Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt domów sąsiedzkich

 

Czas czytania: ~2 min


Ligia Krajewska i Jakub Pstraś z pracowni exexe opracowali projekt architektoniczny domów sąsiedzkich – czterech budynków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej. W swojej koncepcji uwzględnili zarówno potrzeby przyszłych mieszkańców, jak i kontekst okolicznej zabudowy oraz regulacje narzucone w decyzji warunkach zabudowy.

 

Projekt domów sąsiedzkich od exexe
Projekt domów sąsiedzkich od exexe

Zabudowa segmentowa czy bliźniacza wydaje się lepiej spełniać współczesne realia architektury zwartej, efektywnie wykorzystującej dostępną działkę, a także energooszczędnej – segmenty są po względem energetycznym bardziej wydajne niż budynki wolnostojące. Tymczasem wiemy, że projekty architektoniczne domów segmentowych czy bliźniaczych mogą być nie mniej niż koncepcje domów jednorodzinnych ciekawe (zobacz dom podwójny), oryginalne (zobacz dom 69) i niebanalne (zobacz osiedle Rainbow).

Projekt domów sąsiedzkich od exexe
Projekt domów sąsiedzkich od exexe

Zobacz domy bliźniaki

Projekt architektoniczny pracowni exexe, stworzony dla działki pod Warszawą – to cztery budynki jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej. Zlokalizowano je pomiędzy gęstą zabudową usytuowaną w granicach sąsiednich działek.  W wydanych dla tej inwestycji warunkach zabudowy zastrzeżono, że nowe obiekty powinny tworzyć spójny zespół oraz korespondować z formami okolicznych budynków.

Projekt domów sąsiedzkich od exexe
Projekt domów sąsiedzkich od exexe

Jak opisują swoją wizję autorzy projektu architektonicznego: „bliźniaki zaprojektowano w oparciu o stałą zasadę: każdy segment posiada rzut w kształcie litery L i przekryty jest dachem o rzucie prostokątnym. Powstałe w ten sposób charakterystyczne zadaszenia zaznaczają strefy wejściowe i taras, wyznaczając przestrzenie prywatne projektowanych budynków”. Ze względu na układ przestrzenny działki oraz kontekst bezpośrednio do niej przylegającej zabudowy dwie bryły domów bliźniaczych nieco się między sobą różnią.

Projekt domów sąsiedzkich od exexe

Projekt architektoniczny wpisany w kontekst

Ta usytuowana w pierwszej linii zabudowy (budynek A i B) przylega całą długością ściany do sąsiadujących domów; budynki A i B różnią się programem funkcjonalnym oraz nieznacznie powierzchnią użytkową. Bryła w drugiej linii zabudowy (C i D) – to powtarzalne segmenty. Budynki współdzielą ze sobą dojazd, dojścia, strefę wejściową na teren oraz śmietniki i studnie

Projekt domów sąsiedzkich od exexe

Wszystkie bryły architektoniczne ustawiono elewacją szczytową w kierunku podjazdu, wszystkie nakryto dachami o kącie nachylania połaci 20 stopni (co stanowi nawiązanie do sąsiedniej zabudowy), wszystkie zaprojektowano jako budynki dwukondygnacyjne bez podpiwniczenia. Spójny charakter założeniu nadaje kolorystyka – domy cechuje biel, obecna w wykończeniach ścian, dachu, balustrad i ogrodzeń, którą uzupełnia zaplanowana przez architektów zieleń ozdobnych traw. Jak opisują swoją koncepcję architekci: „materiałem wykończeniowym dachu i ścian będzie blacha aluminiowa na rąbek stojący, płynnie przechodząca na elewacje, a wnęk – biały tynk. W kontraście do chłodnych, blaszanych elewacji, stolarkę zaprojektowano jako drewnianą w kolorze naturalnym”.

 

Domy Sąsiedzkie - metryczka projektu domów

Lokalizacja: okolice Warszawy

Inwestor: prywatny

Projektanci: exexe
Zespół: Ligia Krajewska, Jakub Pstraś

Powierzchnia: 400 m2

Wizualizacje: Sebastian Grochowski

Projekt: 2019

Źródło: exexe.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Domu, Nowoczeny Dom, Projekt Budynku

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera