Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt szkoły z plastiku

 

Czas czytania: ~1 min


Latem 2019 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt budynku szkoły w meksykańskim mieście Tulum. Położony w tropikalnym klimacie miał być dostosowany do lokalnych warunków, miał oferować nowoczesne i wygodne przestrzenie edukacyjne, ale przede wszystkim do jego budowy należało użyć maksymalnie dużo plastikowych odpadów. Położenie nacisku na budulec z pochodzącego z recyklingu plastiku ma związek z tym, że Meksyk ma z plastikowymi odpadami ogromny problem – produkuje ich horrendalnie dużo, a prawie nic nie przetwarza.

 

Budynek z plastiku
Budynek z plastiku

Ekologiczny konkurs architektoniczny

Konkurs architektoniczny na projekt szkoły w Tulum zorganizowała platforma Archstorming na zamówienie organizacji pozarządowej MOM I’M FINE oraz zajmującego się edukacją stowarzyszenia  Los Amigos de la Esquina. Wszystkie te podmioty chciały, aby zwycięski projekt był ekologiczny, ekonomiczny i ergonomiczny.

Budynek z plastiku

Pierwsze miejsce w konkursie architektonicznym na projekt meksykańskiej szkoły z plastiku zdobyli  Daniel García i William Smith z San Francisco. „Z miliardów ton plastikowych odpadów udaje się naprawdę poddać recyklingowi 2 procent. Az 79 procent z  tych śmieci trafia na wysypiska” - mówią architekci, którzy opracowali projekt architektoniczny z budulca, wyprodukowanego z przetworzonych plastikowych śmieci.

Budynek z plastiku

Bryła budynku z recyklingu

Architekci sięgnęli po plastikowe palety, masowo wykorzystywane do transportu towarów. Praktycznie ich nie przetwarzając stworzyli z ich użyciem ażurową konstrukcję, w której ściany i dach wykonano z plastiku. Ażurowa budowla przepuszcza światło i powietrze – co jest bardzo ważne w upalnym meksykańskim klimacie i pozwala nie stosować klimatyzacji czy sztucznego oświetlenia. Konstrukcja jest lekka i łatwa w budowie, a więc nietrudno ją powtórzyć czy przenieść.

Budynek z plastiku
Budynek z plastiku

Dwukondygnacyjny budynek otrzymał prosty kształt o dwuspadowym dachu oraz dziedziniec, przeznaczony do zabawy dzieci. Część wnętrza gmachu podzielono na sale lekcyjne, ale sporo pozostawiono w formie otwartej – z regałami z książkami czy zabawkami – jako miejsce do wspólnych aktywności uczniów.


Foto: archstorming.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Ekologia, Projekt Budynku, Projekt Architektoniczny

Centrum Technologii Podwodnych – wyniki konkursu architektonicznego
Centrum Technologii Podwodnych – wyniki konkursu architektonicznego

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni ma się niedługo wzbogacić o nowy, nowoczesny obiekt badawczo-tre ...

Dom leśny
Dom leśny

Pracownia 81.waw.pl na zamówienie świadomego i otwartego na nowe formy klienta stworzyła projekt arc ...

Kajstaden – najwyższy w Szwecji budynek z drewna od CF Møller
Kajstaden – najwyższy w Szwecji budynek z drewna od CF Møller

550 ton dwutlenku węgla pozwala oszczędzić budynek, wzniesiony z drewna zamiast z betonu – mówią inż ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera