Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dwudziestolecie w Twoim powiecie - wystawa dla miłośników architektury

 

Czas czytania: ~1 min


Od 18 grudnia 2019 r. w Przejściu podziemny pod rondem 40-latka w Warszawie (lokal 18 (skrzyżowanie Al. Jerozolimskie / Chałubińskiego)) można oglądać wystawę pt. Dwudziestolecie w Twoim powiecie, którą dokumentuje i podsumowuje szereg różnorodnych działań, zorientowanych na lokalną specyfikę, jakie przez ostatnie miesiące zrealizowali kuratorzy w poszczególnych powiatach. Ma to być zachęta dla miłośników architektury innych regionów oraz inspiracja do wielu podróży po mniej znanych zakątkach Polski. Wystawę można oglądać do 19 stycznia 2020 r.

 

Wystawa Dwudziestolecie w Twoim powiecie

Nieco ponad sto lat temu, w odrodzonej Polsce, rozpoczęły się procesy, których celem było zbudowanie nowoczesnego państwa. Obejmowały one szereg działań, w tym budowę systemu gospodarczego opartego o nowoczesny przemysł, upowszechnienie dostępu do edukacji i podnoszenie jej poziomu czy też poprawianie warunków bytowych obywateli. Do dziś świadectwem tego ogólnokrajowego wysiłku inwestycyjnego jest między innymi niezwykła architektura, o której wartości i rosnącej popularności świadczą przedsięwzięcia takie jak: Krakowski Szlak Modernizmu, Modernizm gdyński i Katowicka Moderna | Katowice Modernist Architecture 1927—39.

 

W projekcie NIAiU, którego pełna nazwa brzmi: „Infrastruktura Niepodległości: Architektura polskich powiatowych projektów modernizacyjnych”, organizatorzy postanowili zejść z utartych szlaków i przyjrzeć się dziedzictwu tego okresu z innej perspektywy. Z międzywojennych województw pozostających w obecnych granicach Polski wybrali dziewięć powiatów zlokalizowanych w różnych regionach kraju, by na przykładzie „małych ojczyzn” zobaczyć jakie przestrzenne efekty przyniosły ówczesne reformy oraz inwestycje publiczne i prywatne.

 

Zaproszeni do projektu entuzjaści pokazali niezwykłą architekturę, ale także zwrócili uwagę na osiedla wykonane według typowych projektów, szkoły i dworce oraz ważne przedsięwzięcia związane z transportem, wodociągami i elektryfikacją. Następnie wspólnie zastanawiali się co można zrobić, aby podzielić się tą pasją; w jaki sposób rozbudzić zainteresowanie lokalnym dziedzictwem architektonicznym? Tak powstała wystawa Dwudziestolecie w Twoim powiecie.

 

Źródło: facebook.com/events/426013151687597/


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wystawa Prac, Wystawa Architektury

Planetarium Śląskie powiększone
Planetarium Śląskie powiększone

Budynek Planetarium Śląskiego, znajdującego się na terenie Parku Śląskiego został zbudowany w latach ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera