Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mirosław Nizio zbuduje pomnik Bitwy Warszawskiej

 

Czas czytania: ~4 min


Mirosław Nizio ze swoją pracownią Nizio Design International Warszawa zdobył pierwszą nagrodę w wywołującym wiele emocji konkursie na projekt pomnika, mającego upamiętnić Bitwę Warszawską 1920 roku, osiemnastą najważniejszą bitwę w dziejach świata, o której mówi się, że zatrzymała inwazję Rosji Sowieckiej na Polskę i Zachód Europy.

 

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 od Nizio Design International
Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 od Nizio Design International

Mirosław Nizio, którego pracownia niedługo obchodzić będzie 20-lecie jest ekspertem w dziedzinie projektowania pomników (np. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów) czy muzealnych ekspozycji (np. wystawa główna w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin).

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 od Nizio Design International

Poznaj wyniki ważnego konkursu architektonicznego

Ten architekt i designer wygrał teraz konkurs na projekt pomnika, który stanie na Placu na Rozdrożu w Warszawie. W tym roku będziemy odchodzić setną rocznicę Bitwy Warszawskiej – jej upamiętnienie stało się ważnym tematem, także politycznym. Pomysłów na upamiętnienie tego ważnego wydarzenia historycznego było wiele, wywoływały one spory i kontrowersje. W końcu jednak władzom Warszawy i stronie rządowej udało się znaleźć kompromis: został ogłoszony konkurs na projekt pomnika, dla którego wybrano lokalizację na Placu na Rozdrożu. Nadesłano blisko 60 koncepcji, które oceniało jury w składzie: Marlena Happach, przewodnicząca Sądu, architekt, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, dr Adam Buława, sędzia, Wydział Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Maria Dydek, sędzia referent, architekt, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, dr Piotr Szpanowski, zastępca dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Agnieszka Gosik, sędzia, architekt, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, Renata Kaznowska, sędzia, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, dr Tomasz Konior, sędzia, architekt, prof. dr hab. Wiesław Koronowski, sędzia, Wydział Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Paweł Kurtyka, sędzia, architekt, Maciej Kuryłowicz, sędzia, architekt, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Ewa Malinowska-Grupińska, sędzia, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, Piotr Mazurek, sędzia, radny Rady m.st. Warszawy, Jarosław Sellin, sędzia, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Paulina Sikorska, sędzia,  wiceprezes Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich i członek Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, Adam Siwek, sędzia, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Instytut Pamięci Narodowej, dr Agata Szydłowska, sędzia, Wydział Wzornictwa, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wojciech Wagner, sędzia, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Piotr Walkowiak, sędzia, architekt, Zbigniew Wieloch, sędzia, architekt, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, Tomasz Żyłka, sędzia, radny Rady m.st. Warszawy.

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 od Nizio Design International

Związki rzeźby i architektury

Sąd konkursowy zdecydował się przyznać pierwszą nagrodę pomysłowi, jaki zgłosił Mirosław Nizio i jego pracownia Nizio Design International Warszawa. Nagrodzona praca ma formę skręconego obelisku założonego na planie kwadratu, zwieńczonego napisem „1920”. Pomnik ma stanąć w otoczeniu zieleni, jego częścią będzie także fontanna oraz elementy służące informacji na temat bitwy, jej uczestników i znaczenia historycznego. Jury konkursu było zgodne w swojej ocenie. Projekt nagrodzony I miejscem odpowiedział na oczekiwania co do roli upamiętniającej i edukacyjnej dzieła.

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 od Nizio Design International

Podczas ogłoszenia wyników uzasadnienie decyzji jury odczytała Marlena Happach, przewodnicząca sądu, architekt, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego: „Praca ta otrzymała pierwszą nagrodę w kwocie 50 000 zł brutto oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na  uszczegółowienie pracy konkursowej. Pracę uznano za najlepszą ze względu na wartości artystyczne i czytelność ideową symbolicznego przekazu. Zaproponowana forma upamiętnienia umiejętnie podkreśla cywilizacyjną a nie tylko militarną rolę bitwy warszawskiej. Wertykalny gnomon w połączeniu z koncentryczną formą platformy dla elementów wodnych dobrze wpisują się w kontekst placu, w którego gwiaździstej formie zaakcentowana jest jednocześnie osiowość. Prosta forma obelisku dzięki skręceniu zyskuje nowe możliwości interpretacji i oddaje powagę zwycięstwa. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce w panoramie miasta. Zakomponowana woda i zieleń tworzą przy tym przyjazną przestrzeń miejską, gdzie po prostu chce się chodzić. Koncepcja jest otwarta na nowe możliwości i uzupełnienia funkcji.”

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 od Nizio Design International

Drugą nagrodę w konkursie przyznano pracy Karola Badyny z Krakowa. Ponadto jury przyznało także dwa wyróżnienia pierwszego stopnia i dwa wyróżnienia honorowe. Wwyróżnienia I stopnia otrzymały prace: Marcina Kwietowicza i Konrada Żaglewskiego z Warszawy oraz Tomasza Birezowskiego, Piotra Dynowskiego i  Mateusza Trojanowskiego z Warszawy. Wyróżnienia honorowe trafiły do Autorskiej Pracowni Projektowej 2 arch. Barbara Getter i Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastyczna, artysta rzeźbiarz arch. Andrzej Getter, Kraków oraz do Pawła Nowickiego i Macieja Walczyna z Warszawy.

 

Konkursowe prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, która obędzie się w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak od 2 do 6 marca.

 

Dyskusja pokonkursowa odbędzie się we wtorek  3 marca, o godz. 18.00 w tym samym miejscu.

 

Źródło: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Hot

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera