Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura Roku Województwa Śląskiego – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Architektura Roku Województwa Śląskiego – to konkurs, organizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Oddział w Katowicach oraz Śląską Okręgową Izbę Architektów RP. w tym roku plebiscyt odbył się po raz piętnasty. W konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego zgłoszone realizacje architektoniczne oceniane są w kategoriach: obiekt, dom jednorodzinny, wnętrze, mała forma (to projekty zrealizowane na terenie województwa śląskiego) oraz w kategorii - dzieło eksportowe śląskich architektów - dla dzieła zrealizowanego poza granicami administracyjnymi województwa śląskiego. Przyznawana jest także nagroda Młodego Twórcy Śląskiej Architektury.

 

Najlepsze realizacje architektoniczne

W konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego w kategorii „Obiekt” nagrodę przyznano budynkowi Unikato zaprojektowanemu przez pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego. Projekt architektoniczny doceniono za to, że „dobrze się wpisuje w tkankę miejską Katowic i stanowi ciekawe, narożne zakończenie kwartału zabudowy śródmiejskiej. Za pomocą prostych elementów- charakterystycznych balkonów oraz jednolitej kolorystyki elewacji (kolor czarny), z zaakcentowaniem cokołu budynku za pomocą srebrnych płyt stalowych, uzyskano atrakcyjny obiekt. Bardzo dobrze zaprojektowano strefę wejścia do budynku z wydzieleniem mini podwórka”.

Budynek Unikato, KWK Promes

Unikato, fot. Juliusz Sokolowski

Wyróżnienie w tej kategorii przyznano budynkom apartamentowym przy ul. Złotej w Katowicach autorstwa Krzysztofa Zalewskiego, Adama Gila i Pawła Zalewskiego, które nawiązują swą formą i sposobem kształtowania elewacji do pobliskiego modernistycznego Osiedla Tysiąclecia.

Budynek przy ul. Złota 19

Apartamentowiec ul. Złota 19

Nagroda Architektura Roku Województwa Śląskiego w kategorii „Dom jednorodzinny” powędrowała do Kamila Cierpioła za projekt architektoniczny domu na łące, który doceniono za „lapidarną czarną bryłę ciętą ręką mistrza. Prostotę i funkcjonalność wnętrz. Sugestywne wrażenie optymalnych rozwiązań”.

Projekt domu na łące

Dom na łące

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał „Leśny dom”, projekt architektoniczny autorstwa Jakuba Cieślika, Kamila Cierpioła, Piotra Drewniaka i Marka Laskowskiego.

Leśny dom autorstwa Jakuba Cieślika, Kamila Cierpioła, Piotra Drewniaka i Marka Laskowskiego

Leśny dom

Poznaj zwycięzców konkursu

Nagrodę w kategorii „Dzieło eksportowe śląskich architektów” przyznano szpitalowi psychiatrycznemu w st. Urban autorstwa Ewy Janik i Błażeja Janika z pracowni M.O.C. Architekci „za czytelną i powściągliwą formę szanująca i uzupełniająca kontekst urbanistyczny, klarowny układ struktury budynku oparty na dwóch kwadratach nawiązujący w ten sposób do sąsiedniej zabudowy, właściwe rozwiązania materiałowe oraz elegancko rozwiązany detal”.

Szpital psychiatryczny w Szwajcarii

Szpital psychiatryczny w Szwajcarii

Ta sama pracownia architektoniczna otrzymała nagrodę w kategorii „Młody twórca”. Przyznano ją za „wysoki poziom prezentowanych projektów i pierwszych realizacji, świadczący o dużej dojrzałości  twórczej autorów. Ważne podkreślenia są również liczne sukcesy w konkursach architektonicznych, w których w nieskrępowany sposób prezentują swoje podejście do zastanego problemu”. Pracownia w ostatnim czasie wygrała konkurs m.in. na projekt Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz na kampus edukacyjny w Michałowicach pod Warszawą.

 

Architektura Roku Województwa Śląskiego – to także wnętrza. Nagrodę w tej kategorii otrzymał  Adam Radzimski za projekt wnętrza obiektu sportowego w Zabrzu „reShape – centrum sportu i rekreacji”. Doceniono go za „funkcjonalną, przemyślaną i konsekwentnie zrealizowaną przestrzeń. Intrygujący estetycznie zespół saun w kontraście do całości. Wzornictwo i detal na najwyższym poziomie”.

RESHAPE - Centrum Sportu i Rekreacji, Adam Radzimski

RESHAPE - Centrum Sportu i Rekreacji

Wśród wnętrz na wyróżnienie zasłużył projekt biura w Sosnowcu autorstwa Mateusza Górnika i Magdaleny Górnik.

Wnetrze biura w Sosnowcu

Biuro w Sosnowcu

Źródło: sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera