Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wrocławska WUWA ze Znakiem Dziedzictwa Europejskiego

 

Czas czytania: ~3 min


Na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego można przeczytać: „Znak Dziedzictwa Europejskiego (ZDE) jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom dziedzictwa kulturowego, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy lub rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej. (…) Znak Dziedzictwa Europejskiego jest przyznawany obiektom, które mają silną europejską wartość symboliczną i podkreślają wspólną historię Europy i budowania Unii Europejskiej oraz europejskie wartości i prawa człowieka będące fundamentem procesu integracji europejskiej”.

 

WUWA osiedle we Wrocławiu

Prestiżowa nagroda dla polskiej architektury

Z pewnym uproszczeniem można powiedzieć, że Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label) – to europejski odpowiednik Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tym bardziej, że na obie te listy trafiają zarówno obiekty architektoniczne, jak i dzieła mniej materialne, bo nawet wydarzenia czy idee.

 

Polska jak do tej pory doczekała się sześciu Znaków Dziedzictwa Europejskiego. Cztery pierwsze przyznano w 2016 roku, kolejny rok później, dwa ostatnie – w kwietniu 2020 roku.

 

ZDE uhonorowana nim jest Unia Lubelska, zawarta między Polską i Litwą w 1569 roku, a symboliczną lokalizacją tego ważnego wydarzenia – miasto Lublin, a w nim kościół p. w. Św. Stanisława wraz z Klasztorem Dominikanów, kościół św. Trójcy oraz pomnik Unii Lubelskiej. „Unia Lubelska jest dziedzictwem europejskim, stanowiąc archetyp Unii Europejskiej w budowaniu federacji państw i społeczeństw obywatelskich współczesnej Europy” - napisano w uzasadnieniu przyznania znaku.

WUWA osiedle we Wrocławiu

Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label) posiada także Stocznia Gdańska, obiekty związane z powstaniem „Solidarności” - w tym Sala BHP, Brama nr 2, plac Solidarności z pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 roku oraz Europejskie Centrum Solidarności, jako miejsce prowadzące szerokie działania edukacyjne i promujące dziedzictwo Solidarności.

 

Bez wątpienia ważnym w skali Europy wydarzeniem była też odznaczona ZDE Konstytucja 3 Maja, symbol demokratycznej, pokojowej przemiany politycznej. Pierwsza demokratycznie uchwalona ustawa zasadnicza w Europie przechowywana jest w Archiwum Głównych Akt Dawnych w Warszawie. Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label) od 2016 roku posiada Cmentarz wojenny nr 123 – Łużna-Pustki, nekropolia z okresu I wojny światowej, założona w miejscu jednej z największych bitew pierwszej wojny światowej na froncie wschodnim, pomiędzy armią austro-węgierską i niemiecką oraz armią rosyjską.

WUWA osiedle we Wrocławiu

Zobacz wyjątkowe osiedle

Na początku kwietnia 2020 roku Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label) otrzymało Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach (woj. opolskie). „To obszar, który tworzą tereny poobozowe oraz cmentarze wojenne. Jest to unikalne świadectwo eskalacji konfliktów wojennych – od XIX-wiecznej wojny prusko-francuskiej, poprzez I wojnę św., po apogeum przemocy i łamania praw człowieka w latach II wojny światowej, kiedy istniał tu jeden z największych kompleksów obozowych Wehrmachtu w Europie – stalagi Lamsdorf” - można przeczytać na stronie MKiDN.

 

Tego samego dnia ogłoszono, że ZDE trafi też do sześciu osiedli, zbudowanych na początku XX wieku przez Werkbund, niemieckie stowarzyszenie twórcze, grupujące projektantów bardzo wielu specjalności, które wywarło kolosalny wpływ na rozwój nowoczesnego dizajnu i architektury. Tę drugą Werkbund przemieniał m.in. za pomocą sieci osiedli WUWA (WuWa, niem. Wohnungs- und Werkraumausstellung, Wystawa mieszkania i miejsca pracy). Osiedla WUWA we Wrocławiu, Stuttgarcie, Wiedniu, Pradze, Brnie i Zurychu kilka lat temu podjęły współpracę, mającą na celu nie tylko zdobycie znaku ZDE, ale i stworzenie wspólnej marki, a także wzajemną pomoc w procesie rewitalizacji. Za odnowę przez lata bardzo zaniedbanego i nieco zapomnianego osiedla WUWA we Wrocławiu odpowiadała miejska instytucja Wrocławska Rewitalizacja. Trwający od 2008 roku proces rewitalizacji tego terenu przyniósł wspaniałe skutki – osiedle nie tylko trafiło do prestiżowego grona obiektów, odznaczonych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego, ale i odzyskało blask i zyskało nowe życie (jednym ze znaków tego jest pawilon Info WUWA).

 

Źródło informacji: ec.europa.eu, gov.pl
Źródło zdjęć: w-r.com.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle Mieszkaniowe, Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

Dom na Kujawach z widokiem na jezioro
Dom na Kujawach z widokiem na jezioro

W sercu Kujawsko-Pomorskiego, nad brzegiem malowniczego jeziora, wznosi się wyjątkowy dom, który sta ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera