Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Eko architektura? Poznaj 5 ekologicznych trendów w budownictwie

 

Czas czytania: ~3 min


Ziemia, to o jej potrzebach powinno się myśleć tworząc nowe budynki. Wygoda użytkowników i dbałość o ich dobro może iść w parze z troską o stan naszej planety. Takie połączenie potrzeb wyraźnie napędza innowacyjność, pobudza wyobraźnię twórców, pozwala kreować nowe, rewolucyjne rozwiązania. Zaczynają się one już zadamawiać w naszych biurach, mieszkaniach, restauracjach, przedszkolach czy urzędach.

 

trendy w budownictwie 2020

W 2020 roku najpopularniejszym trendem w architekturze będzie ekologia. Powodem są nie tylko zaostrzające się przepisy dotyczące energooszczędności budynków (od stycznia 2021 roku wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP nie będzie mógł przekraczać 70 kWh/m²/rok), ale rzeczywiste potrzeby. W zdrowym, przyjaznym naturze otoczeniu ludziom żyje się lepiej. Stąd coraz odważniejsze pomysły związane z eko budownictwem. Oto kierunki, w których w 2020 roku będzie rozwijać się architektura.

 

1. Budowanie z gotowych elementów

Budynki prefabrykowane, szkieletowe i modułowe cieszą się coraz większą popularnością. Są tanie w stworzeniu, mają lekkie konstrukcje, dzięki zadbaniu o szczelność struktury i montażowi wentylacji mechanicznej z rekuperacją mogą osiągnąć standard pasywny, zużywając na ogrzewanie mniej niż 15 kWh/m² rok. O coraz większym zainteresowaniu budownictwem prefabrykowanym, decyduje też fakt, że z zewnątrz można nadać takim obiektom dowolną formę, dopasowując je do własnego gustu. Tworzenie budynków z gotowych elementów pozwala ominąć też etap pracy w chaosie budowy i kolejny, równie nieprzyjemny – sprzątania posesji.

 

2. Internet rzeczy w służbie człowiekowi i naturze

Rozwój technologii sprawia, że nie tylko żyjemy w obiektach, ale też zaczynamy z nimi współpracować – dla naszej wygody i z troską o środowisko. Zgromadzone w naszym telefonie aplikacje pozwalają nam sterować różnymi systemami w budynku nawet, gdy znajdujemy się poza nim. Na przykład możemy zgasić światło lub wyłączyć ogrzewanie, jeśli zapomnieliśmy to zrobić przed wyjściem albo zamknąć okna, kiedy rozpęta się burza. Automatyzacja otwiera przed nami nowe sposoby na oszczędzanie energii.

 

3. Biophilia

Rośliny, które oczyszczają powietrze, uspokajają, są miłe dla oczu, zajmują we wnętrzach nowe terytoria. Zgodnie z najnowszym trendem im więcej ich znajduje się w domu, tym lepiej. Tymczasem sama architektura próbuje połączyć ludzi z naturą. Dzieje się to na przykład poprzez zapewnienie we wnętrzach maksymalnego dostępu do światła słonecznego. Sprzyja to unormowaniu cyklu dobowego, a w konsekwencji dodaje energii, poprawia zdolności umysłowe i samopoczucie.

 

4. Recykling

Moda zatacza koła, choć nigdy nie wraca do punktu, z którego startowała. Na przykład dawne fabryki, na fali mody na industrializm, przeistaczają się obecnie w kultowe lofty z przestronnymi wnętrzami otoczonymi ścianami z cegieł. Meble, które były modne kilkadziesiąt lat temu po małym liftingu potrafią stać się największymi ozdobami współczesnych mieszkań. Recykling coraz odważniej wspierają już niektóre firmy, w tym także duże sieci. Wykorzystuje się go również przy produkcji najwyższej jakości materiałów budowlanych.

 

5. Zdrowie przede wszystkim

Koncepcja w założeniu bardzo prosta, aczkolwiek kiedyś nieosiągalna. Od konstrukcji po wyposażenie - cały budynek ma sprzyjać zdrowiu człowieka i dbać o najwyższy poziom komfortu wszystkich jego zmysłów. Czyste, odpowiednio nawilżone powietrze, jak najlepsza akustyka, separacja od uciążliwych dźwięków, zapewnienie właściwej dawki światła oraz widoku na zewnątrz.

 

Źródło: PREFAB, Saint-Gobain


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura, Ekologia

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera