Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt szkoły z plastiku

 

Czas czytania: ~1 min


Latem 2019 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt budynku szkoły w meksykańskim mieście Tulum. Położony w tropikalnym klimacie miał być dostosowany do lokalnych warunków, miał oferować nowoczesne i wygodne przestrzenie edukacyjne, ale przede wszystkim do jego budowy należało użyć maksymalnie dużo plastikowych odpadów. Położenie nacisku na budulec z pochodzącego z recyklingu plastiku ma związek z tym, że Meksyk ma z plastikowymi odpadami ogromny problem – produkuje ich horrendalnie dużo, a prawie nic nie przetwarza.

 

Budynek z plastiku
Budynek z plastiku

Ekologiczny konkurs architektoniczny

Konkurs architektoniczny na projekt szkoły w Tulum zorganizowała platforma Archstorming na zamówienie organizacji pozarządowej MOM I’M FINE oraz zajmującego się edukacją stowarzyszenia  Los Amigos de la Esquina. Wszystkie te podmioty chciały, aby zwycięski projekt był ekologiczny, ekonomiczny i ergonomiczny.

Budynek z plastiku

Pierwsze miejsce w konkursie architektonicznym na projekt meksykańskiej szkoły z plastiku zdobyli  Daniel García i William Smith z San Francisco. „Z miliardów ton plastikowych odpadów udaje się naprawdę poddać recyklingowi 2 procent. Az 79 procent z  tych śmieci trafia na wysypiska” - mówią architekci, którzy opracowali projekt architektoniczny z budulca, wyprodukowanego z przetworzonych plastikowych śmieci.

Budynek z plastiku

Bryła budynku z recyklingu

Architekci sięgnęli po plastikowe palety, masowo wykorzystywane do transportu towarów. Praktycznie ich nie przetwarzając stworzyli z ich użyciem ażurową konstrukcję, w której ściany i dach wykonano z plastiku. Ażurowa budowla przepuszcza światło i powietrze – co jest bardzo ważne w upalnym meksykańskim klimacie i pozwala nie stosować klimatyzacji czy sztucznego oświetlenia. Konstrukcja jest lekka i łatwa w budowie, a więc nietrudno ją powtórzyć czy przenieść.

Budynek z plastiku
Budynek z plastiku

Dwukondygnacyjny budynek otrzymał prosty kształt o dwuspadowym dachu oraz dziedziniec, przeznaczony do zabawy dzieci. Część wnętrza gmachu podzielono na sale lekcyjne, ale sporo pozostawiono w formie otwartej – z regałami z książkami czy zabawkami – jako miejsce do wspólnych aktywności uczniów.


Foto: archstorming.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Ekologia, Projekt Budynku, Projekt Architektoniczny

Realizacja domu w chaosie
Realizacja domu w chaosie

Prosta bryła architektoniczna domu jednorodzinnego z dwuspadowym dachem, nawiązująca do tradycyjnego ...

Dom po przekątnej od 81.waw.pl
Dom po przekątnej od 81.waw.pl

Dom po przekątnej powstał na obrzeżach Warszawy, w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. Projekt archite ...

Pokaz filmu Koolhaas Houselife, spacer po Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Pokaz filmu Koolhaas Houselife, spacer po Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

27 listopada 2019 o godz. 17:00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (Plac Teatralny 1, poziom -1) ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera