Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rysy Architekci dla farmaceutów

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia Rysy Architekci jest odpowiedzialna za projekt architektoniczny gmachu Collegium Pharmaceuticum, nowej siedziby Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dzięki tej inwestycji jedną, nowoczesną siedzibę zyskają rozproszone na razie po mieście części tego wydziału uczelni.

 

Projekt Wydział Farmacji Uniwersytetu Medycznegotu Medycznego

Budynek dla studentów

Rysy Architekci ma na koncie wiele ciekawych realizacji architektonicznych, zróżnicowanych pod względem formy oraz funkcji. To ci projektanci obmyślili remont dworca kolejowego w Starogardzie Gdańskim, zaprojektowali przedszkole w Górze Kalwarii czy nadali ciekawą formę węzłowi przesiadkowemu w Solcu Kujawskim. Teraz podjęli się stworzenia siedziby wydziału wyższej uczelni.

 

Budynek dydaktyczno-naukowo-badawczy z uzupełniającą funkcją administracyjno-usługową dla Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu stanie między ulicami Rokietnicką a Marcelińską. Choć jego sąsiedztwo stanowią dość duże obiekty, nowemu  Collegium Pharmaceuticum udało się nadać nieprzytłaczającą formę. Będzie on zamknięty w trzech, połączonych ze sobą bryłach. Dwa z pawilonów będą pełnić funkcje dydaktyczno-naukowe,  pomiędzy nimi natomiast znajdą się laboratoria Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej (CITF), instytucji wspierającej współpracę naukowców z biznesem.

 

Projekt architektoniczny w zieleni

Powstanie projektu architektonicznego poprzedziły konsultacje z przyszłymi użytkownikami budowli. „Chcieliśmy, aby opowiedzieli nam, czego potrzebują, jak sobie wyobrażają nowoczesny wydział. To tzw. zasada planowania partycypacyjnego. Architekt nie zakłada, że wie wszystko najlepiej. Wsłuchuje się uważnie w potrzeby użytkownika” - tłumaczy Rafał Sieraczyński, założyciel pracowni Rysy Architekci.

 

Praca architektów nie ograniczyła się do wypracowania formy brył, które pomieszczą wszystkie funkcje i spełnią przepisy, związane z działalnością wydziału farmaceutycznego. Nie mniej ważnym elementem było nadanie otoczeniu przyjaznego ludziom wyglądu. Stąd nie tylko kameralna, pawilonowa forma zabudowań, ale i zieleń wokół nich, przestrzenie wspólne, ławki. Zespół pracowni Rysy Architekci jest przekonany, że w budynku otwartym, pozwalającym także na odpoczynek, otoczonym zielenią po prostu lepiej się pracuje. „Teren collegium z założenia nie będzie ogrodzony. W uczelnianym ogrodzie, który powstanie przy ulicy Marcelińskiej znajdą się ławki, posadzimy drzewa, krzewy, byliny. Część założeń będzie naturalistyczna. Do natury nawiązuje też kolor elewacji - w tonacji pastelowej, miodowej. Z ogrodu będzie mógł skorzystać każdy, kto będzie miał na to ochotę” - podkreślają autorzy projektu architektonicznego.

 

Wydział Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu będzie budowany etapami, pierwszy ma być gotowy w 2021 roku, kolejny – trzy lata później.

 

Wydział Farmacji Uniwersytetu Medycznego - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Poznań, ul. Rokietnicka/Marcelińska

Inwestor: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Projektanci: Rysy Architekci, zespół: Rafał Sieraczyński, Sebastian Bocian, ,Remigiusz Grzyb, Kinga Socha, Konrad Humeniuk, Aleksandra Laprus, Małgorzata Staszkiewicz, Kinga Socha, Magdalena Czerniawska, Anna Sydorkina, Konrad Humeniuk, Agata Woźniak

Architektura krajobrazu: Michał Kaczmarczyk

Wizualizacje: Sebastian Kochel

Kubatura całkowita: 69 660 m3

Powierzchnia użytkowa: 12 632,80 m2

Projekt: 2019
Realizacja: 2021 – 24

Źródło: rysyarchitekci.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Proekologiczne przedszkole w Regułach
Proekologiczne przedszkole w Regułach

Pełny program dydaktyczny z uwzględnieniem wyrównywania dysfunkcji i dostępność dla osób z ogranicze ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera