Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Charles Jencks

 

Czas czytania: ~3 min


Charles Jencks urodził się w 1939 roku w Baltimore, w stanie Maryland. W 1961 roku ukończył studia z dziedziny sztuki i literatury angielskiej na Harvardzie, później kontunował studia z architektury na Harvard Graduate School of Design. W 1965 roku przeprowadził się do Wielkiej Brytanii, w 1970 obronił doktorat na University College w Londynie.

 

Charles Jencks

Poznaj życiorys ważnego badacza

W 1973 roku Charles Jencks opublikował książkę pt. „Modern Movements in Architecture” (po polsku wydana jako „Architektura późnego modernizmu”). To analiza architektonicznego dorobku drugiej połowy XX wieku w krajach Zachodu. Jencks był krytyczny wobec filozofii modernizmu, wobec uporządkowującej wszystko urbanistyki i monotonnej architektury. Niedługo później autor wydał kolejną książkę, „The Language of Post-Modern Architecture” (w Polsce wydana pt. „Architektura postmodernistyczna”). To w niej padają słynne słowa: „Architektura modernistyczna umarła w St. Louis w stanie Missouri 15 lipca 1972 roku, o godzinie 15.32 (mniej więcej), kiedy to niesławne osiedle Pruitt-Igoe, a raczej kilka jego wielkopłytowych bloków, otrzymało końcowy coup de grâce za pomocą dynamitu”, które są wyraźną krytyką modernizmu, a zarazem rzetelną analizą stylu, który powstał w opozycji do niego.

 

Charles Jencks wydał wiele książek, te dwie stanowią kanon literatury dotyczącej dziejów architektury. Jencks uczył studentów, jeździł z wykładami, był niezwykle cenionym autorytetem, badaczem, którego analizy i opinie były ważne (mówi się, że jego wizyta w Warszawie w 1980 roku miała ogromny wpływ na rozwój architektury postmodernistycznej w Polsce). Jencks był w Polsce kilka razy, bronił także przed rozbiórką dworca w Katowicach.

 

Architektura modernizmu i ogrody

Około roku 2000 Charles Jencks zaczął interesować się projektowaniem ogrodów (choć posiadał architektoniczne wykształcenie nie projektował raczej budynków, zajmował się teorią architektury. W dziedzinie architektury krajobrazu jednak połączył analizy badawcze z projektowaniem – a inspiracją do tego była jego druga żona, Maggie Keswick, która kiedyś poprosiła go o… zaprojektowanie przydomowego zieleńca.

 

Maggie Keswick zmarła na raka w 1995 roku. Po jej śmierci Charles Jencks założył fundację Maggie's Cancer Caring Centres., która od ponad 20 lat buduje w całej Wielkiej Brytanii (a także poza nią) sieć obiektów o nazwie Maggie’s Center. To niewielkie budynki, w których powstają ośrodki pomocy dla chorych i i ich rodzin, gdzie można otrzymać wsparcie od psychologów, lekarzy, ale i innych chorych i ich bliskich. Każdy z budynków Maggie’s Center jest inny, dopasowany do krajobrazu, do potrzeb, zawsze zintegrowany z zielenią. Wiele z nich projektowali światowej sławy architekci (Zaha Hadid, Richard Rogers, Frank Gehry, Norman Foster).

 

TEORIE I MANIFESTY ARCHITEKTURY WSPÓŁCZESNEJ, wyd. II, to książka wydana pod redakcją Charles'a Jencks'a. Pozycja ta jest spójnym i przemyślanym wyborem tekstów najważniejszych myślicieli oraz praktyków architektury współczesnej. Drugie, będące podstawą polskiego tłumaczenia wydanie książki prezentuje także najnowsze trendy w teorii architektury.

 

Kup książkę architektoniczną w naszej księgarni KSA24 TEORIE I MANIFESTY ARCHITEKTURY WSPÓŁCZESNEJ


Podepnij swój artykuł

tagi

Słynny Architekt

Realizacja domu w chaosie
Realizacja domu w chaosie

Prosta bryła architektoniczna domu jednorodzinnego z dwuspadowym dachem, nawiązująca do tradycyjnego ...

Dom po przekątnej od 81.waw.pl
Dom po przekątnej od 81.waw.pl

Dom po przekątnej powstał na obrzeżach Warszawy, w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. Projekt archite ...

Pokaz filmu Koolhaas Houselife, spacer po Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Pokaz filmu Koolhaas Houselife, spacer po Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

27 listopada 2019 o godz. 17:00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (Plac Teatralny 1, poziom -1) ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera