Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Maćków Pracownia Projektowa wygrywa w Brzegu

 

Czas czytania: ~2 min


Wyniki konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji zagospodarowania rynku miejskiego w Brzegu wraz z zielenią i elementami małej architektury ogłoszono 24 października 2019 roku. Konkurs zorganizowało Miasto Brzeg przy współpracy z opolskim oddziałem SARP.

 

Projekt architektoniczny rynku w Brzegu

Poznaj wyniki konkursu architektonicznego

Celem konkursu architektonicznego było poszukanie pomysłu na to, jak może przywrócić rangę i znaczenie miejskiemu rynkowi, który obecnie nie jest – wbrew tradycji – centralnym punktem miasta. W ostatnich miesiącach dużo dyskutowano o tym, że remonty rynków miejskich idą w złą stronę (np. likwiduje się na nich zieleń), w niektórych miejscowościach jednak na projekty modernizacji ogłaszane są konkursy i wyłaniane obiecujące projekty – jak np. w Częstochowie czy w Łodzi.

Projekt architektoniczny rynku w Brzegu
Projekt architektoniczny rynku w Brzegu

Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania rynku miejskiego w Brzegu wraz z zielenią i elementami małej architektury wygrała wrocławska Maćków Pracownia Projektowa. Jury uznało, że to właśnie ta wizja architektoniczna jest najlepsza spośród 15 nadesłanych na konkurs. "Sercem miasta jest ulica Długa, a powinien być nim rynek" - mówi burmistrz Jerzy Wrębiak, podkreślając rangę konkursu, którego celem było przywrócenie znaczenia zabytkowemu rynkowi. Mimo że niektóre ze zgłoszonych wizji były bardzo oryginalne, nowatorskie, odważne, jury zdecydowało się nagrodzić tę, która szanuje zastany kontekst (przede wszystkim renesansowy ratusz), a jednocześnie zmienia na lepszą przestrzeń publiczną, czyniąc ją bardziej przyjazną mieszkańcom. Ważnym elementem projekty było również zaproponowanie form zabudowy brakującej pierzei rynku.

Projekt architektoniczny rynku w Brzegu

Projekt architektoniczny dla ludzi

I tak pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym otrzymał zespół w składzie: Zbigniew Maćków, Katarzyna Mrzewa, Michał Nykiel, Justyna Turowska, Ewelina Zawadzka, Michał Zawadzki. Jak można było przeczytać w werdykcie, nagrodą trafiła do Maćków Pracowni Projektowej m.in. za „ogólną elegancję i umiar propozycji we właściwy sposób eksponujący zabytkowy Ratusz oraz geometrię historycznej przestrzeni Rynku, spokojną wizualnie, wyraźnie pieszą posadzkę, dobry podział przestrzeni Rynku na część reprezentacyjną (przed wejściem do Ratusza) oraz elastyczną część wielofunkcyjną (z tyłu Ratusza), interesującą formę fontanny wraz z towarzyszącą ławą, które stanowić będą unikatowy mebel miasta, dobrą, odnoszącą się do wzorców historycznych dyspozycję zieleni”.

Projekt architektoniczny rynku w Brzegu

W konkursie architektonicznym na projekt przebudowy rynku w Brzegu drugą nagrodę otrzymał projekt autorstwa Kingi Łukasińskiej i Michała Wasielewskiego. Jury przyznało też dwie równorzędne trzecie nagrody. Otrzymały je zespoły w składzie: Marta Dąbrowska, Anna Okoń oraz Michał Szkudlarski, Andrzej Nowak, Weronika Pietruńko.


Źródło: mackow.pl, sarp.opole.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera