Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura Roku Województwa Śląskiego – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Architektura Roku Województwa Śląskiego – to konkurs, organizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Oddział w Katowicach oraz Śląską Okręgową Izbę Architektów RP. w tym roku plebiscyt odbył się po raz piętnasty. W konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego zgłoszone realizacje architektoniczne oceniane są w kategoriach: obiekt, dom jednorodzinny, wnętrze, mała forma (to projekty zrealizowane na terenie województwa śląskiego) oraz w kategorii - dzieło eksportowe śląskich architektów - dla dzieła zrealizowanego poza granicami administracyjnymi województwa śląskiego. Przyznawana jest także nagroda Młodego Twórcy Śląskiej Architektury.

 

Najlepsze realizacje architektoniczne

W konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego w kategorii „Obiekt” nagrodę przyznano budynkowi Unikato zaprojektowanemu przez pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego. Projekt architektoniczny doceniono za to, że „dobrze się wpisuje w tkankę miejską Katowic i stanowi ciekawe, narożne zakończenie kwartału zabudowy śródmiejskiej. Za pomocą prostych elementów- charakterystycznych balkonów oraz jednolitej kolorystyki elewacji (kolor czarny), z zaakcentowaniem cokołu budynku za pomocą srebrnych płyt stalowych, uzyskano atrakcyjny obiekt. Bardzo dobrze zaprojektowano strefę wejścia do budynku z wydzieleniem mini podwórka”.

Budynek Unikato, KWK Promes

Unikato, fot. Juliusz Sokolowski

Wyróżnienie w tej kategorii przyznano budynkom apartamentowym przy ul. Złotej w Katowicach autorstwa Krzysztofa Zalewskiego, Adama Gila i Pawła Zalewskiego, które nawiązują swą formą i sposobem kształtowania elewacji do pobliskiego modernistycznego Osiedla Tysiąclecia.

Budynek przy ul. Złota 19

Apartamentowiec ul. Złota 19

Nagroda Architektura Roku Województwa Śląskiego w kategorii „Dom jednorodzinny” powędrowała do Kamila Cierpioła za projekt architektoniczny domu na łące, który doceniono za „lapidarną czarną bryłę ciętą ręką mistrza. Prostotę i funkcjonalność wnętrz. Sugestywne wrażenie optymalnych rozwiązań”.

Projekt domu na łące

Dom na łące

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał „Leśny dom”, projekt architektoniczny autorstwa Jakuba Cieślika, Kamila Cierpioła, Piotra Drewniaka i Marka Laskowskiego.

Leśny dom autorstwa Jakuba Cieślika, Kamila Cierpioła, Piotra Drewniaka i Marka Laskowskiego

Leśny dom

Poznaj zwycięzców konkursu

Nagrodę w kategorii „Dzieło eksportowe śląskich architektów” przyznano szpitalowi psychiatrycznemu w st. Urban autorstwa Ewy Janik i Błażeja Janika z pracowni M.O.C. Architekci „za czytelną i powściągliwą formę szanująca i uzupełniająca kontekst urbanistyczny, klarowny układ struktury budynku oparty na dwóch kwadratach nawiązujący w ten sposób do sąsiedniej zabudowy, właściwe rozwiązania materiałowe oraz elegancko rozwiązany detal”.

Szpital psychiatryczny w Szwajcarii

Szpital psychiatryczny w Szwajcarii

Ta sama pracownia architektoniczna otrzymała nagrodę w kategorii „Młody twórca”. Przyznano ją za „wysoki poziom prezentowanych projektów i pierwszych realizacji, świadczący o dużej dojrzałości  twórczej autorów. Ważne podkreślenia są również liczne sukcesy w konkursach architektonicznych, w których w nieskrępowany sposób prezentują swoje podejście do zastanego problemu”. Pracownia w ostatnim czasie wygrała konkurs m.in. na projekt Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz na kampus edukacyjny w Michałowicach pod Warszawą.

 

Architektura Roku Województwa Śląskiego – to także wnętrza. Nagrodę w tej kategorii otrzymał  Adam Radzimski za projekt wnętrza obiektu sportowego w Zabrzu „reShape – centrum sportu i rekreacji”. Doceniono go za „funkcjonalną, przemyślaną i konsekwentnie zrealizowaną przestrzeń. Intrygujący estetycznie zespół saun w kontraście do całości. Wzornictwo i detal na najwyższym poziomie”.

RESHAPE - Centrum Sportu i Rekreacji, Adam Radzimski

RESHAPE - Centrum Sportu i Rekreacji

Wśród wnętrz na wyróżnienie zasłużył projekt biura w Sosnowcu autorstwa Mateusza Górnika i Magdaleny Górnik.

Wnetrze biura w Sosnowcu

Biuro w Sosnowcu

Źródło: sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera