Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Galeria Wroclavia – nowoczesny budynek od IMB Asymetria

 

Czas czytania: ~4 min


Pracownia architektoniczna IMB Asymetria jest autorem budynku Galerii Wroclavia, eleganckiego kompleksu handlowo-biurowego. Masywne i nieregularne kształty obiektu w połączeniu z aluminiowymi akcentami są świetnym tłem dla zabudowy centralnego Wrocławia, jak również częstym miejscem spotkań mieszkańców miasta.

 

Galeria Wroclavia

Galeria Wroclavia to nic innego jak nowoczesna architektura, przeszklone wejścia i dachy, naturalne formy i materiały, iluminowane trójwymiarowe elewacje oraz królestwo zieleni w formie całorocznego ogrodu.

 

Budynek zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej Wrocław Główny i zintegrowany ze znajdującym się w podziemiach galerii głównym dworcem autobusowym na terenach dzielnicy Krzyki przy ulicy Suchej, Dyrekcyjnej i Borowskiej.

 

Budowa gmachu rozpoczęła się w czwartym kwartale 2014, a zakończyła w październiku 2017 roku. Powierzchnia użytkowa tego trzykondygnacyjnego obiektu budowlanego sięga 71 tys. m2, z czego największą część zajmuje powierzchnia handlowa - 64 tys. m2, mieści się na niej 200 sklepów, mniej powierzchnia biurowa - 7 tys. m2. Obiekt pod jednym dachem skupia mnóstwo sklepów, restauracji, kawiarni, punktów usługowych, a także kompleks kinowy, całodobowy klub fitness czy salę zabaw dla dzieci. Wroclavia to przykład doskonałego połączenia funkcji komercyjnych i publicznych, zrealizowanego jednocześnie z architektonicznym rozmachem i dbałością zarówno o komfort użytkowników, jak i o środowisko naturalne.

Galeria Wroclavia

Naturalne oświetlenie. Najlepsze!

Unikalna i przyjazna atmosfera Wroclavii to zasługa naturalnego światła, wpadającego przez 10 świetlików dachowych, wykonanych w systemie ALUPROF MB-SR60N DACHY. Zastosowano w nim profile aluminiowe o szerokości 60 mm i wysokiej wytrzymałości. Szczelność systemu zapewnia płaszczowa uszczelka EPDM. Jej połączenia, podobnie jak uszczelnienie szyb, wykonano za pomocą fugi silikonowej – tłumaczy Bożena Ryszka, Dyrektor Marketingu w ALUPROF S.A.

 

Zbiór listew do szklenia zastosowanych w systemie ALUPROF MB-SR60N DACHY ułatwił wykonanie połączeń o kątach i w zakresie od 0 do 20 stopni i zastosowanie szyb o różnych kształtach np. trapezowych i trójkątnych. – Dzięki temu możliwe było uzyskanie dużej dowolności w zakresie kształtowania konstrukcji tej bryły – dodaje Bożena Ryszka. W Galerii Wroclavia wykonane w tym systemie dachy stanowią w sumie ok. 3 tys. m2 przeszkleń.

 

Duże przeszklenia pionowe, okna, drzwi oraz transparentne przegrody przeciwpożarowe budynku to także konstrukcje, w których znalazły zastosowanie systemy ALUPROF: ściana słupowo-ryglowa MB-SR50N, system okienno-drzwiowy MB-86, ścianki i drzwi wewnętrzne MB-45 a także przegrody przeciwpożarowe MB-78EI oraz MB-118EI.

Galeria Wroclavia

Ekologia z certyfikatem

Ogromna powierzchnia centrum obejmuje nie tylko funkcje typowo handlowe, usługowe i rozrywkowe, bowiem znajdują się tu także miejsca relaksu, zieleń, ogrody i fontanna. Zielone tarasy Wroclavii mają łączną powierzchnię ponad 4 tys. m2 i zajmują przestrzeń większą niż połowa piłkarskiego boiska. Duża część elewacji Wroclavii przy ul. Joannitów ma formę całorocznej zielonej ściany. We wnętrzach obiektu znajduje się także naturalna, żywa zieleń umilająca odwiedzającym wizytę w galerii.

 

Już na etapie projektowo-budowlanym część handlowa Wroclavii uzyskała certyfikat BREEAM w stopniu Excellent, osiągając 81,3 proc. punktów, co jest jak do tej pory najwyższym w całej Europie rezultatem dla centrum handlowego w budowie. W ramach certyfikacji BREEAM wykonano kompleksowe analizy i prognozy dotyczące kilkudziesięciu obszarów oddziaływania budynku na ludzi i środowisko, zużycia energii i wody oraz ich monitoringu, emisji dwutlenku węgla, zarządzania odpadami, dostępu do transportu publicznego, a także zrównoważonego zarządzania całym budynkiem. Podczas budowy Galerii Wrocłavii zastosowano m.in. specjalnie zaprojektowany detektor wycieków, który pozwolił na monitorowanie zużycia wody, czujniki ruchu regulujące natężenie światła oraz urządzenia pozwalające na redukcję CO². Dbałość o środowisko naturalne ma jednak w tym obiekcie jeszcze jeden wymiar: w planach inwestora jest zamontowanie na dachu centrum uli dla pszczół, aby te mogły zapylać rośliny kwitnące w okolicach Wroclavii, a przy okazji wytwarzać miód.

 

Galeria Wroclavia dzięki innowacyjnej konstrukcji, wyjątkowej ofercie handlowej, wysokiej jakości obsługi i standardu wykończenia oraz wielu rozwiązaniom proekologicznym jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miasta i całego Dolnego Śląska. Jest przy tym obiektem sprawiającym doskonałe wrażenie i to nie tylko z perspektywy jego użytkowników, ale przede wszystkim miłośników architektury nowoczesnej.

 

Źródło: Aluprof


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Oświetlenie, Technologie, Okna

Architektura dla kultury ludowej
Architektura dla kultury ludowej

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu – to nowa placówka kultury, powołana przez samorzą ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera