Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kładka nad Wartą – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs architektoniczny na projekt kładki pieszo-rowerowej nad Wartą, pomiędzy ulicą Piastowską a os. Piastowskim w Poznaniu został ogłoszony jesienią ubiegłego roku. Jego celem było wybranie najciekawszej koncepcji mostu, który ma połączyć poznańskie dzielnice Rataje i Wilda, a także stać się uzupełnieniem rozbudowywanej i bardzo popularnej Wartostrady.

 

Projekt architektoniczny nad rzeką

Projekty architektoniczne kładek dla pieszych i rowerzystów powstają na całym świecie – to popularna forma, dzięki której nie tylko poprawia się jakość komunikacji, ale które stają się atrakcjami turystycznymi. Coraz częściej na tego typu realizacje ogłaszane są konkursy architektoniczne; w niektórych miastach cieszą się one taką popularnością, że powstają lub planowane są kolejne (zobacz projekt kładki); nietypowe kładki mogą się też pojawiać w zaskakujących miejscach (zobacz balkon ścieżkę).

 

Konkurs architektoniczny na projekt kładki nad Wartą zorganizowała spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. Jury otrzymało do oceny piętnaście projektów architektonicznych. Warto dodać, że zadaniem uczestników było nie tylko przedstawienie koncepcji samej kładki, ale też uwzględnienie jej funkcjonalnego połączenia z istniejącą i planowaną infrastrukturą w pobliżu oraz zagospodarowaniem terenu. Wśród wyzwań projektowych był choćby fakt, że oba brzegi Warty, które należało połączyć, znajdują się na innej wysokości.

 

Poznaj zwycięzców konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę w tym konkursie architektonicznym jury zdecydowało się przyznać pracy, nadesłanej przez poznańskie biuro Krzysztof Janus „ARCHIMEDIA” – Pracownia Architektoniczna – Architekci & Inżynierowie. W werdykcie napisano: „Praca poprzez ciekawy i przemyślany układ kompozycyjny załamania osi wpisuje się w kontekst urbanistyczny. Uwzględnia zarówno walory widokowe jak i przyrodnicze poprzez zachowanie w maksymalnym stopniu istniejącego drzewostanu. Zaproponowane miejsce odgięcia na zachodnim brzegu rz. Warty akcentuje fasadę budynku Miejskich Łazienek Rzecznych z ich widokową ekspozycją z poziomu kładki wraz z plażą Wilda i jej otoczeniem. Osiowy widok w kierunku wschodnim podkreślono kontynuacją geometrii strefy kładki pieszo-rowerowej z obowiązującego planu. Zaproponowano również intrygujące i lekkie rozwiązanie podpór spełniających funkcje komunikacji. Smukły i wstęgowy charakter architektoniczny kładki nawiązuje do rzeki co podkreśla atrakcyjność zaproponowanej koncepcji.” Długa na siedem metrów kładka ma być zbudowana z betonu i stali, a uzupełnić ją mają meble miejskie wykonane z drewna o podwyższonej odporności, a także energooszczędne oświetlenie.

 

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt kładki nad Wartą otrzymała pracownia UGO Hugon Kowalski, także z Poznania.

Trzecią nagrodę przyznano pracowni Dipl. Arch. ETH SIA Anna Jach ze Szwajcarii. Dwa wyróżnienia trafiły do biur: CIP Architects Engineers z Krakowa oraz Pracowni Architektonicznej 1997 z Poznania.

Źródło: pim.poznan.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

BBGK wygrywają konkurs architektoniczny w Warszawie
BBGK wygrywają konkurs architektoniczny w Warszawie

Ze względu na panującą na świecie pandemię i zakaz zebrań i spotkań ogłoszenie wyników konkursu arch ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

Webinarium Libet: Sezon 2020: czas start! Nowości w ofercie i wsparcie dla architektów krajobrazu
Webinarium Libet: Sezon 2020: czas start! Nowości w ofercie i wsparcie dla architektów krajobrazu

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera