

Pracownia S3NS Architektura – Igor Kaźmierczak stworzyła projekt architektoniczny domu jednorodzinne ...

Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego - wyniki konkursu architektonicznego

Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego NAWW jest wspólnym przedsięwzięciem Poznańskie ...

Webinarium Dorken: Podwyższona energooszczędność dachu dzięki wykorzystaniu termomembran Maxx Plus
Webinarium Dorken: Podwyższona energooszczędność dachu dzięki wykorzystaniu termomembran Maxx Plus

Zapraszamy na webinarium firmy Dorken, które poświęcone będzie membranie dachowej Delta Maxx Plus. ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera