Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura przyszłości będzie z drewna?

 

Czas czytania: ~1 min


Sama produkcja betonu – to dziś 4-8 procent emisji dwutlenku węgla na świecie, a nowo powstające i już zbudowane budynki odpowiadają za prawie 40 proc. emisji dwutlenku węgla związanej z energią. Współczynniki te stale rosną, bo budynków i miast błyskawicznie przybywa. Nic więc dziwnego, że pojawiają się coraz to nowe pomysły, jak budownictwo uczynić mniej obciążającym dla środowiska.

 

architektura przyszłości

Drewniana architektura

Od co najmniej kilku lat mówi się o tym, że alternatywą dla koszmarnie szkodliwego dla planety  betonu jest drewno. Ten materiał zarówno w produkcji, jak obróbce jest bardziej przyjazny środowisku, co więcej, drewno raczej pochłania niż emituje CO2. A dziś już znamy gatunki drzew, które rosną szybko i które doskonale nadają się do budowy nawet bardzo dużych obiektów.

architektura przyszłości

Agence France-Presse (AFP) poinformowała niedawno, że francuski rząd ogłosił projekt ustawy, wg której od 2022 roku wszystkie nowe gmachy publiczne, budowane we Francji będą musiały być przynajmniej w połowie zbudowane z drewna lub innych biomateriałów. Uwzględnienie drewnianych elementów w konstrukcji i bryle architektonicznej ma znacząco obniżyć emisję dwutlenku węgla. Warto dodać, że we Francji duża część architektury mieszkaniowej powstaje jako inwestycje publiczne – a więc ich także będzie dotyczyło nowe prawo.

architektura przyszłości

Ekologiczna architektura

Ustawa ma związek z podjętym przez prezydenta Francji, Emanuela Macrona zobowiązaniem, aby do 2050 roku kraj ten stał się neutralny pod względem emisji CO2 i innych szkodliwych substancji. W budownictwie będzie się to wiązało z szerszym niż dotąd zastosowaniem drewna, ale i wielu innych podchodzący z natury materiałów – konopi czy słomy.

architektura przyszłości

Ważnym dowodem na to, że da się tak budować, mają być Letnie Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się w Paryżu w 2024 roku. Każdy nowo budowany na tę imprezę budynek niższy niż osiem pięter ma być wzniesiony z drewna.

 

Źródło informacji: dezeen.com
Źródło zdjęć: pixabay.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura, Projekt Architektoniczny, Architektura Zagraniczna

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera