Projekt szkoły z plastiku, Daniel García i William Smith - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt szkoły z plastiku

 

Czas czytania: ~1 min


Latem 2019 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt budynku szkoły w meksykańskim mieście Tulum. Położony w tropikalnym klimacie miał być dostosowany do lokalnych warunków, miał oferować nowoczesne i wygodne przestrzenie edukacyjne, ale przede wszystkim do jego budowy należało użyć maksymalnie dużo plastikowych odpadów. Położenie nacisku na budulec z pochodzącego z recyklingu plastiku ma związek z tym, że Meksyk ma z plastikowymi odpadami ogromny problem – produkuje ich horrendalnie dużo, a prawie nic nie przetwarza.

 

Budynek z plastiku
Budynek z plastiku

Ekologiczny konkurs architektoniczny

Konkurs architektoniczny na projekt szkoły w Tulum zorganizowała platforma Archstorming na zamówienie organizacji pozarządowej MOM I’M FINE oraz zajmującego się edukacją stowarzyszenia  Los Amigos de la Esquina. Wszystkie te podmioty chciały, aby zwycięski projekt był ekologiczny, ekonomiczny i ergonomiczny.

Budynek z plastiku

Pierwsze miejsce w konkursie architektonicznym na projekt meksykańskiej szkoły z plastiku zdobyli  Daniel García i William Smith z San Francisco. „Z miliardów ton plastikowych odpadów udaje się naprawdę poddać recyklingowi 2 procent. Az 79 procent z  tych śmieci trafia na wysypiska” - mówią architekci, którzy opracowali projekt architektoniczny z budulca, wyprodukowanego z przetworzonych plastikowych śmieci.

Budynek z plastiku

Bryła budynku z recyklingu

Architekci sięgnęli po plastikowe palety, masowo wykorzystywane do transportu towarów. Praktycznie ich nie przetwarzając stworzyli z ich użyciem ażurową konstrukcję, w której ściany i dach wykonano z plastiku. Ażurowa budowla przepuszcza światło i powietrze – co jest bardzo ważne w upalnym meksykańskim klimacie i pozwala nie stosować klimatyzacji czy sztucznego oświetlenia. Konstrukcja jest lekka i łatwa w budowie, a więc nietrudno ją powtórzyć czy przenieść.

Budynek z plastiku
Budynek z plastiku

Dwukondygnacyjny budynek otrzymał prosty kształt o dwuspadowym dachu oraz dziedziniec, przeznaczony do zabawy dzieci. Część wnętrza gmachu podzielono na sale lekcyjne, ale sporo pozostawiono w formie otwartej – z regałami z książkami czy zabawkami – jako miejsce do wspólnych aktywności uczniów.


Foto: archstorming.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Ekologia, Projekt Budynku, Projekt Architektoniczny

Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla
Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla

W pierwszej połowie listopada 2021 roku miała miejsce konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow (COP26). ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera