Konferencja "Zielona i błękitna infrastruktura w architekturze" - IV edycja
Data dodania: 06.06.2025 Czas czytania: ~ 10 min
Państwa głos został zapisany. Głosować można raz na 24 godzinny na jeden obiekt z wybranej kategorii.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera
Data dodania: 06.06.2025 Czas czytania: ~ 10 min
Wiele polskich miast już od lat wdraża rozwiązania z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktury poprawiając w ten sposób absorpcję wody, zmniejszając efekt miejskiej wyspy ciepła czy też przygotowując się na gwałtowne zjawiska atmosferyczne, które w coraz większym stopniu zawitały także pod nasze szerokości geograficzne. Pojawią się przy tym także pytania architektoniczne o definicje parku oraz placu, proporcje i rolę zieleni w mieście oraz warunki oraz koszty jej długotrwałego utrzymania.
Tegoroczna edycja naszej cyklicznej konferencji będzie więc nosiła podtytuł: Między placem a parkiem. Wielka debetonoza polskich miast. Zapraszamy 11 czerwca na Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, ul. Bolesława Prusa 53/55 Sala 233 II Piętro. Wstęp bezpłatny, wystarczy się zarejestrować.
Współorganizatorzy konferencji: Wydzial Architektury Politechniki Wrocławskiej, SARP Oddział Wrocław.
Prowadzenie: architekt krajobrazu Monika Pec-Święcicka, Miejski Architekt Krajobrazu Wrocławia, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni MIejskiej we Wrocławiu.
Monika Pec-Święcicka jest Inspektorem Nadzoru Terenów Zieleni, Certyfikowanym Inspektorem Drzew. Wiedzę zdobywała na uczelniach wyższych we Wrocławiu, Brnie, Walencji, Berlinie i Londynie, a praktykę w biurach projektowych w Hamburgu, Walencji i rodzinnym Wrocławiu.Zawód architekta krajobrazu wykonywała jako projektant, społecznik, naukowiec, wykładowca, zarządca terenów zieleni i urzędnik. W zawodzie tym najbardziej docenia jego interdyscyplinarność.
W obliczu zmian klimatycznych, rosnących oczekiwań mieszkańców oraz nowych wyzwań urbanistycznych, projektowanie przestrzeni prywatnych i publicznych będzie wymagało kompleksowego podejścia.
Podczas wystąpienia zaprezentujemy, w jaki sposób marki wienerberger, Semmelrock i Pipelife oferują spójne i zrównoważone rozwiązania, które umożliwią tworzenie przestrzeni estetycznych, funkcjonalnych i przyjaznych środowisku.
Nasze wystąpienie skoncentruje się na trzech kluczowych filarach:
- Zrównoważone nawierzchnie i mała architektura (Semmelrock),
- Systemy gospodarowania wodami opadowymi i retencji (Pipelife),
- Naturalne materiały o wysokiej trwałości i walorach estetycznych (wienerberger).
Na podstawie konkretnych przykładów wdrożeń oraz analizy obecnych problemów w przestrzeniach prywatnych, miejskich i osiedlowych pokażemy, jak nowoczesne materiały i technologie mogą w przyszłości skutecznie odpowiadać na potrzeby zarówno użytkowników, jak i środowiska.
Prowadzenie: Gabriela Zdeb – Architekt Krajobrazu Semmelrock Sp. z o.o.
Gabriela Zdeb to absolwentka architektury krajobrazu, od lat związana z branżą projektowania przestrzeni publicznych i prywatnych. W Semmelrock Sp. z o.o. zajmuje się przede wszystkim projektowaniem nawierzchni, koordynacją i rozwojem usługi projektowej, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów zrównoważonego kształtowania przestrzeni. W swojej pracy łączy wiedzę techniczną z wrażliwością na estetykę i potrzeby środowiskowe. Specjalizuje się w kreowaniu przestrzeni przyjaznych człowiekowi, które odpowiadają na wyzwania współczesnych miast, takie jak zmiany klimatyczne, potrzeba retencji wody czy zwiększenie komfortu życia mieszkańców. Aktywnie uczestniczy w projektach edukacyjnych i branżowych, promując ideę świadomego kształtowania przestrzeni
Zieleń – co widać na wielu historycznych przykładach – podobnie jak architektura może być ważnym narzędziem definiowania przestrzeni miejskiej. W prezentacji pojawią się fascynacje urządzoną i nieurządzoną zielenią, projekty, które takiej zieleni dotyczą i przemyślenia wokół roli zieleni w mieście. Odpowiem też na pytanie, co przeszkadza w zazielenianiu przestrzeni miejskich. Omówię swój pogląd, że istnieje, a przynajmniej istnieć powinna, zasadnicza różnica między zazielenianiem ulic a zazielenianiem placów, w szczególności rynków.
Prowadzenie: arch. Roman Rutkowski, Roman Rutkowski Architekci
Roman Rutkowski – architekt, właściciel pracowni Roman Rutkowski Architekci, nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Pracownia, oprócz projektów kubaturowych współczesnych i zabytkowych (kilka obiektów na terenie Zamku Książ, Donżon Twierdzy Srebrna Góra – razem z pracownią festgrupa), w ostatnich latach wykonała wiele opracowań przebudowy zabytkowych przestrzeni publicznych na Dolnym Śląsku (plac Nowy Targ we Wrocławiu, ogrody na Zamku Książ, centrum Sokołowska k. Wałbrzycha) i w Wielkopolsce (rynki i deptaki w Kaliszu, Rawiczu, Sarnowie i Kościanie). W kilku przypadkach, po zmianie wytycznych konserwatorskich, zaprojektowała lub projektuje większe zazielenienie własnych, wykonanych wcześniej projektów.
O ile samo pozyskiwanie wody deszczowej wydaje się stosunkowo proste, to już jej zagospodarowanie wymaga oceny zasadności zastosowania bardziej złożonych i kosztownych rozwiązań technicznych. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę ze względu na możliwości techniki pompowej Wilo? Jakie czynniki decydują o wyborze rozwiązania i zakresie wykorzystania wody deszczowej w budynku?
Prowadzenie: Ireneusz Jeleń
Absolwent studiów o kierunku inżynieria środowiska i energetyki. Autor i współautor publikacji książkowych oraz prasowych w zakresie możliwości zastosowania wysokoefektywnych rozwiązań HVAC i OZE. Działalność zawodowa na początku związana była z projektowaniem instalacji HVAC, a następnie z szeroko pojętym marketingiem technicznym. Uczestnik projektów edukacyjnych w kraju i zagranicą jak m.in. „Szkoła Dobrej Energii I+II”. Znający z własnego doświadczenia korzyści wynikające z wykorzystania naturalnych zasobów takich jak ciepło natury czy woda deszczowa. Aktualnie związany z firmą Wilo Polska Sp. z o.o. czołowym na świecie producentem techniki pompowej.
Prowadzenie: dr inż. Wawrzyniec Zipser, dr inż. MIchał Ciesielski, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Katedra Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej
Prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis, Centrala
W miarę jak miasta konfrontują się z podwójną presją związaną z ociepleniem planety i szybkim wzrostem, woda ponownie stała się istotnym elementem projektowania -zarówno wyzwaniem, jak i zasobem. Ten wykład bada ewoluującą rolę zarządzania wodą w projektowaniu urbanistycznym przez pryzmat architektury, rysując powiązania między historycznymi precedensami a współczesnymi strategiami. Skupiając się na spuściźnie Aliny Scholtz, pionierki polskiej architektury krajobrazu, zbadamy, w jaki sposób retencja wody i modelowanie terenu historycznie kształtowały mikroklimat przestrzeni publicznej - i jak te podejścia mogą wpływać na dzisiejsze reakcje na miejskie upały i utratę różnorodności biologicznej. Prezentacja podkreśli często pomijaną ekologiczną i klimatyczną wydajność terenw podmokłych w kontekście środowisk miejskich, przedstawiając je nie tylko jako niedostępne zbiorniki wodne, ale także jako zasoby przestrzenne i kulturowe. Poprzez studia przypadków i krytyczną analizę, wykład zbada: integrację zbiorników wodnych i modelowanie terenu w tworzeniu mikroklimatów miejskich, odzyskiwanie terenów podmokłych, zarządzanie i politykę ochrony,ponowne wprowadzenie botaniki wodnej w celu zwiększenia bioróżnorodności miejskiej i dostępności słodkiej wody, symboliczną i funkcjonalną reprezentację wody we współczesnych planach zagospodarowania przestrzennego.
Centrala tworzy projekty oparte na badaniu relacji między architekturą a procesami naturalnymi. Dla nich architektura jest przepływem, a nie tylko statyczną formą; a grawitacja, cyrkulacja wody, a także zjawiska atmosferyczne i astronomiczne są jej elementami składowymi. CENTRALA postrzega architekturę, która łączy intymną, ludzką skalę ze skalą planety, jako sposób na dostrojenie architektury do rytmu otaczającego nas świata, wzmocnienie poczucia związku z naturą, otwarcie nas na doświadczanie jej zanikających cykli i zwrócenie uwagi na związek między mikro-wydarzeniami a zmianami zachodzącymi w skali Ziemi
Ulice tworzą złożone systemy, spełniające różne funkcje w mieście. Mają znaczenie nie tylko dla przejeżdżających nimi, ale także dla przechodniów, mieszkańców i przyrody. W naszej codzienności, mają potencjał aby stanowić miejsce, gdzie odbywają się zróżnicowane scenariusze: przed wejściem do bramy, pod drzewem, na chodniku, na ławce, tarasie, przed sklepem, w kawiarni, na balkonie…
Obecnie wrocławskie ulice wciąż są bardziej korytarzami komunikacyjnymi niż miejscami o roli kulturotwórczej, sprzyjającymi społecznej integracji i zapewniającymi względnie higieniczne warunki życia w mieście, wśród zieleni, w ciszy i bez nadmiernego stresu. Ulice reprezentują to, jakim jesteśmy społeczeństwem…
Parkowaniem* kiedyś nazywano sadzenie drzew wzdłuż ulic, potem miejsca te zajęły samochody. Chcemy choć częściowo odzyskać tę przestrzeń, zbalansować ją, spowolnić, zaparkować – dosłownie i w przenośni. Jak zmieniać ulice i parkować* je na nowo- zaprezentujemy na przykładzie znanych, wrocławskich ulic.
Prowadzenie: Aleksandra Galant, Aleksandra Sośnierz oraz Radosława Suchowiecka.
Jesteśmy zespołem studentów z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Łączy nas wspólne zainteresowanie miastem jako żywym organizmem, w którym architektura przenika się z codziennością, społecznymi relacjami i środowiskiem naturalnym.
Ogrody Anny to nowoczesna przestrzeń miejska, powstała na terenie dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera w Łodzi. Stały się one integralną częścią projektu Fuzja Łódź, większego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego, które ma na celu przywrócenie zdegradowanym obszarom nowej funkcji, zachowując jednocześnie ich historyczny charakter. Autorami koncepcji przekształcenia poprzemysłowych terenów w funkcjonalne Ogrody Anny są architekci z pracowni Medusa Group, którzy stworzyli otwarte miejsce sprzyjające integracji mieszkańców. Przestrzeń swoją nazwę otrzymała na cześć żony Karola Scheiblera i pasjonatki ogrodnictwa - Anny, która przez lata po śmierci męża kierowała zakładami włókienniczymi.
Projekt Ogrodów Anny wpisuje się w trend tworzenia biologicznie czynnych przestrzeni miejskich, które nie tylko pełnią funkcję estetyczną, ale także wspierają naturalne procesy ekologiczne. Odejście od konwencjonalnych rozwiązań w zakresie nawierzchni i nasadzeń roślinnych pozwala lepiej zarządzać wodami opadowymi oraz poprawia mikroklimat tego fragmentu miasta.
Realizacja zostasła wyróżniona w wileu konkursach poświęconych zagospodarowaniu przestrzeni publicznych, między innymi na festiwalu MIPIM w Cannes w kategorii Best Urban Regeneration Project oraz Special Jury Award czy w Plebiscycie Polski Krajobraz 2024 organizowanym przez Grupę Sztuka Architektury za najlepszą przestrzeń publiczną w głosowaniu jury..
Prowadzenie: arch. Przemo Łukasik, Medusa Group
Przemo Łukasik urodził się w Chorzowie w 1970 roku. Ukończył wydział architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował również w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji. Po studiach pracował w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie oraz paryskich biurach Jean Nouvel Architecture i Odile Decq / Benoit Cornette.
W 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną Medusa Group. Przez rok wykładał w Ecole Speciale d’Architecture w Paryżu.
Prywatnie mocno związany ze sportem – uprawia triathlon, angażuje się również społecznie na Śląsku.
arch. Przemo Łukasik otrzymał w 2024 roku Honorową Nagrodę SARP. za całokształt działalności.
Idee i technologie w architekturze to cykl spotkań, których zadaniem jest dyskusja nad najważniejszymi ideowymi, materiałowymi oraz technologicznymi trendami we współczesnej architekturze. Składają się z prezentacji poświęconych teoretycznym konceptom projektowym oraz wykładów dotyczących towarzyszącym im technologiom rynkowym.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Projekt Szkoły Podstawowej nr 17 w Rudzie Śląskiej to przykład architektury, która nie tylko odpowia ...
Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt modernizacji znanego w Warszawie łyżwiarskiego Ośrodka Stegny. ...
30 czerwca 2025 roku w siedzibie Muzeum Nowej Huty odbyło się uroczyste podpisanie umowy na moderniz ...
Zapraszamy na wersję online n...
22 maja 2025 roku odbyła się p...
Nowoczesna architektura, sztuk...
Wiele polskich miast już od la...
ZOBACZ WSZYSTKIEStrona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia realizacji usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce...
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz