Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Christo autor artystycznych projektów architektonicznych

 

Czas czytania: ~2 min


Światowej sławy artysta Christo zmarł 31 maja 2020 roku w Nowym Jorku. Naprawdę nazywał się Christo Wladimirow Jawaszew i pochodził z Bułgarii – urodził się 13 czerwca 1935 w mieście Gabrowo w północnej części tego kraju. Z rodzinnego kraju wyprowadził się w połowie lat 50., wyjechał na studia najpierw do Pragi, później do Wiednia. Po ukończeniu nauki zamieszkał w Paryżu, w 1964 roku na stałe przeniósł się do Nowego Jorku (w 1973 roku uzyskał amerykańskie obywatelstwo).

 

Artysta Chriso

Christo i Jeanne-Claude

Artystyczne projekty architektoniczne

Christo z wykształcenia był malarzem, w młodości utrzymywał się z malowania portretów. Jednak od 1958 roku, kiedy poznał swoją przyszłą żonę i partnerkę w projektach artystycznych, Jeanne-Claude Denat de Guillebon (występującą częściej jako po prostu Jeanne-Claude) znacznie rozszerzył swoje pole działania. Na przełomie lat 50. i 60. Christo i Jeanne-Claude zaczęli tworzyć projekty – instalacje w przestrzeniach miast.

Valley Curtain autorstwa Christo

Valley Curtain, Kolorado

Największą sławę temu artystycznemu duetowi (Jeanne-Claude zmarła w 2009 roku) przyniosła seria projektów, polegających na „opakowywaniu” znanych budynków lub innych miejskich obiektów. W 1968 roku artyści „opakowali” fragmenty wybrzeża jednej zatok w okolicach Sydney; na początku lat 70. zrealizowali widowiskowy projekt Valley Curtain  w jednej z dolin Gór Skalistych w stanie Kolorado.

Reichstag autorstwa Christo

Reichstag

Zobacz najbardziej znane realizacje artysty

Choć w tym samym czasie realizowali liczne projekty o nierzadko kontrowersyjnych formach i politycznym znaczeniu, do podręczników historii sztuki i na pierwsze strony gazet Christo i Jeanne-Claude trafili w 1984 roku „opakowując” pochodzący z XVII wieku most Pont Neuf w Paryżu, a w 1995 siedzibę niemieckiego parlamentu – Reichstag. Monumentalny gmach szczelnie owinięty polipropylenową tkaniną przez miesiąc obejrzało pięć milionów widzów, a sam Christo nazwał ten widok „najpiękniejszą rzeczą, jaką widziałem w życiu”.

Pont Neuf aytorstwa Christo

Pont Neuf

W „opakowywaniu” budynków każdy może znaleźć własną treść i znaczenie, nie da się jednak ukryć, że swoimi projektami Christo nie tylko pokazał, że istniejąca architektura może się stać tworzywem dla bardzo efektownych dzieł sztuki, ale i zmienił chyba nieco spojrzenie na budynki, odmienił tradycyjne na nie patrzenie.

 

Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org
Wszystkie projekty Christo można obejrzeć na: christojeanneclaude.net


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekty Architektoniczne

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera