Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rotunda otwarta

 

Czas czytania: ~2 min


Rotunda – to obok Pałacu Kultury i Nauki – najbardziej rozpoznawalny budynek w Warszawie. Ze względu na swoje położenie oraz kształt od chwili powstania w latach 60. była punktem orientacyjnym zarówno dla mieszkańców, jak dla przybywających do Warszawy.

 

Rotunda w Warszawie
Rotunda w Warszawie

Niecałą dekadę temu właściciel Rotundy, bank PKO BP, uznał, że budowla nie nadaje się do użytkowania. Planował charakterystyczny pawilon rozebrać i zastąpić nowym, większym (przynoszącym większy dochód) obiektem. W obliczu oczywistych protestów zdecydowano się na inny wariant: ogłoszono poprzedzony konsultacjami konkurs architektoniczny na nową Rotundę – istniejący budynek rozebrano, aby w jego miejscu wznieść jego „nową wersję Rotundy".

Rotunda w Warszawie
Rotunda w Warszawie

Bryła budynku zbudowana na nowo

Konkurs architektoniczny na „nowe wcielenie” Rotundy wygrała krakowska pracownia Gowin&Siuta. Zarówno organizatorzy konkursu, jak architekci zapewniali, że w miejscu Rotundy powstanie jej kopia, że gmach zachowa swoją oryginalną bryłę i unikalny charakter, że uszanowana zostanie przeszłość tego obiektu, tak lubianego i rozpoznawalnego.

Rotunda w Warszawie
Rotunda w Warszawie

Od 2 grudnia Rotunda znów jest otwarta. Poziomy -1 i 0 zajął oddział banku, na pierwszej kondygnacji powstała ogólnodostępna przestrzeń z kawiarnią. Inwestor zapewnia, że będą tu organizowane różne wydarzenia – na razie jednak ich program jest nieznany. Właściciel budynku wraz z autorami projektu architektonicznego podają różne dane na temat nowego obiektu: konstrukcja stalowa nowej Rotundy waży 500 ton, a złożyły się na nią: 21-tonowy słup o wysokości ponad 13,5 m, 13 podziemnych słupów o wysokości 3,5-4 m oraz 48 słupów naziemnych, każdy wysoki na 11-13 m. Podwójna fasada ze szkła laminowanego zapewnia izolację termiczną oraz akustyczną, a średnia waga metra kwadratowego użytego tu szkła – to 100 kg. Obok Rotundy powstało maleńkie patio – umieszczone poniżej poziomu chodnika z amfiteatralnymi schodami i zielonymi ścianami. I znów inwestor podaje liczby: w całej Rotundzie jest prawie 17 tysięcy roślin, z czego 11,5 tysiąca pojawia się na ścianach patio, 5,5 tysiąca umieszczono wewnątrz budynku.

Rotunda w Warszawie
Rotunda w Warszawie

Oceń jakość projektu architektonicznego

Czy nowa Rotunda godnie zastąpiła starą? Raczej nie. Nowy obiekt ma toporną, płaską sylwetkę, całkowicie pozbawioną finezji projektu Jerzego Jakubowicza z 1966 roku. Powtórzenie charakterystycznego rysunku linii dachu – to za mało, aby można było uznać, że nowa bryła jest wyrazem szacunku dla swojej poprzedniczki. Architektom nie udało się ani zachować jakości prawdziwej Rotundy, ani wnieść coś od siebie do nowej bryły. Wnętrze zaś nowego obiektu – to typowa dla współczesnej architektury czysto komercyjna przestrzeń, całkowicie pozbawiona indywidualności, przypominająca każdą inną nowo powstałą placówkę bankową. Warszawa zyskała może nowoczesny oddział banku, straciła jednak jedną ze swoich prawdziwych i od dawna wpisanych w krajobraz ikon.

Rotunda w Warszawie

Rotunda - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Warszawa, Rondo Dmowskiego

Inwestor: bank PKO BP
Projektanci: Gowin&Siuta
Wykonawca: NDI
Powierzchnia użytkowa: 3000m2
Projekt: 2013 (konkurs architektoniczny)
Realizacja: 2019
Koszt inwestycji: 15,5 mln zł

Autorka tekstu: Anna Cymer


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera