Architektura na pomoc od oracowni BDP - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura na pomoc

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia BDP stworzyła projekt architektoniczny szybkiego przerobienia ogromnej hali ekspozycyjnej w ExCel w Londynie w liczący 4000 łóżek polowy szpital, w którym leczone być mogą osoby zarażone koronawirusem COVID-19. Nowoczesne centrum targowo-wystawiennicze zamieniono w obiekt medyczny.

 

Przebudowa budynku

Zaprojektowanie takiej przebudowy tylko pozornie jest łatwe – nie sprowadza się wyłącznie do poustawiania w ogromnej, pustej hali łózek. Aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i pracownikom, a także zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa należało skonstruować szereg izolatek oraz skonstruować system do utrzymywania higieny i dezynfekcji obiektu.


To właśnie okazało się najważniejszym elementem tego projektu architektonicznego pracowni BDP – stworzenie systemu ruchomych ścianek działowych, za pomocą których zbudowano izolatki, które łatwo jest przerabiać, budować, rozbierać, ale i dezynfekować. Autorzy tego projektu, a także przedstawiciele brytyjskiego ministerstwa zdrowia podkreślają, że hala expo ExCel była naturalnym wyborem jako przestrzeń dobrze nadająca się do przemienienia w tymczasowy szpital.

Nie tylko Brytyjczycy wpadki na ten pomysł – na całym świecie duże hale wystawiennicze zamieniane są polowe szpitale. Tak stało się w Barcelonie, gdzie na izolatorium zamieniono część hal terenów targowych Fira Barcelona. Polowym szpitalem stał się nowoczesny gmach Javits Cenetr w Nowym Jorku czy McCormick Place w Chicago. Szpitalami zostały hale expo i w Karaczi w Pakistanie, i w Madrycie. Niedawno także właściciele ogromnego obiektu targowego Ptak Expo w Nadarzynie ogłosili, że kiedy tylko zajdzie taka potrzeba są w stanie swoje hale oddać w użytkowanie służbom medycznym.

Projekt szpitala polowego

Ale chorym nie służą tylko hale targowe. Już w pierwszym miejscu rozprzestrzenienia się epidemii, w chińskim mieście Wuhan na polowy szpital przerobiono stadion; podobne działania podjęto w wielu miastach. Namioty z miejscami dla chorych zbudowano na murawie stadionu piłkarskiego Pacaembu w Sao Paulo, na kortach tenisowych Arthur Ashe Stadium w Nowym Jorku, czy na stadionie rugby Parc y Scarlets w Llanelli, Carmarthenshire w Wielkiej Brytanii.

Pacaembu Stadium, Sao Paulo, Brazylia

Pacaembu Stadium, Sao Paulo, Brazylia

Wśród najbardziej niezwykłych przedsięwzięć zmieniania funkcji budynków na potrzeby leczenia chorych, zarażonych koronawirusem jest zaadaptowanie na szpital ogromnej katedry na Manhattanie. Neogotycka świątynia, zbudowana na przełomie XIX i XX wieku już raz służyła chorym – była szpitalem polowym w czasie epidemii grypy „hiszpanki” w 1918 roku. Teraz znów jej długie na ponad 180 metrów nawy, ale i transept czy krypty zamieniono na szpital polowy.

Katedra Świętego Jana Bożego w Nowym Jorku

Katedra Świętego Jana Bożego w Nowym Jorku

Źródło zdjęć: Wikimedia.org, warsawexpo.eu, bdp.com, mccormickplace.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Realizacje Zagraniczne

Projekt modernizacji budynku dla dobra mieszkańców
Projekt modernizacji budynku dla dobra mieszkańców

Trwa XXIV edycja ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w., którego celem, jak pisz ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

Pracownia Analog z nagrodą Architizer A+Awards
Pracownia Analog z nagrodą Architizer A+Awards

Międzynarodowy konkurs Architizer A+Awards miał w tym roku swoją ósmą edycję. Jego organizatorzy szc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera