Centrum Inicjatyw Kulturalnych – wyniki konkursu architektonicznego 2020 - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Inicjatyw Kulturalnych – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


19 marca 2020 roku ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na projekt Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie. Ze względu na ogłoszony stan zagrożenie epidemiologicznego uroczystość (podobnie jak wcześniej obrady jury) odbyła się w formie telekonferencji, bez udziału publiczności. Konkurs architektoniczny zorganizowany był przez Gminę Michałowice oraz Oddział Warszawski SARP.

 

Projekt architektoniczny w małej miejscowości

Kilka miesięcy temu opisywaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt kampusu edukacyjnego w gminie Michałów. Centrum Inicjatyw Kulturalnych ma być kolejną inwestycją w tej gminie, także stworzoną w oparciu o projekt konkursowy. Na konkurs dotyczący siedziby Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie nadesłano 52 projekty architektoniczne.

 

Sąd Konkursowy zdecydował się przyznać trzy nagrody oraz wyróżnienie honorowe. Jak zapisano w uzasadnieniu werdyktu: „Najwyżej oceniona została praca najlepiej spełniająca zarówno wymogi formalne regulaminu konkursu jak i merytoryczne dotyczące stworzenia unikatowego obiektu użyteczności publicznej, mającego być wiodącym elementem kreacji kultury w miejscowości Komorów. Ma on służyć mieszkańcom w tworzeniu i podtrzymywaniu więzi społecznych. Sąd konkursowy dokonał swojego wyboru biorąc pod uwagę nie tylko zalety funkcjonalne wybranej pracy, ale także proponowane rozwiązania pro-ekologiczne oraz przemyślenia projektowe biorące pod uwagę szczupły budżet Inwestora”.

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na gmach w Komorowie otrzymała praca, nadesłana przez zespół w składzie: Joanna Gajda (Kopenhaga), Casper Dam (Kopenhaga) i Patrycja Kinga Wójcik (Warszawa). Jury doceniło w tym projekcie spójną wizję obiektu wpisującego się w kontekst Miasta Ogrodu Komorowa, formę adekwatną dla podmiejskiej, willowej struktury tej miejscowości - pawilonów zatopionych w zieleni, zarazem stanowiących „stelaż” dla zieleni na elewacjach i dachu budynku. W uzasadnieniu werdyktu zapisano także: „Praca wyróżnia się czytelną konsekwencją w operowaniu wątkiem diagonalnie ułożonych struktur elewacji, do których niebanalne odniesienia znajdujemy we wnętrzach budynku. Użycie ciemnego drewna jako wiodącego materiału zastosowanego na zewnątrz dla zmniejszenia skali i skontrastowanie go z naturalną, ciepłą barwą tego samego materiału użytego we wnętrzach czyni obiekt przyjemnym w odbiorze. Całość sprawia wrażenie przemyślanej kompozycji w każdej z warstw: urbanistycznej, architektonicznej i użytkowej”.

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie otrzymał projekt Natalii Wilczak i Małgorzaty Wiśniewskiej z Warszawy.

Trzecią nagrodę przyznano Piotrowi Kłoskowskiemu z Warszawy.

Wyróżnienie Honorowe Sądu Konkursowego otrzymała pracownia M.O.C. Architekci z Katowic.

Źródło: sarp.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera