Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowoczesne mieszkania w różnych stylach architektonicznych i wnętrzarskich

 

Czas czytania: ~7 min


Nowoczesne mieszkania to hasło, które w branży architektonicznej pojawia się od wielu sezonów. Modne wnętrza mieszkań cieszą się coraz większą popularnością. Jednak co to wszystko oznacza? Jak nowocześnie urządzić mieszkanie, by było komfortowe dla domowników i gości oraz cieszyło oko przez długi czas? To pytanie nurtuje wszystkich, którzy remontują własne cztery kąty, niezależnie od metrażu lokum. Czym jest nowoczesne wnętrze? W jaki sposób rozsądnie się inspirować, aranżując własne „M” w nowoczesnym stylu? Zapraszamy do lektury.

 

Nowoczesne mieszkanie

1. Co to właściwie oznacza, że mieszkanie jest nowoczesne? Jak definiujemy nowoczesność w stylach architektonicznych i wnętrzarskich?

Mieszkanie w stylu nowoczesnym to marzenie wielu osób, które nawet nie zdają sobie sprawę, jak długie tradycje posiada ta koncepcja. Koncepcja nowoczesności w aranżacji wnętrz i architekturze ma korzenie w ubiegłym stuleciu. Nurt modernizmu zrodził się w latach dwudziestych i choć laikowi trudno w to uwierzyć, wiele projektów budynków oraz designerskich mebli pochodzących z okresu od stu do około pięćdziesięciu lat temu, nawet dziś prezentuje się nowocześnie, ponadczasowo i funkcjonalnie. Kluczem jest odpowiednie wyważenie proporcji, uciekanie się do neutralnej palety barw, spójność wzornicza oraz elegancja prostych, geometrycznych form. Ważne, by wykorzystać daną przestrzeń do maksimum, pozbawiając ją zbędnych ozdób. Nowoczesność we wnętrzu mieszkalnym lubi się z prostotą i wyważoną funkcjonalnością.

 

2. Nowoczesne mieszkanie i dom - czym powinny się cechować?

Wiele osób zastanawia się, jak nowocześnie urządzić małe mieszkanie, a wbrew pozorom jest to prostsze, niż się wydaje. Jeśli chodzi o aranżację przestrzeni, styl nowoczesny charakteryzuje się przewagą dużych powierzchni użytkowych (jest to możliwe nawet przy skromnym metrażu mieszkań) oraz wpuszczeniu jak największej ilości światła do wnętrz. Często łączymy dwa pokrewne, sąsiadujące ze sobą pomieszczenia, rezygnując z części ścian. I tak powstaje kuchnia z naturalnym "przedłużeniem" w postaci jadalni czy przedpokój z płynnym przejściem do salonu, a nawet sypialnia łączona z... łazienką. Kolejnym charakterystycznym elementem stylu są sporej wielkości okna; jeżeli można sobie na to pozwolić (np przy budowie domu lub we współczesnych blokach mieszkalnych) zajmują one praktycznie całą powierzchnię ściany. Użytkownicy domów i mieszkań cenią optymalne rozplanowanie powierzchni lokalu - każdy mebel powinien znaleźć się w optymalnym dla niego miejscu, tak by można było wygodnie korzystać z danej przestrzeni.

Nowoczesne mieszkanie

Mieszkanie w stylu nowoczesnym – tylko prostota i minimalizm?

Prostota, jaką definiują nowoczesne wnętrza mieszkań, przejawia się w braku nadprogramowych ozdobników oraz w stonowanej gamie kolorów: biel, czerń, kremowy, granaty, szarości i beże. Proste, niekiedy wręcz surowe wzornictwo wykończeń zostaje ocieplone i oswojone detalami oraz dodatkami. To właśnie takie z pozoru błahe i drobne elementy nadają mieszkaniu ostateczny charakter, wiele mówiąc o upodobaniach domowników.

 

Minimalizm we wnętrzach ma wielu zwolenników - jest ponadczasowy. Funkcjonalna przestrzeń w stonowanych, neutralnych kolorach i piękne oraz jednocześnie praktyczne elementy wyposażenia wnętrz są od dobrych kilku lat na topie, jeśli mówimy o urządzeniu mieszkania w nowoczesnym stylu. Minimaliści chcą mieć do dyspozycji jak najwięcej wolnej przestrzeni: przy odpowiednim rozplanowaniu pomieszczeń oraz zastosowaniu właściwej aranżacji wnętrza, nawet kawalerka czy M2 mogą wydawać się o wiele bardziej przestronne, niż są w rzeczywistości.

 

Nowoczesność ma wiele wspólnego z ekologią, trwałością i ponadczasowością. Jeśli meble, to najlepiej z litego drewna, podobnie jest z podłogami oraz tarasami w przypadku domów. Wyjątkowo dobrze prezentują się kamienne parapety, schody i zewnętrzne elewacje, a także ciekawe akcenty we wnętrzu, np w postaci ściany z surowego kamienia lub cegły. Użycie naturalnych materiałów, takich jak drewno i  kamień w aranżacji przestrzeni nadaje wnętrzom duszę i sprawia, że nabierają szlachetnego sznytu oraz prezentują się bardziej bogato.

 

3. Jakie style wnętrzarskie zaliczamy do nowoczesnych?

Nowoczesne mieszkanie w bloku czy dom w stylu nowoczesnym to szeroki temat. Czasem wystarczą jedynie interesujące nowoczesne dodatki wnętrzarskie, by cała przestrzeń zyskała nowego charakteru. Istnieje jednak kilka stylów wnętrzarskich, które bez dwóch zdań zaliczane są do stylów mieszkań nowoczesnych. Poznajmy je!

3.1 Styl skandynawski

Nowoczesne mieszkanie

Oryginalne współczesne wnętrza w zimnych skandynawskich krajach wyróżniają się otwartymi przestrzeniami oraz zastosowaniem naturalnych materiałów zarówno w elementach wykończenia, meblach i przedmiotach użytkowych, jak i we wnętrzarskich dodatkach. Wszystko to ma jeden wspólny mianownik - prostota. elementy wyposażenia wnętrz, takie jak meble w stylu skandynawskim - wykonane z drewna, wełniane koce i narzuty na fotelach i łózkach, nadają wrażenie ciepła i przytulności. Pomimo białych lub szarawych ścian każdy domownik, jak i gość, będą chętnie przebywać w gustownie urządzonej przestrzeni. Styl skandynawski to współcześnie chyba najbardziej popularny i powszechny styl promowany i  wykorzystywany przez wiele sklepów wnętrzarskich.

 

3.2 Styl loftowy

Nowoczesne mieszkanie

Pierwotnie loftami nazywano przestrzenie mieszkalne adaptowane z opuszczonych fabryk i magazynów. Wyróżnikami tego stylu są przede wszystkim surowe wykończenia ścian (naturalne cegły, beton architektoniczny, itp.), duże przestrzenie, czy też wysoko umieszczone sufity z wiszącymi lampami. Młodzi ludzie, osiedlający się w post-industrialnych wnętrzach, zazwyczaj nie dysponowali większymi budżetami na zarówno na adaptację wnętrz, jak i na elementy wyposażenia. Modne dzisiaj minimalizm, zero-waste i użytkowy recykling były niejako wymuszone. Dla odmiany dziś żyrandole zrobione z giętego drutu i samych żarówek oraz meble ze starych palet i skrzynek, jako objawienie współczesnego designu, potrafią osiągać zawrotne ceny. Styl loftowy to zatem również bardzo ciekawe rozwiązanie dla pragnących unowocześnić wnętrze swoich mieszkań.

 

3.3 Styl eklektyczny

Nowoczesne mieszkanie

Eklektyzm we wnętrzu bazuje na harmonijnym łączeniu różnych trendów i stylów. To taki misz-masz, jednak gdyby przyjrzeć się bliżej wszystkim aranżacyjnym inspiracjom, jest on bardzo przemyślany. Meble z epoki PRL, a nawet dużo starsze, można umiejętnie skomponować z wyposażeniem i dodatkami ze współczesnych sieciówek. nowoczesne wyposażenie kuchni może całkiem interesująco współgrać z ręcznie malowanymi kafelkami, a nawet folkowymi talerzami zawieszonymi na ścianach, geometryczne wzory na posadzce - z tekstyliami z abstrakcyjnym printem w takich samych kolorach. To tylko kilka z naprawdę licznych przykładów, które można spotkać w portfolio architektów wnętrz., gdy inspirują nas hasła takie jak mieszkanie w stylu eklektycznym czy trend fusion (eklektyzm) we wnętrzach.

 

4. Jak unowocześnić mieszkanie w bloku lub wnętrze domu? Porady i wskazówki dla remontujących

Powyżej opisane style i trendy możemy wdrożyć zarówno podczas generalnych
remontów, jak i wt trakcie dość drobnych wnętrzarskich przeróbek. Niejednokrotnie mieszkanie można całkowicie odmienić wyłącznie za pomocą nowoczesnych dodatków wnętrzarskich. W
przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, szczególnie mieszkań w
kamienicach lub tzw. starym budownictwie, łatwo wprowadzić styl loftowy lub
eklektyzm we wnętrzu. Wysoko położone sufity oraz staroświeckie piece
kaflowe przy odpowiedniej aranżacji mogą stać się ogromnym atutem, na który
absolutnie każdy zwróci uwagę. Jeżeli możemy wprowadzić odważne zmiany,
nie bójmy się tego - wyważony dynamizm jest jak najbardziej pożądany. Przede
wszystkim wyburzmy zbędne ściany i połóżmy na całej przestrzeni spójną
wizualnie podłogę. Jeśli nie stać nas na parkiet, wybierzmy dobrej klasy panele.
Do nowoczesnych  łazienek nowoczesnych mieszkaniach w bloku czy domach, polecamy zaś trwałe płytki ceramiczne, które
imitują drewno - ich chropowata powierzchnia ma walory antypoślizgowe, co
zapewni nam bezpieczeństwo. Jedna ze ścian w kuchni, salonie czy łazience
może nabrać nowoczesnego sznytu poprzez pokrycie jej czerwonymi cegłami.
Ciekawie wyglądają też kafelki w formie podłużnych prostokątów - płytki zwane
popularnie metro dobrze prezentują się zarówno w kuchni, jadalni, jak i w
łazience.

Nowoczesne mieszkanie

Czy nowoczesne mieszkanie jest drogie do wykonania?

Myli się ten, kto twierdzi, że prostota i nowoczesność we wnętrzu wymagają rozbuchanego budżetu. Nowoczesne mieszkania w bloku wcale nie muszą drenować Twojego portfela. Nowoczesny wystrój loftowy, a konkretnie jego elementy nawiązujące do recyklingu, możemy wyczarować niskim kosztem, jeśli tylko dysponujemy odrobiną wolnego czasu. Internet jest pełen wskazówek, jak zrobić mobilny stolik kawowy, a nawet funkcjonalną ramę do łóżka z palet z odzysku, czy druciane abażury DIY. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na skorzystanie z usług dekoratora wnętrz, nie mówiąc już o architekcie, warto posurfować po sieci oraz poprzeglądać branżowe czasopisma w poszukiwaniu inspiracji. Do dzieła!

 

Artykuł sponsorowany


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowoczesne Mieszkanie, Aranżacja Mieszkania, Styl Wnętrza

Rytm na Kabatach
Rytm na Kabatach

Składający się z siedmiu połączonych ze sobą segmentów budynek mieszkalny Rytm projektu pracowni WWA ...

Kolumbarium w Radomiu. Kameralna przestrzeń pogrzebowa. Nowe realizacje.
Kolumbarium w Radomiu. Kameralna przestrzeń pogrzebowa. Nowe realizacje.

Jednym z największych i stale rosnących cmentarzy komunalnych jest ten w Radomiu. Wszystko niestety ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera