Zmarł Christo autor artystycznych projektów architektonicznych - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Christo autor artystycznych projektów architektonicznych

 

Czas czytania: ~2 min


Światowej sławy artysta Christo zmarł 31 maja 2020 roku w Nowym Jorku. Naprawdę nazywał się Christo Wladimirow Jawaszew i pochodził z Bułgarii – urodził się 13 czerwca 1935 w mieście Gabrowo w północnej części tego kraju. Z rodzinnego kraju wyprowadził się w połowie lat 50., wyjechał na studia najpierw do Pragi, później do Wiednia. Po ukończeniu nauki zamieszkał w Paryżu, w 1964 roku na stałe przeniósł się do Nowego Jorku (w 1973 roku uzyskał amerykańskie obywatelstwo).

 

Artysta Chriso

Christo i Jeanne-Claude

Artystyczne projekty architektoniczne

Christo z wykształcenia był malarzem, w młodości utrzymywał się z malowania portretów. Jednak od 1958 roku, kiedy poznał swoją przyszłą żonę i partnerkę w projektach artystycznych, Jeanne-Claude Denat de Guillebon (występującą częściej jako po prostu Jeanne-Claude) znacznie rozszerzył swoje pole działania. Na przełomie lat 50. i 60. Christo i Jeanne-Claude zaczęli tworzyć projekty – instalacje w przestrzeniach miast.

Valley Curtain autorstwa Christo

Valley Curtain, Kolorado

Największą sławę temu artystycznemu duetowi (Jeanne-Claude zmarła w 2009 roku) przyniosła seria projektów, polegających na „opakowywaniu” znanych budynków lub innych miejskich obiektów. W 1968 roku artyści „opakowali” fragmenty wybrzeża jednej zatok w okolicach Sydney; na początku lat 70. zrealizowali widowiskowy projekt Valley Curtain  w jednej z dolin Gór Skalistych w stanie Kolorado.

Reichstag autorstwa Christo

Reichstag

Zobacz najbardziej znane realizacje artysty

Choć w tym samym czasie realizowali liczne projekty o nierzadko kontrowersyjnych formach i politycznym znaczeniu, do podręczników historii sztuki i na pierwsze strony gazet Christo i Jeanne-Claude trafili w 1984 roku „opakowując” pochodzący z XVII wieku most Pont Neuf w Paryżu, a w 1995 siedzibę niemieckiego parlamentu – Reichstag. Monumentalny gmach szczelnie owinięty polipropylenową tkaniną przez miesiąc obejrzało pięć milionów widzów, a sam Christo nazwał ten widok „najpiękniejszą rzeczą, jaką widziałem w życiu”.

Pont Neuf aytorstwa Christo

Pont Neuf

W „opakowywaniu” budynków każdy może znaleźć własną treść i znaczenie, nie da się jednak ukryć, że swoimi projektami Christo nie tylko pokazał, że istniejąca architektura może się stać tworzywem dla bardzo efektownych dzieł sztuki, ale i zmienił chyba nieco spojrzenie na budynki, odmienił tradycyjne na nie patrzenie.

 

Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Wszystkie projekty Christo można obejrzeć na: christojeanneclaude.net


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekty Architektoniczne

Kolorowe domki dla bezdomnych
Kolorowe domki dla bezdomnych

Pracownia Lehrer Architects od jakiegoś czasu tworzy kolorowe projekty dla bezdomnych. Na niemożliwy ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera